KDE Plasma 5.15 ќе го олесни применувањето ажурирања, подобрениот стартувач на апликации Kickoff

KDE плазма 5.14

Вчера попладне, развивачот на KDE, Нејт Греам објави нов извештај останува нови детали за промените што доаѓаат со KDE Plasma 5.15, верзија која ќе пристигне на почетокот на декември.

Според извештајот, KDE Plasma 5.15 ќе им овозможи на корисниците да изберат на многу едноставен начин ажурирања што сакаат да ги инсталираат преку редизајнирана алатка за ажурирање на Plasma Discover.

Понатаму, KDE Plasma 5.15 исто така ветува дека клучот NumLock ќе може да се користи при подигање во Wayland, подобрена читливост на фрлачот на апликации Kickoff со линии што ја одделуваат содржината на менито од горната лента и заглавието, како и многу поправки за недоследности помеѓу светлите и темните теми на Breeze.

Исто така, ќе се поправи грешката што предизвика случајно промена на имињата на категориите на Системските поставки на глобалните кратенки на KWin, ќе подобри неколку страници на Системските поставки за да се стандардизира местото на копчињата во позадина, парафразирањето и иконите.

KDE Plasma 5.15 влегува во бета фаза во јануари, официјално пристигнува на 12 февруари 2019 година

Страницата Системски поставки исто така ќе се подобри во KDE Plasma 5.15 за да изгледа добро кога се користи во обем. KDE Plasma 5.15 ќе биде компатибилен со Qt 5.11 и QT 5.12 и ќе ги користи претстојните KDE Frameworks 5.54 што ќе бидат објавени на 12 јануари 2019 година.

Конечната верзија на KDE Plasma 5.15 се очекува наскоро по објавувањето на 12 февруари, таа ќе биде достапно за јавно тестирање на 17 јануари. Дотогаш се препорачува да инсталирате KDE Plasma 5.14.3.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.