KDEApps5: Апликации на заедницата KDE во областа на игрите

KDEApps5: Апликации на заедницата KDE во областа на игрите

KDEApps5: Апликации на заедницата KDE во областа на игрите

Денес, продолжуваме со петти дел „(KDEApps5) » од серијата написи за "Апликации на заедницата KDE"На И овој пат ќе се осврнеме на апликациите на поле на игри, не само за него здрава рекреација но за него учење.

За да го направите тоа, продолжете да го истражувате широкиот и растечки каталог на бесплатни и отворени апликации развиена од нивна страна. На таков начин, да продолжиме да го прошируваме знаењето за нив на сите корисници воопшто GNU / Linux, особено оние кои можеби не користат «KDE плазма » како «Десктоп околина» главен или единствен.

KDEApps1: Прв поглед на апликациите на заедницата KDE

KDEApps1: Прв поглед на апликациите на заедницата KDE

За оние кои се заинтересирани да ги истражат нашите претходни 4 публикации поврзани со темата, можете да кликнете на следните врски, откако ќе завршите со читање на оваа публикација:

Поврзана статија:
KDEApps4: Апликации на KDE заедница за управување со Интернет

Поврзана статија:
KDEApps3: Апликации на KDE заедницата за графички менаџмент
Поврзана статија:
KDEApps2: Продолжува да ги истражувате апликациите на KDE Community
Поврзана статија:
KDEApps1: Прв поглед на апликациите на заедницата KDE

KDEApps5: Апликации за игри за забава и учење

KDEApps5: Апликации за игри за забава и учење

Игри - Апликации на KDE (KDEApps5)

Во оваа област на Игри, на "Заедница KDE" официјално се разви 40 апликации од кои ќе ги споменеме и коментираме, текстуално и кратко, првите 10, а потоа ќе ги споменеме преостанатите 30:

Топ 10 апликации

 1. Поморска битка: Тоа е игра на бродови што тонат. Бродовите се поставени на табла што го претставува морето. Играчите се вртат обидувајќи се да стигнат до бродовите на противникот без да знаат каде се наоѓаат. Првиот играч што ги уништи сите бродови на неговиот противник ја добива играта.
 2. Бомбаш: Тоа е рекреативна игра за еден играч. Играчот напаѓа различни градови во авион што лета с lower пониско и пониско. Целта на играта е да ги уништи сите згради за да напредува на следното ниво. Секое ниво станува потешко како што се зголемува брзината на авионот и висината на зградите.
 3. Бово: Тоа е игра за двајца играчи слична на Гомоку (од јапонски 五 目 並 べ, што значи „пет поени“). Двајцата противници наизменично го ставаат својот соодветен пиктограм на таблата со игри. (Исто така познато како: "Поврзи пет", "Пет по ред", "X и O" или "Нули и крстови").
 4. Гранатиер: Тоа е клон на класичната игра Bomberman, инспириран од работата на клонот Clanbomber.
 5. Кајонг: Тоа е древна кинеска игра на табла за 4 играчи. Кајонг може да се игра на два различни начина: рачно играње и користење на Кајонг за бодови и броење. Или можете да го користите Кајонг за да играте против секоја комбинација на човечки или машински играчи.
 6. Капман: Тоа е клон на добро познатата игра Pac-Man. Во него, мора да трчате низ лавиринт за да ги изедете сите апчиња без да ве фати дух. Земајќи заживувач, Капман добива способност да јаде духови неколку секунди. Кога апчињата и тампоните ќе завршат на едно ниво, играчот се носи на следното ниво кое ќе има малку зголемена брзина на игра.
 7. КАтомски: Тоа е забавна едукативна игра базирана на молекуларна геометрија. Таа користи поедноставени дводимензионални погледи на различни хемиски елементи.
 8. KBlackbox: Тоа е криенка игра која се состои од решетка кутии во кои машината скрила неколку топчиња. Позицијата на овие топки може да се заклучи со снимање зраци кон кутиите.
 9. Блокови: Тоа е класична игра со падови со блокови. Идејата е да се натрупаат блоковите што паѓаат за да се создадат хоризонтални линии без празнини. Кога линијата е завршена, таа се отстранува и има повеќе простор на располагање во просторот за играње. Кога нема повеќе простор за паѓање на блоковите, играта е завршена.
 10. KBounce: Ова е аркадна игра со еден играч слична на загатка. Се игра на терен, опкружен со wallид, со две или повеќе топки што се движат низ теренот и се одбиваат од wallsидовите. Играчот може да создаде нови wallsидови со намалување на големината на активното поле. Целта на играта е да пополни најмалку 75% од полето за да напредува на следното ниво.

Други постоечки апликации

Други апликации развиени во ова обемот на Игрите од страна на "Заедница KDE" звук:

 1. KBreakOut: Игра слична на Збег.
 2. K Diamond: Tic-tac-toe игра на табла.
 3. KFourInLine: Четири по ред игра на табла.
 4. КГолдрунер: Игра за Барај злато, избегнувај ги непријателите и решавај загатки.
 5. Киго: Игра на табла «Оди».
 6. Килботи: Стратешка игра со роботи.
 7. Кирики: Игра со коцки слична на Јахти.
 8. KJumpingCube: Игра за освојување на територијата.
 9. Кликети: Игра на табла.
 10. KMahjongg: Пасијанс Mahjongg.
 11. KMines: Игра слична на Миночистач.
 12. KNetWalk: Игра за градење мрежа.
 13. Витези: Шаховска игра.
 14. Колф: Игра со голф.
 15. Колисион: Едноставна игра за избегнување на топки.
 16. Конкуст: Вселенска стратешка игра.
 17. КТрпеливост: Игра со карти со трпеливост.
 18. КРеверси: Реверси игра на табла.
 19. КШисен: Игра со плочки слична на Шисен-Шо Махонг.
 20. КСирк: Стратешка игра за доминација на светот.
 21. KSnakeDuel: Трка во хиперпростор.
 22. KSpaceDuel: Вселенска аркадна игра.
 23. Квадратни: Поврзете ги точките за да создадете квадрати.
 24. КСудоку: Судоку игра.
 25. Кјубрик: 3D игра базирана на Рубиковата коцка.
 26. ЛСкат: Класична германска игра со карти.
 27. Линии на бои: Тактичка игра.
 28. Палапели: Загатка игра.
 29. Компир татко: Игра за цртање за деца.
 30. Пикми: Игра на логика.

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

На кратко, учиме дека ова е петта ревизија "(KDEApps5)" на постојните официјални апликации на "Заедница KDE", во која се осврнуваме на оние од обемот на Игрите, беше интересно и корисно за многумина. И служат за објавување и примена на некои од овие апликации за разни Дистрибуција на GNU / Linux. И ова, пак, придонесува за употреба и масивност на такви робусни и прекрасни софтверски прибор колку е убава и вредна Linuxera заедница ни нуди на сите.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.