Kivy: Рамка за Python што ви овозможува брзо развивање апликации

Развијте се во Пајтон Многу е забавно и многумина го сметаат за еден од најлесните програмски јазици за учење, но исто така и со овој јазик што можете да го направите многу моќни апликации со прилично мала потрошувачка на ресурси. Да се ​​зголеми леснотијата и ефикасноста со која се програмира на овој јазик, познатиот рамка за Пајтон, кои се алатки со збир на стандарди и функционалности кои помогнете на програмерите да создадат подобри апликации за помалку време.

Киви Тоа е еден од рамка за Пајтон што забележав дека го користат експерти бидејќи е крос-платформа и има поддршка за повеќето влезни уреди и протоколи достапни денес.

Што е Киви?

Киви е рамка за Пајтон Отворен извор и мултиплатформа што овозможува развој на апликации со комплексни функционалности, пријателски кориснички интерфејс и својства на повеќе допири, сето тоа од интуитивна алатка, ориентирана да генерира прототипови брзо и со ефикасен дизајн што помага да се имаат повеќекратни кодови и лесно се распоредуваат .

Рамка за Python

Киви е развиен со употреба Пајтон y Китон, се заснова на OpenGL ES2 и поддржува голем број влезни уреди, на ист начин, алатката е опремена со широка библиотека додатоци кои помагаат во додавање на повеќе функционалности.

Оваа моќна рамка ни овозможува да генерираме основен изворен код што може да се користи во апликации ориентирани кон Linux, Windows, OS X, Android и iOS. Неговата одлична стабилност, одличната документација, широката заедница и моќниот API го прават многу корисна рамка за повеќето програмери на Python.

Киви Доаѓа опремено со голем број примери кои можат да бидат корисни и за почетниците и за стручните корисници, покрај тоа, има комплетна Вики https://kivy.org/docs/ што ги опфаќа сите клучни елементи за инсталација и употреба на алатката.

Како да го инсталирате Kivy на Linux

Киви Има инсталери за разни дистрибуции и оперативни системи, можете да ги набавите во следново линк, исто така можеме да добиеме обемна документација за инсталација и конфигурација на Kivy тука.

Заклучоци за Киви

Оваа моќна рамка за Python е добра опција и за почетниците и за стручните корисници, бидејќи има функционалности што ни овозможуваат да ги следиме индустриските стандарди и да ни помогнат да го забрзаме процесот на развој на апликациите.

Сметам дека еден од неговите најголеми потенцијали е високата поддршка за различните влезни уреди и протоколи, како и можноста за развој на основни апликации кои потоа можат да бидат пренесени во разни оперативни системи, што несомнено ќе им помогне на програмерите на Пајтон да заштедат време. и се поефикасни.

Развојниот тим на Киви објави на својата веб-страница а галерија на завршени проекти со рамката што ќе помогне да се даде поголема јасност кога станува збор за гледање на можностите и да ни даде идеја за тоа што можеме да сториме користејќи ја оваа рамка за Python.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе dijo

  Здраво, не знам дали мислевте на комплетно наместо на комплексно вики

 2.   Мигел Ангел dijo

  Многу добра статија, многу добро објаснета.

 3.   Грегорио рос dijo

  Многу интересна статија. Барам апликација за развој на бази на податоци едноставна за употреба, знам дека има многу и многу добра, но размислувам за нешто графичко без да мора да прибегнувам кон програмирање, или барем на минималното и на високо ниво Пајтон, на пример, какви било препораки? Киви остава впечаток дека е генерички, не знам како ќе се однесува со базите на податоци.

 4.   Франциско dijo

  Би сакал да го пробам, но прашање: Што можам да инсталирам Python 2 или 3? Ви благодарам.

 5.   Леонардо Солис Родригез dijo

  благодарам за вашите коментари
  Ќе почнам со python и kivy за да развивам десктоп апликации
  Имам и проект кој сакам да го направам на мојот мобилен со python и kivy и би сакал ако
  може да водич како да започнете kivy со python на мобилен телефон.
  Од Костарика, Градината на светот, Леонардо, Пура Вида.