KodExplorer: Развијте веб-страници од прелистувачот

Кога се развивав хабитека, се појави потреба да се направат измени на кодот во различно време и понекогаш се работеше од компјутери кои немаа убав IDE. код истражувач ни помогна енормно да ја решиме потребата да имаме веб- ИРО достапно во секое време, бидејќи ова е управувач со датотеки и веб-уредник до кои може да се пристапи од прелистувачот, т.е. инсталиравме KodExplorer на серверот каде што имавме веб-домаќин и пристапувавме до URL-адреса наменета за хабитека, во кое било време и од каде било.

Сигурно некои ќе помислат дека можеме да користиме веб-услуга од трети страни што ни овозможува да ги извршуваме овие задачи, или ако не успееме во тоа, да го користиме оној што го контролира (или кој било хостинг панел) доставени, бидејќи ние не го сторивме тоа затоа што не беше изводливо да користиме услуги од трети лица (за прашање на доверливост и безбедност) и веб-уредникот на cpanel ни изгледаа прилично основни.

Што е KodExplorer?

код истражувач е веб-уредник и управувач со датотеки со отворен извор што работи од прелистувачот, развиен е во php и работи на која било платформа.

ова веб- ИРО ви овозможува да развивате веб-страници директно од прелистувачот, исто така има менаџер на датотеки со кои можете да управувате со датотеките што сте ги хостирале на вашиот веб-сервер. Интерфејсот на апликацијата додаден на одличниот уредник со кој е опремен, го прави ова идеална алатка за оние кои сакаат да имаат пристап до изворниот код на нивните веб-страници во кое било време.

Карактеристики на KodExplorer

Меѓу многуте карактеристики и функционалности што ги има овој одличен веб-IDE, можеме да го потенцираме следново:

 • Отворен извор и тотално бесплатно.
 • Одличен интерфејс кој наликува на оперативен систем од прелистувачот, контекстното мени, лентата со алатки, влечи и пушти, клучеви за директен пристап, меѓу другите.
 • Преведено на повеќе од 40 јазици.
 • Широки одлики за управување со нашите датотеки (копирање, сечење, залепеност, преместување, бришење, приложување, креирање папка, преименување, дозволи, список, големина на приказ, минијатура за преглед, омилени, извлекувач на датотеки, преглед на датотека (слика, текст, pdf, swf, документи ...), плеер за видео и аудио датотеки итн.
 • Одличен веб-уредник со синтакса за обележување на повеќе од 120 јазици, поддршка за ознаки и широк спектар на прилагодувања за уредникот да се прилагоди на начинот на програмирање.
 • Веб ИДЕ: Уредувач на HTML / JS / CSS со интегриран Емет.
 • Преглед во живо и проверувач на синтакса.
 • Автоматско комплетирање и повеќекратни кратенки на тастатурата.
 • Интеграција со алатки од трети страни.
 • Мултиплатформа, дури и на мобилни уреди.

На следните слики од екранот можете подетално да ги цените квалитетите на оваа одлична алатка за веб-развивачи.

KodExplorer - веб-ИДЕ KodExplorer - Преглед KodExplorer - поставување датотеки KodExplorer - Менаџер на датотеки преку Интернет KodExplorer - Уредувач на веб KodExplorer - Директориуми KodExplorer - Уредник KodExplorer - Датотеки KodExplorer - работна површина

KodExplorer - Преглед во живо KodExplorer - теми на системот KodExplorer - репродукција на видео KodExplorer - Јазици KodExplorer - Уредник KodExplorer - уредник на ppt KodExplorer - Вчитај паѓа и влечи

Како да инсталирате KodExplorer

Може да го инсталирате KodExplorer брзо и лесно со кој било од следниве методи наведени од неговиот развивач.

 • Инсталирајте KodExplorer од изворниот код:
git clone https://github.com/kalcaddle/KODExplorer.git
chmod -Rf 777 ./KODExplorer/*
 • Преземете и инсталирајте KodExplorer од официјалното пакување
wget https://github.com/kalcaddle/KODExplorer/archive/master.zip
unzip master.zip
chmod -Rf 777 ./*

Можете да пристапите до демо на апликацијата со следниве информации

http://demo.kalcaddle.com/index.php?user/login
usuario: demo
contraseña: demo

Мислам дека оваа алатка е одлична, што мислите? Оставете ни во коментарите вашиот впечаток за овој одличен веб-уредник и управувач со датотеки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анонимен dijo

  Супер е, добро е

 2.   камен dijo

  Интересно,
  но многу бавно и малку незгодно за почетник.
  сега би сакал да знам како да го деинсталирам KodExplorer

  Благодарам

  1.    гуштер dijo

   Сè што треба да направите е да ја избришете папката што ја создадовте. Линијата за учење е прилично кратка, препорачувам да ја разгледате малку подетално. Го сакав, практичен, одличен уредник, итн.

 3.   wgualla dijo

  Изгледа одлично, но демо-страницата е достапна за секого. Јас не би го користел за моите проекти.
  како да се кандидира од локално? мора да инсталирате apache со модулот php?

  1.    гуштер dijo

   Демо-страницата е демо за да ги цениме функционалностите. Навистина, на локално ниво ќе мора да имате апаши и да го конфигурирате за да биде безбедно.

 4.   Самуел Санчез dijo

  многу добро се прашувам дали ја поддржува идејата на jsp

 5.   Енрике Моран dijo

  Каков вид на Cloud9 е ова? xD
  Надвор од шеги е многу интересно, но сепак се чувствувам c9 малку полесно.

 6.   Гонзало Мартинез dijo

  Ryал ми е што го кажав тоа, но тоа не е веб-IDE, тој е управувач со датотеки, кој случајно носи уредник на кодови, но постои огромна разлика помеѓу едното и другото.

 7.   дајана dijo

  Како можам да создадам нови корисници со различни дозволи ?????