Libhandy библиотека за создавање мобилни верзии на апликациите GTK и Gnome

Часовници

Часовници

Пуризам, при развивање на паметниот телефон Либрем 5 и бесплатната дистрибуција на PureOS, го претстави издавањето на библиотеката за либанди 0.0.10, кој развива збир на графички контроли и објекти за да создаде кориснички интерфејс за мобилни уреди со употреба на GTK и Gnome технологии.

Библиотеката се развива во процес на пренесување апликации на Gnome до корисничкото опкружување на телефонот Librem 5. Кодот на проектот е дистрибуиран под лиценцата GPL 2.1+. Покрај поддршката за апликации во јазик C, библиотеката може да се користи за создавање мобилни верзии на апликациите за интерфејс во Пајтон, Руст и Вала.

Во моментов, библиотеката вклучува 24 графички контроли кои покриваат различни типични елементи на интерфејсот, како што се списоци, панели, блокови за уредување, копчиња, јазичиња, обрасци за пребарување, дијалог-кутии итн.

Предложените графички контроли овозможуваат создавање универзални интерфејси кои работат органски и на големи екрани за компјутер и лаптоп, како во малите екрани на допир на паметните телефони. Интерфејсот на апликацијата се менува динамично врз основа на големината на екранот и достапните уреди за внесување.

Клучната цел на проектот е да обезбеди можности за работа со истите апликации на Gnome на паметни телефони и компјутери.

Софтверот за Librem 5 се базира на дистрибуцијата PureOS, користејќи ја основната Debian, работната околина Gnome и нејзината Shell, прилагодени за паметни телефони.

Користењето libhandy овозможува поврзување на паметен телефон со мониторот за да добиете работна површина на Gnome типично засновано врз единствен сет на апликации.

Апликациите преведени на libhandy вклучуваат: сите апликации на Gnome, како што се gnome-bluetooth, поставки за Gnome, веб прелистувач, Phosh (Dialer), Daty, PasswordSafe, Unifydmin, Fractal, Podcasts, Gnome Contact и Gnome игри.

Што нуди Libhandy 0.0.10?

Libhandy 0.0.10 е најновата верзија за преглед пред формирањето на значајна верзија 1.0.

Новата верзија воведува неколку нови додатоци:

 • HDyViewSwitcher е адаптивна замена за графичкиот елемент GtkStackSwitcher што овозможува автоматско креирање распоред на јазичиња (прегледи) во зависност од ширината на екранот.

  На големи екрани, иконите и насловите се ставаат во една линија, додека малите екрани користат компактен распоред, со наслов прикажан под иконата. За мобилни уреди, блок-копчето се поместува на дното.

 • HdySqueezer: контејнер за прикажување на панелот, земајќи ја предвид достапната големина, доколку е потребно за да се ослободите од деталите (за панорамски екрани, целата лента за наслов е разнишана за да ги смените јазичињата, а ако нема доволно простор, се прикажува графичка контрола што го симулира насловот и прекинувачот за јазичиња се поместува на дното на екранот).
 • HDyHeaderBar: имплементација на проширен панел, сличен на GtkHeaderBar, но дизајниран за употреба во адаптивен интерфејс, секогаш центриран и целосно исполнет во висина на областа на заглавието.
 • Прозорец HDPreferences: адаптивна верзија на прозорецот за конфигурирање на параметрите со поделба на конфигурациите во јазичиња и групи.

Од подобрувањата поврзани со прилагодување на апликациите Gnome за употреба на паметен телефон, се забележува:

Модулот за враќање на PulseAudio се користи на интерфејсот за примање и остварување повици за да ги поврзете модемот и аудио кодекот на уредот со ALSA кога повикот е активиран и модулот се презема по завршувањето на повикот.

Гласникот има интерфејс за прегледување на историјата на разговор. Зачувување на историјата вклучена SQLite DBMS.

Додадена е можноста за потврда на сметката, која сега е потврдена преку врската со серверот, а во случај на неуспех, се прикажува предупредување.

Клиентот XMPP поддржува шифрирана порака користејќи го додатокот Lurch со имплементација на механизмот за шифрирање на терминалот OMEMO.

На панелот е додаден посебен индикатор кој покажува дали се користи криптирање во тековниот разговор или не. Исто така, се додава можноста за прегледување на сликите за идентификација на еден или друг член на разговорот.

Fuente: https://puri.sm/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.