LineageOS 18.1 веќе е објавен и ова се нејзините вести

Програмерите LineageOS (проектот што CyanogenMod го замени по напуштањето на cyanogeno Inc) г.отидоа да знаат неодамна што веќе ги ослободија новата верзија на LineageOS 18.1 (кој се базира на Андроид 11).

Верзијата 18.1 е формирана заобиколувајќи ја 18.0 поради особеностите на обележувањето во складиштето, покрај фактот што гранката LineageOS 18 достигна паритет во функционалноста и стабилноста со гранката 17, и се препознава дека е подготвен да премине во формирање на првата верзија.

Во споредба со LineageOS 17, плус специфични промени на Андроид 11 и дека програмерите исто така имале некои потешкотии како резултат на промените генерирани од пандемијата, Предложени се некои подобрувања, како што е промената во гранката android-11.0.0_r32 на складиштето AOSP.

Бидејќи LineageOS има програмери низ целиот свет, сите наши соработници се чувствуваа минатата година во различен степен, но што е заедница ако не треба да бидат тука за своите членови и да им даде нешто да го поминат целото тоа време работејќи одвнатре? :).

Исто така, Подобрени се можностите на програмата за снимање, што може да се користи како снимач на глас, да креира гласовни белешки и да снима емитувања на екранот, и тоа е тоа повикот за функцијата за снимање содржина на екранот е преместен во делот за брзи поставки За да се донесе во согласност со Android, исто така беше додаден нов интерфејс за прегледување, управување и споделување гласовни белешки, плус додаде можност за промена на поставките за квалитетот на звукот, заедно со имплементираните копчиња за пауза и продолжување на снимањето.

Друга важна промена во оваа нова верзија е таа додаде апликација за резервна копија на Seedvault дека ви овозможува да креирате шифрирани резервни копии Може да се постави на надворешно складирање засновано на платформата Nextcloud, на УСБ-уред или да се зачува во вградената меморија. За да користите Seedvault, сменете го давателот на резервна копија преку Поставки -> Систем -> Резервна копија.

Исто така, може да откриеме дека за постарите уреди без A / B партиции, додадена е опција за ажурирање на сликата за обновување заедно со оперативниот систем (Конфигурација -> Систем -> (Прикажи повеќе) Ажурирај -> менито «…» во менито горен десен агол -> "Ажурирајте го обновувањето заедно со оперативниот систем")

Ажуриран е единаесет интерфејс за музички плеер, Плус, сите нови функции на Android се пренесени на музички апликации, вклучително и поддршка за промена на позицијата на репродукција од областа за известување.

Беше додадена на заштитниот allид можност за блокирање на сите врски од избраната апликација (апликацијата ќе претпостави дека уредот е во режим на авион).

И исто така е истакнато дека е додаден нов дијалог за промена на јачината на звукот, што ви овозможува да ја контролирате јачината на звукот за различни струи.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Подобрен интерфејс за создавање отсечени слики на екранот. Пренесена е одликата за слики, која се појави во Андроид 11.
 • Моторот на прелистувачот WebView е синхронизиран со Chromium 89.0.4389.105.
 • Додадена е поддршка за безжични монитори (Wi-Fi дисплеј) за нови уреди базирани на чиповите Qualcomm.
 • Редовниот календар на Андроид е заменет со своја вилушка на распоредувачот Етар.
 • Сите апликации додадоа поддршка за темна тема.
 • Обнова нуди нов интерфејс во боја, полесен за употреба.
 • Додадена е поддршка за избор на комплети икони во фрлачот на апликации Trebuchet Launcher.

Конечно, се споменува дека новите слики се подготвени за 70 уреди Подготвени се и упатства за извршување на LineageOS 18.1 на емулаторот Андроид и опкружувањето Андроид Студио, како и дополнителна можност за компилација за Андроид ТВ.

За време на инсталацијата, за сите поддржани уреди, стандардно се нуди сопствено враќање, за што не е потребна посебна партиција за враќање.

Ако сакате да дознаете повеќе за тоа, можете да се консултирате деталите на следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.