Линус Торвалдс ќе вклучува dm-клон за филијалата на јадрото на Linux 5.4

Linux-кернел

Неодамна беше објавена веста дека креаторот на јадрото на Линукс, „Линус Торвалдс“ прифати во основната гранка (врз основа на која се формира верзија 5.4) имплементација на модулот dm-клон со имплементација на нов контролер засновано на уред-пресликувач.

Овој нов предлог за јадрото на Linux ќе ви овозможи да клонирате постоен блок-уред. Модулот овозможува креирање на локална копија базирана на блок уред само за читање, на кој може да се пишува за време на процесот на клонирање.

Како типична апликација на предложениот модул за Linux Kernel „Dm-клон“ се однесува на мрежно клонирање на далечински датотечни уреди во режим само за читање и обработка на I / O со долго одложување, до брз локален уред што поддржува снимање и обработка на барања со минимални одложувања.

Со тоа обезбедува можност за монтирање на клонираниот уред и веднаш да започнете да го користите по неговото создавање, без да чекате да заврши процесот на пренос на податоци.

Додека од друга страна копирањето на информациите ќе продолжи во позадина, паралелно со влезот / излезот генериран при пристап до нов уред.

Главната употреба на dm-клонот е клонирање на потенцијално далечинска латентност, уред за заклучување на типот на датотека, само за читање, на уредот што може да се напише примарен тип.

На пример, dm-клонот може да се користи за враќање на приложените резервни копии за складирање до мрежата достапна преку протоколи како што се NBD, Fiber Channel, iSCSI и AoE на локално складирање засновано на SSD или NVMe.

Дм-клонскиот код е оптимизиран за мали случајни записи чија големина одговара на големината на блокот (4К по дифолт).

За време на процесот на клонирање, барањата за читање ќе доведат до директно барање за податоци од клонираниот уред и барањата за запишување што влијаат на областите што сè уште не се синхронизирани ќе се одложат сè додека не заврши непланираното вчитување на бараните блокови ( операциите за вчитување за блоковите поврзани со снимањето започнуваат веднаш).

Блоковите отстранети со операцијата "отфрли" се исклучени од процесот на копирање (по монтирањето, корисникот може да изврши "fstrim / mnt / cloned-fs" за да избегне копирање блокови што не се користат во FS).

Информации за промените и податоците во натоварените блокови тие се зачувани во посебна табела за локални метаподатоци.

По завршувањето на клонирањето, корисникот добива целосна работна копија на изворниот уред, како одраз на сите промени направени од почетокот на клонирањето.

Табела со метаподатоци за клони може да се отфрли по синхронизацијата со замена за нив со табела со линии што директно ги рефлектираат податоците на нов уред.

Клучната разлика од решенијата засновани на Unionfs и OverlayFS е дека dm-клонот работи на ниво на блок-уред, без оглед на датотечниот систем што се користи на овој уред, и формира комплетна копија на изворниот уред и не наметнува дополнителен слој. каде што се следат промените.

За разлика од dm-mirror, модулот dm-клон првично беше дизајниран да работи само со оригиналниот дел во режим само за читање, без преведување на операциите за пишување на него.

Во dm-слика, целосна копија не е создадена и копија во позадина не е поддржана. Во dm-кеш меморијата, не се создава целосна копија, операциите за запишување се препраќаат и работата се сведува на хитови на кеширање. Најблиската функционалност е тенка dm.

dm-клонот користи dm-kcopyd за копирање делови од изворниот уред на целниот уред. Стандардно, се издаваат барања за копија со големина еднаква на големината на регионот.

Порака `hydration_batch_size <#regions >` може да се користи за прилагодување на големината на овие барања за копирање. Зголемувањето на големината на серијата хидратација резултира со dm-клон кој се обидува да ги групира соседните региони заедно, па затоа, серија копираме податоци од овие многу региони.

Fuente: https://git.kernel.org


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)