[Игри со Linux: 3] Minecraft

minecraft

Здраво, денес ви го донесов овој Преглед за М.занаетчиство, самостојна градежна видео игра во Java и OpenGL, од типот „отворен свет“ или песочник првично создаден од Маркус „Notch“ Persson, а подоцна развиен од неговата компанија, Mojang AB.

Јавно беше објавен на 17 година во својата алфа верзија, по различни измени нејзината целосна верзија беше објавена на 2009 ноември 18 година.

Еден месец пред објавувањето на нејзината целосна верзија, на 18 октомври 2011 година, беше објавена верзија за Андроид, а на 17 ноември истата година беше објавена и верзијата за iOS.

На 9 година беше објавена верзијата на играта за Xbox 2012 и Xbox Live Arcade. Сите верзии на Minecraft добиваат постојани ажурирања од лансирањето.

Minecraft со филмски режими

Minecraft со филмски режими

En Minecraft Играчите можат да прават конструкции користејќи коцки со тродимензионални текстури, тие исто така можат да ја истражуваат околината, да собираат и да создаваат ресурси, како и борба и други активности.

На своето комерцијално лансирање, играта има два главни режима: Опстанок, во кој играчите мора да стекнат ресурси за да го одржат своето здравје и глад; и креативни, каде што играчите имаат неограничен пристап до ресурсите на играта, можност за летање и немаат потреба да ги одржуваат своето здравје и глад.

Без оглед на овие режими на игра, може да се дефинира и тежината на играта, а најтивкиот режим е мирниот, што за разлика од другите тешкотии, не дозволува во играта да се појават чудовишта кои можат да комуницираат со играчот.

Постои и режим на трета игра, наречен хардкор, кој е сличен на режимот на преживување, со таа разлика што може да се игра само на најголема тешкотија и дека играчот има само еден живот, па кога ќе умре, играта завршува. Заминување.

Minecraft Тоа е игра на отворен свет, затоа нема специфична цел, дозволувајќи му на играчот голема слобода во изборот како да игра, и покрај тоа, играта има одредени достигнувања што може да се постигнат.

Стандардниот режим на игра е прво лице, иако играчите имаат можност да го променат во трето лице.

Играта се фокусира на поставување блокови, бидејќи тоа е составено од кубни тродимензионални предмети, поставени на фиксна шема на решетки.

Овие коцки или блокови главно претставуваат различни елементи на природата, како што се земја, камен, минерали, стебла на дрвја, меѓу другите.

Играчите можат слободно да се движат низ својата околина и да ја модифицираат со креирање, собирање и транспорт на блоковите што ја сочинуваат играта, што може да се постави само со почитување на фиксната мрежа на играта.

На почетокот на играта, играчот е во свет генериран од алгоритам, што му овозможува практично да биде бесконечен.

Играчот е слободен да се движи низ теренот, составен од различни биоми, вклучувајќи пустини, џунгли, океани, рамнини и тундра.

Играта има свој циклус на време од денот и ноќта, бидејќи денот во играта е еквивалентен на 20 минути во реалноста.

Играта исто така вклучува суштества и карактери кои не можат да се играат, колективно наречени толпи, овие суштества можат да бидат мирни, како што се свињи, кокошки и овци, од кои играчот лесно може да добие храна и ресурси.

Во играта се појавуваат и суштества непријателски настроени кон играчите, како што се зомби, џиновски пајаци и скелети, овие суштества се појавуваат само ноќе или во темни области, меѓу овие чудовишта има уникатни суштества на игри, како што се ползавци, кои експлодираат кога се близу до играчот , или ендерменот, кој може да собира блокови и телепорт.

Мапирањето не е генерирано целосно истовремено, но е поделено на парчиња ("парчиња", "парчиња") од 16 × 16 блокови хоризонтално. Парчиња близу до плеерот се вчитани во меморијата. Како што се движи, се генерираат нови парчиња и се додаваат на картата.

Режимот на преживување („опстанок“) е најоригиналниот режим на играта и е поставен во реалниот живот, а исто така содржи и малку фантазија, играчите имаат животен век од 10 срца.

Треба да креирате табела за изработка за да изградите пиканови, мечеви, мотики ... Непријателските чудовишта ги напаѓаат спонтано (освен ако оваа игра не е во мирен режим) и тие можат да нанесат штета (од овие и на други начини, како што се падови, лава и сл.) и умираат.

Тие исто така имаат шипка за глад, која треба да ја пополнат со добивање и консумирање храна (од животни, зомби или растенија) и лента за искуство, добиена со пораз на толпи (чудовишта) и со сечкање минерални блокови (јаглен, лапис лазули, Redstone, смарагд и дијамант) или стопете ги (железо и злато)

Различните блокови и предмети се произведуваат или собираат, а потоа се чуваат во пописот на играчите. За блоковите треба да се извлечат неколку секунди, покрај одредени алатки во зависност од случајот.

Со стекнување на подобри ресурси, ги зголемувате квантитетот и квалитетот на алатите (што е подобро, толку повеќе работи се кршат во случај на пиксер или тоа се прави побрзо во сите случаи, освен мотиката, како и траат подолго) и предметите што може да се изработи.

Постои и мирен режим (мирен режим) е ист како опстанок, но нема чудовишта и го враќате животот кога ќе го изгубите.

Шефови во Minecraft

Постојат 2 шефови:

Венее: Потребни се три глави на Белиот скелет кои се добиени во димензијата «Хотел» и четири блока на Соулсанд, исто така добиени во Холандија за да го повикаат.

Блоковите на Соулсанд треба да бидат поставени така што тие да бидат во форма на „Т“, а потоа да ги стават главите над неа, така што на крајот да излезе Белиот.

Ендер Змеј: Пронајден во димензијата „Крај“. За да влезете, потребни се 12 Портали на крајот и 12 ендери очи, и тие мора да бидат поставени така што ќе направат квадрат без агли, а потоа внесете го.

Тоа е црн змеј, и дека совладувајќи го, под кое ќе умре, ќе се создаде портал кон светот. Ако се внесе, ќе се појават кредитите (поразот на Ендер Змејот се смета за крај на играта).

minecraft-xbox-360-1336750923-016

Мое мислење:

Многу добра игра, многу препорачана, со бесконечни работи што треба да се направат
[3 од 5] Графика [/ 3 од 5] [5 од 5] Игра [/ 5 од 5] [5 од 5] Перформанси [/ 5 од 5] [2 од 5] Леснотија на почетници [/ 2 од 5] [3 од 5] Стабилност [/ 3 од 5] [5 од 5] Лична благодарност [/ 5 од 5] [4 поени] [/ 4 поени]

Користете Java и OpenGL
Вики: http://minecraft.gamepedia.com/Minecraft_Wiki
Fuente: http://es.wikipedia.org/wiki/Minecraft
Официјална веб-страница: http://www.minecraft.net/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   sieg84 dijo

  па за тоа станува збор.

  1.    Иван Молина dijo

   Бесплатно рекламирање за Мојанг хахахаха

 2.   јон85п dijo

  Графиката може да се подобри со употреба на Optifine

  1.    Виножито-мува dijo

   И пакет со добра текстура од 512 512 со модификација на извршувањето на java

 3.   Оскар dijo

  Благодарам, ќе се држам со апаратури за прачки XD

 4.   blitzkrieg dijo

  Лошото е што се прави во јава (иако е крос-платформа), добивам лоша изведба, тешко „трча“ со 3fps

 5.   Декому dijo

  Ја сакам оваа игра, иако играњето сама по себе е малку здодевно; или;

  1.    мачка dijo

   Играјте го во мултиплеер, искуството со играта се менува целосно ... или можете исто така да инсталирате фалсификат и да започнете да користите модови, во кои тие додаваат ново оружје на возовите

 6.   Џонатан dijo

  Играм мини минест, исто е, но е напишано во cy бесплатно, добро не се споредува со оригиналот, но ако одите на нејзината страница има неколку модови и пакети со текстура велам ако ве интересира.

 7.   адот dijo

  Благодарам, но ќе се држам со ТЕРА и ТВОРНИ ВОЈНИ

 8.   невидлив15 dijo

  Јас играм Minecraft од 1.2.5 и гледам како java перформансите сеуште се лоши сè додека не го додадете модот Optifine (и на Pentium4 со Nvidia и i3 со Intel, признавам дека се доста фер компјутери), но сè и на тој начин ги вади своите 10 ~ 15fps и со оптифин оди до 25fps и може да се игра.
  Мене ми се допаѓа играта пред се за тоа што можам да градам што сакам и за опстанок (вие го стекнувате задоволството што ја имате изградено со „свои“ средства) и креативно.

  1.    Иван Молина dijo

   Во 1.7 перформансите се толку добри што сопираат што имам оптифин
   Честитки!
   ~~ Иван ^ _ ^

  2.    елиотим3000 dijo

   Да видиме дали OpenJDK ги подобрува или влошува перформансите на Minecraft.

   1.    Иван Молина dijo

    Ја играм со OpenJDK и се чувствува пофлуидно отколку во Windows XP (повеќе не користам Windows)

   2.    Виножито-мува dijo

    Вистината е дека ми дава многу пофлуидни перформанси отколку во прозорците

 9.   мачка dijo

  Мојата омилена игра
  Совет: За да можете да го извршувате на Arch и деривати (како Манџаро), прво мора да ги инсталирате пакетите java-runtime, openal и xorg-server-utils… и да инсталирате Forge (дозволува користење модови) мора да го инсталирате пакетот скала .

  1.    елиотим3000 dijo

   Одлично. Ајде да видиме дали можам да ја играм оваа игра (последен пат кога ја пробав, ми бараше плаќање однапред за да можам да ја играм).

   1.    Иван Молина dijo

    20 евра, многу ефтино нели? https://minecraft.net/store
    Честитки!
    ~~ Иван ^ _ ^

    1.    пандев92 dijo

     За таа игра, тоа е грабеж., Вреди скоро исто како и метро синоќа XD

     1.    Иван Молина dijo

      Ажурирањата се бесплатни од Алфа -> Бета -> РК -> Конечна (дури и верзиите за тестирање) :), јас сум прилично фер да платам дека (или да ја преземам за taringa xD) од 1.6 до 1.7 додадоа импресивни работи ... многу ефтина играта и се жалиш: /
      ПС: Износот на модови и ResoursePacks е импресивен! за мене играта со повеќе модови.
      Салаудета!
      ~~ Иван ^ _ ^

     2.    пандев92 dijo

      Човеку, ако ти изгледа фер тоа да го платиш за игра со графика пред-игра 1 ок ... xD, секој со своите вкусови xd, но јас не би им платил повеќе од 10 евра, xd старата амнезија има многу на модови, подобра графика и забавно е и не вреди толку многу XD

     3.    Иван Молина dijo

      За вкусови на бои, нели?
      Не се занимавам со игри со супер графика, повеќе сакам FF7 (Final Fantasy 7) или FF9 отколку да играм игра со мокософт: Хало

 10.   елиотим3000 dijo

  Дозволете ми да го рестартирам мојот компјутер за момент да го инсталирам Minecraft на мојата партиција со Debian Wheezy (само се грижам за партицијата за Виндоус Виста што ја занемарив веќе долго време).

 11.   Gубре_Килер dijo

  Тоа е одлична игра и ако вреди да се плати за тоа.

 12.   Пабло Хонорато dijo

  Останувам со Наруто Шипуден: Целосна експлозија на УН3.

 13.   бксо dijo

  Постои еден вид клон со дозвола LGPL, Mintest се нарекува: http://minetest.net/.

  Почнав да го играм, но не знам многу ... Па не знам дали има многу разлики во однос на Minecraft

 14.   Хектор Квиспе dijo

  Minecraft, можете да ја сметате за игра со една од најголемите заедници на корисници и модери. Перформансите на верзијата за компјутер оставаат многу посакувани. Од друга страна, верзијата на таблети (АРМ) е во C или C ++ и работи одлично.

  Се запознав со Minecraft во средината на претходната година и можам да гарантирам дека мултиплеерот ја искористува оваа извонредна игра SandBox. Дополнително, коментирајте дека управувам со сервер каде користиме Букит (http://dl.bukkit.org/) што е верзија на серверот на minecraft Open Source со api што помага да се зголеми функционалноста во играта без да се менува клиентот на Minecraft на Vanilla (официјален).

 15.   нејсонв dijo

  Ова можам да го прочитам на Википедија. Ве молиме, не копирајте-залепете на оваа страница, ние сме заедница и не сакаме Google да не види

  1.    ИванЛинукс dijo

   ¬_¬
   Текстот е достапен под лиценцата Creative Commons Attribution Share Alike 3.0; Тие можат да применат дополнителни клаузули. Прочитајте ги условите за употреба за повеќе информации. http://es.wikipedia.org/wiki/Minecraft
   некакви прашања?

 16.   FelpeMaster dijo

  Преземав миниет, но сè уште не знам што да правам xD

 17.   Јоакоеј dijo

  Графика 3 од 5? каде дури и Doom има подобра графика и има 20 години