makepasswd: Генерирајте силни и сигурни случајни лозинки

Оние што ме познаваат знаат дека безбедноста ја сфаќам многу сериозно, имам сметки на многу веб-страници и би било многу невино од мене ако секогаш користам иста лозинка на сите страници, па затоа избрав да користам различни лозинки подолго време. За секоја моја сметка, како и користење на случајни безбедни лозинки (мали букви + големи букви + броеви + итн.)

Разговарав со вас многу одамна за пвген, апликацијата што во моментов ја користам за да генерирам безбедни лозинки, добро ... сега ќе ви кажам за друга што е исто така одлична опција

За да ја инсталирате апликацијата, инсталирајте го пакетот: макепасвд

En Debian, Ubuntu или деривати:

sudo apt-get install makepasswd

На други добри дистрибуции, само инсталирајте го истиот пакет: макепасвд

За да го извршат, тие пишуваат во терминал:

makepasswd

Willе видите дека се појавува линија од скоро 10 карактери, нешто како ова: 1FXMuBEtn

Како што можете да видите, содржи големи, мали и броеви, што може да биде вашата лозинка за веб-страница, потоа генерирајте друга и таа друга ќе служи за друга страница, итн итн итн

Но, ова не е сè, ако сакате секоја лозинка да има 15 карактери, можете да ја пренесете со параметарот --chars=__ бројот на знаци, што е, тука ќе направиме генерираната лозинка да има 15 карактери:

makepasswd --chars=15

Како резултат ми даде: r3MMHIYAI8c1YD7

Оваа апликација има многу други опции, ако тие ставаат во терминал makepasswd --help можете да ги видите сите овие други опции

Како што можете да видите, генерирање случајни лозинки (и потоа нивно зачувување во документ или наша апликација) е нешто навистина едноставно, ајде секогаш да се обидуваме да ја направиме задачата за кршење што е можно потешка за малициозниот

Се надевам дека ви се допадна оваа алтернатива пвген ^ - ^


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

32 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Блер Паскал dijo

  Хммм е добро, но каде ги зачувувате сите лозинки што е невозможно да се запомнат?

  1.    Блер Паскал dijo

   Хех, досега ја гледав другата програма од другиот пост, и на крајот се појавува програмата за тоа. Одлични апликации, морам да ги прекинам лошите безбедносни навики.

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Точно
    KeepassX… совршена апликација, хахаха. Всушност, јас само објавив друг пост на слична тема, можеби сметате дека е интересен.

    Сè уште имав лоши навики ... но кога почнав да имам важни сметки, како што е сметката на доменот тука, хостинг и други, едноставно ги оставив лозинките што ги користев претходно before

    1.    Блер Паскал dijo

     Читање

   2.    Мануел де ла Фуенте dijo

    Ни јас не го имав видено, ха. Обично не ги читам објавите на Гаара, денес направив исклучок. xD

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     O_O … WTF !!!, навистина? 0_oU

     1.    Блер Паскал dijo

      Охх

     2.    Мануел де ла Фуенте dijo

      Уф, нели, не требаше да знаеш. : С.

      Се преправате дека не прочитавте ништо. 😉

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       O_O F Дали се шегуваш со мене O_O ...
       Човече, ако е шега не гледам смешно ... дали моите објави се навистина лоши? 0_oU


     3.    Блер Паскал dijo

      Ако има некоја корист, бидејќи гледам неизбежен пламен хаха :), многумина од нас овде сметаат дека објавата на ова момче што не можам да ја напишам заради распоредот на тастатурата (XD лага) е одлична и со висока теоретска содржина.

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       хахахахахаха добро, сега пишувам друга но тоа е новост, баааааааастинте интересно според мене, недостасува само поставувањето на фотографиите

       И благодарам за она што го кажуваш, иако знам дека не е сосема точно ЛОЛ !!


     4.    Блер Паскал dijo

      Хехе, иако навистина ме интересираат објавите на Баш, тоа е сериозно, и случајно, ти си добар.
      Иако морам да признаам дека Мануел де ла Фуенте ме насмеа хахаххахаха. Знае како да го подигнете расположението.

     5.    Мануел де ла Фуенте dijo

      @ KZKG ^ Гаара: Лесно, друже, беше шега. Немој да бидеш депресивен што претходно ми е доста од твојата емо фаза. 😛

      @Blaire Pascal: Смешно, мојата цел беше обратна. 😐 Но, како што реков, мислев подобро на тоа и не ми одговара. 😀

     6.    елав dijo

      Хахаха Мануел, тој само го повреди егото и чувствата на мојот пријател хахаха

     7.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      @Manuel: хахаха емо фаза? … Уфф, мислам дека сте збунети со Храброста 😀. СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!!

      @elav: Боли не, но преиспитај неколку работи да хахаххаха.

     8.    лице dijo

      вистината е дека влегувам преку објавите на gaara xD

  2.    Мануел де ла Фуенте dijo

   Може да користите KeePassX, кој е во архејпоните репорти, или LastPass, кој има додатоци за главните прелистувачи.

   Како и да е, не ми се допаѓаат овие автоматски методи токму затоа што лозинките е невозможно да се запомнат (освен ако не сте човечки компјутер) и тогаш нема начин да ги внесете вашите сметки ако немате компјутер на располагање.

   Напротив, јас имам тактика за создавање супер силни и незаборавни лозинки истовремено. Она што го правам е да мислам на која било фраза, на пример:

   «Алехандра засади црвени и жолти цвеќиња во нејзината градина»

   Ги цртаме иницијалите:

   апфрјаесј

   И сега се сеќавам колку цвеќиња засади Алехандра од секоја: 20 црвени и 17 жолти

   ApFR20yA17esJ

   Неколку случајни карактери за да биде уште покомплицирано:

   ApFR20y & A17esJ *

   И voila, незаборавна лозинка од 15 карактери што [во теорија] би биле потребни 157 милијарди години за да се погоди од нормален компјутер. 😉

   Сега, ако влезете во неволја со САД и се обидат да ве хакираат од компјутерите на Пентагон, тоа би била друга приказна. 😛

   1.    Блер Паскал dijo

    Оо интересна техника. „Антонио има кармини под перницата“: AtlLDdsa и неколку карактери: AtlLDdsaⱤⱦⱱ Π и voila jah.

    1.    Мануел де ла Фуенте dijo

     Интересно ќе биде да видите како се сеќавате на сите оние ликови што случајно ги стававте во него, хахаха.

     Кој по ѓаволите е Антонио и зошто држи кармини под перницата? о_О

     1.    Блер Паскал dijo

      Хаха, мислев дека е нешто случајно.

     2.    Мануел де ла Фуенте dijo

      @Блејер: Добро, чиста шанса. Ти верувам, Антонио. xD

     3.    Блер Паскал dijo

      Хаха не, јас се викам Пабло.

  3.    манолокс dijo

   Јас лично ги чувам со менаџер за лозинки наречен fpm2 (Фигаро менаџер за лозинки 2)

   Суштинска програма за оние кои имаат стотици сметки поврзани со различни е-пошта и лозинки.

   1.    MSX dijo

    Основната програма за оваа намена е додаток LastPass за прелистувачи, удобен, брз и пред сè безбеден.

 2.   Блер Паскал dijo

  Само што пробав да направам лозинка од 10000000000 карактери и не заврши.

 3.   Аудобан dijo

  Не го познавав! Во моментов користам Kpass, но само затоа што сум fanубител на KDE, ми се допаѓа затоа што ми овозможува да генерирам многу клучеви со едно движење.

 4.   ридри dijo

  Јас ги користам името, насловот и годината на албум или книга како референца, плус случаен знак. Иницијалите на авторот со големи букви и иницијалите на насловот со мали букви или обратно и во средината знак. Пример: Габриел Гарсија Маркез, сто години осаменост 1967 = 19GGM% кади / 67. Иако треба да бидете претпазливи да не ја изберете омилената книга или албум затоа што тоа може да го открие социјалниот инженеринг. Друг интересен елемент е да се вклучат празни места, но во некои случаи тие не се поддржани. Се чини дека ги комплицира работите во нападите со брутална сила.

 5.   Хуго dijo

  Иако јас обично го користам методот што го објаснува Мануел, постојат две работи што би сакал да ги додадам, во врска со издавањето на лозинки.

  1- Според некои експерти, најдобриот начин да се забават можните напади на брутална сила не е нужно да се зголеми комплексноста на лозинката, туку едноставно нејзината должина. Со други зборови, според овие експерти, лозинката „ApFR20y & A17esJ *“ всушност би била поранлива од „пепе“ со дваесет нули зад неа. Секако, ако некој видел да напишеме такво нешто, веднаш би го забележал трикот; Овој пример го искористив само за да ја илустрирам идејата.

  2- Повеќето од тековните апликации не ги чуваат самите лозинки, туку само хаш или маска од тоа. Ова ја зголемува безбедноста, иако бидејќи бројот на хаши на кој било алгоритам е ограничен, има судири, односно две жици текст можат да произведат ист хаш. Сега, хакерите добро го знаат ова и го искористуваат, па затоа за алгоритмите како MD5 или SHA1 тие создадоа нешто што се нарекува маси за виножито, кое се состои од гигантски преткомпјутирани табели кои содржат низи на карактери кои произведуваат секој од хаш-алгоритмот, па ако некој добие хаш од лозинка од нас и ги користи овие табели, дури и ако не ја знаат лозинката, тие ќе најдат текстуална низа што ќе им овозможи да го добијат истиот хаш, со кој ќе имаат пристап до секаква заштита на лозинката. Од оваа причина, при дизајнирање на механизам за проверка, препорачливо е да користите и нешто што се нарекува сол ... што ви го оставам на вас за независна студија за да не се проширува понатаму овде. 😉

 6.   Елинк dijo

  Зачувано во „Омилени“!

 7.   Оскар dijo

  Многу добро, иако сеќавањето на командата би било малку досадно, визуелниот фрлач би бил во ред.

  1.    MSX dijo

   ?
   команда [аргумент] = {вредност}

   Како и секоја друга команда на конзолата, кој дел е „досаден“?

 8.   luis55 dijo

  ви благодарам многу, многу корисно!