Масахане, проект со отворен извор што овозможува машински превод на повеќе од 2000 африкански јазици

Масахане

Кога обично слушаме за проекти со отворен код во повеќето случаи ми доаѓаат на ум програмите или комунални услуги за целите на секојдневната работа. Иако не е случај како таков, од отворен извор опфаќа многу повеќе области.

Една од нив е вештачката интелигенција која во моментов расте на неверојатен експоненцијален начин, и покрај фактот што пред неколку години се веруваше дека тоа ќе биде нешто што ќе се развие добро многу години подоцна.

Вештачката интелигенција (ВИ) во моментов се користи за разни случаи, од кои најпопуларни се за откривање на предмети, луѓе, модели меѓу другото. Исто така се користи во преведувачи, од кои многу се патентирани од компании.

Но, во овој случај ќе зборуваме за проект со отворен код што оттогаш го разбуди интересот на многумина е развиен за да покрие голема потреба на африканската територија, што е комуникација бидејќи во моментов се проценува дека во Африка има околу 2000 јазици.

Масахане проект кој мора да се исполни за општо добро

Проектот за кој ќе зборуваме е „Масахане“ што е проект кој е основан од јужноафриканските истражувачи на Aејд Абот и Лора Мартинус и проектот соработува со истражувачи на АИ и научници за податоци од цела Африка.

Кога се состанаа на конференција поврзана со машинско учење и обработка на природен јазик (НЛП) оваа година, тие разговараа за проект за преведување на африканските јазици во модели за машинско учење и го започнаа Масахане. Името на проектот „Масахане“ е збор што на Зулу значи „да се прави заедно“.

Јазиците што овозможуваат машински превод на Масахане вклучуваат не само мајчини јазици Африканци, но исто така нигерискиот дијалект Пиџин на англиски и арапски јазик што се зборува во Северна и Централна Африка. За разлика од европските јазици, овие јазици немаат специфични референтни точки или големи групи на податоци.

Во прилог на важноста на повеќе можности за Африканците, придобивките од развивачите кои учествуваат во Масахане се наведени како „Успехот на проектите за АИ во Африка е африкански истражувач на АИ“. Тоа може да доведе до релаксирани ограничувања.

Во моментов во Масахане има околу 60 развивачи во Африка (Јужна Африка, Кенија и Нигерија) од кои секој учесник собира податоци на својот мајчин јазик и го обучува моделот.

Во Кенија, англискиот јазик често се користи во училиштата и на други јавни места, но во секојдневниот живот се користат различни јазици за секое племе, па Симиниу смета дека има јаз во комуникацијата. Беше. Затоа, развивачот на АИ, Симиниу, реши да се придружи на Масахане.

Симиниу верува дека преводот на африкански јазици со употреба на машинско учење ќе доведе до раст на употребата на АИ во Африка, помагајќи им на луѓето во Африка да користат АИ во нивните животи. Симиниу тврди дека проектите низ целиот континент, како Масахане, тие се важни за поврзување на африканските развивачи и истражувачки заедници за долгорочна и одржлива соработка.

„Јазичните разлики се бариера и отстранувањето на јазичната бариера ќе им овозможи на многу Африканци да учествуваат во дигиталната економија и, на крајот, во економијата на АИ. „Чувствувам дека е одговорност на оние кои учествуваат во Масахане да набават луѓе кои не се вклучени во АИ општеството“, рече Симинију.

Асистените од Масахане велат заедницата за развивачи во Африка брзо се шири и дека придобивките од машинскиот превод за африканските јазици се значајни.

Можеме да го решиме проблемот. Имаме експерти, имаме знаење и интелигенција ... Мислам дека тие ќе станат основа за придонес кон светот. Вели еден африкански развивач.

Конечно, ако сакате да дознаете повеќе за проектот, деталите можете да ги проверите на нејзината официјална веб-страница. Врската е оваа. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.