MicroPad, одлична крос-платформска апликација за белешки

Еден од елементите кои се од најголема важност во оперативниот систем и тоа во исто време е прилично едноставен елемент, се апликации за земање белешки. И, тоа е дека иако можете да сметате на апликациите за уредување на текст што се нудат во канцелариските пакети, тие обично немаат соодветни алатки за да можат да ги чуваат информациите што се бараат во тоа време.

Тоа е причината зошто денес ќе разговараме за одлична апликација чие име е „MicroPad“ која е бесплатна и апликација со отворен извор. Ова е моќна апликација за земање белешки што ви помага да се организирате и да бележите белешки без ограничувања.

Една од најкарактеристичните одлики од MicroPad е употреба на Бесконечно платно, со што се отстранува вертикалното ограничување на работниот простор.

Користење на бесконечна Снава ви овозможува да ги организирате вашите белешки и исто така ви овозможува да ги структурирате вашите мисли и идеи на повеќе визуелен начин.

Секоја белешка може да содржи неограничен број на делови, со белешки и подточки. Ова ви овозможува да користите Бележник кој вклучува сè, од пишување рецепт до планирање развој на апликација.

Друга карактеристика на оваа апликација е тоа ви овозможува да креирате белешки за текст и белешки за ознаки, белешки за слики, скици (снимање на обележувачи), графикони и табели, можете да додавате датотеки од кој било формат во белешката, снимање на глас (на пример, од преносен микрофон), како и датотека на Jupyter Notebook (* .ipynb), која може да вклучува излези и пресметки, математика и влезови со долг текст.

Од друга страна исто така овозможува додавање ознаки на секој пост, како и специфицирање на времетраење, дозволувајќи им на MicroPad да ги поврзува белешките, вклучително и оние од различни делови и да ги следи датумите на достасување.

Конечно, друга од одличните карактеристики на оваа апликација е тоа апликации од трети страни лесно може да се користат за шифрирање и синхронизација со услугата за облак. MicroPad може да работи во режим на прозорец и на цел екран, поддржува промена на темата (има пет теми на располагање), покрај увоз на белешки од архивата и индивидуални документи на Markdown, може да извезува записи во ZIP-датотека што содржи NPX (*. Npx ) или Маркдаун (* мд) и многу повеќе работи.

Како да инсталирате Micropad на Linux?

За оние кои се заинтересирани да можат да ја инсталираат оваа апликација на нивната дистрибуција на Linux, тие можат да го сторат тоа следејќи ги упатствата што ги споделуваме подолу.

Програмерите на Micropad нудат различни пакети за инсталација за Linux, од кои апликацијата може да се инсталира или со пакет deb, Snap или AppImage.

Во случај на оние што се корисници на Debian, Ubuntu или која било изведена дистрибуција од овие или со поддршка за пакети за деби и тоа изберете да го инсталирате пакетот за деби, можете да го преземете пакетот од врската подолу.

Или од терминалот со извршување на следнава команда:

wget https://github.com/MicroPad/Electron/releases/download/v3.21.6/micropad_3.21.6_amd64.deb

Завршено преземање, сега ќе продолжиме да го инсталираме пакетот со нашиот претпочитан менаџер на пакети или од терминалот со команда:

sudo dpkg -i micropad_3.21.6_amd64.deb

Сега за оние кои претпочитаат употреба на Snap пакети, тие можат да ја инсталираат апликацијата од продавницата за апликации Snap или со внесување на следнава команда:

sudo snap install micropad

Конечно, за оние кои немаат дистрибуција што поддржува пакети deb или технологија на пакети Распарчи или едноставно не сакаат да инсталираат дополнителни датотеки на нивниот систем. Тие можат да го користат пакетот AppImage на апликацијата.

За ова, мора да ја преземеме датотеката од следниот линк. Или од терминалот со внесување на неа следнава команда:

wget https://github.com/MicroPad/Electron/releases/download/v3.21.6/micropad-3.21.6-x86_64.AppImage

Готово, сега ќе дадеме дозволи за извршување до датотеката со следнава команда:

sudo chmod +x micropad-3.21.6-x86_64.AppImage

И тие ќе можат да ја извршуваат апликацијата или со двоен клик на преземената датотека или од терминалот со командата:

./micropad-3.21.6-x86_64.AppImage

Конечно, последен метод да може да ја инсталира оваа апликација на Linux, е составување на кодот на системот.

За да го направите ова во терминал, ќе го напишеме следново:
git clone https://github.com/MicroPad/Electron
cd Electron
yarn
yarn update-core
yarn dist


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)