MintBackup: Направете резервна копија на вашите пакети

Linuxmint обезбедува mintbackup, одлична алатка за резервна копија на документи, датотеки, папки, па дури и на сите софтвер што сме ги инсталирале на нашиот компјутер.

Тоа всушност не прави а Резерва од инсталираните пакети, но тој го извезува списокот во датотека што подоцна ќе ја искористиме за повторно инсталирање на истите пакети. Ова е корисно ако треба да го форматираме нашиот компјутер, бидејќи не мора да запомниме дека претходно сме инсталирале. Ајде да ја видиме оваа алатка.

Како што можете да видите, интерфејсот е прилично едноставен. Имаме две опции на врвот:

 • Направете резервна копија на датотеките.
 • Направете резервна копија на избраниот софтвер.

Под секоја, опцијата со соодветната реставрација:

 • Вратете ги датотеките.
 • Вратете го софтверот од избор.

Создавање зачувана датотека.

Ако кликнеме на Избор на софтвер за резервна копија треба да добиеме вакво нешто:

Ја избираме папката каде што сакаме да ја зачуваме Backup-датотеката и одиме на следниот чекор (Напред).

mintbackup

Навистина одлична работа во врска со оваа алатка е тоа што можеме да избереме кои пакети сакаме да ги зачуваме. Би се препорачало да ги зачуваме сите стандардно, ако нашиот систем работи правилно.

Ние прифаќаме (Аплицирај) y mintbackup Willе создаде датотека во избраната папка со формат: software_selection_host@2011-01-20-1045-package.list.

mintbackup

Враќање од зачуваната датотека.

За да го вратиме, кликнуваме на Врати го софтверот од избор (Вратете го изборот на софтвер) и бара од нас да лоцираме каде е датотеката software_selection_host@2011-01-20-1045-package.list. што претходно ги зачувавме.

Ја избираме датотеката и продолжуваме на следниот чекор, каде mintbackup ќе ни покаже кои пакети сакаме да ги инсталираме (Willе го стори тоа од складиштата што ги овозможивме).

Треба да се разјаснат две работи:

 1. Ако софтверот што треба да се врати е веќе инсталиран, Mintbackup нема да стори ништо за тоа, само нè известува дека сè заврши успешно.
 2. Ако инсталираме пакет рачно користејќи Gdebi или Dpkg, ниту MintBackup нема да го инсталира.

Ова може да се подобри подоцна, но засега работи вака.

Зачувување датотеки.

Ако она што го сакаме е да ги зачуваме нашите датотеки, препорачувам да користите надворешен уред или хард диск со ист или поголем капацитет од оној што се користи. mintbackup она што го прави е копирање на она што сакаме да го зачуваме во папката што ја назначивме за неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ханселс dijo

  Оваа програма е како APTONCD нели?
  Може ли да го користам за инсталирање на програми без потреба од интернет?