Mixxx 2.0: Измешајте песни во најдобар DJ стил

Мешањето песни во стилот на диџеј е сон на многумина. Во денешно време, тоа е релативно едноставно, потребен ви е само компјутер, софтвер за мешање и желба за учење. Ако сте од оние кои се интересираат за музика, веројатно веќе сте чуле за некој софтвер за мешање на траки. Виртуелен диџеј Тоа е една од наједноставните и најмоќните алатки за сите кои сакаат да ги мешаат и да ги прават своите состаноци и забави позабавни. Меѓутоа, ако работите под оперативен систем Linux, ќе се најдете во неволја.

Значи, ако покрај привлекувањето музика, поддржувате бесплатен софтвер, сега ќе имате многу добра опција да ги задоволите и двајцата. Mixxx.

Mixxx е софтвер на софтвер со отворен код за мешање аудио траки во реално време, во стил на диџеј.

Овој проект започна околу 2001 година, напишан во C ++, Qt, JavaScript и XML. На 30 декември, тие ја објавија Mixxx 2.0 стабилна, верзија на која развивачите работеа повеќе од три години, за да и дадат на оваа алатка добра група на нови функции.

Mixxx Mixxx има многу убав интерфејс со изменливи кожи. Има до четири работни маси или работни станици и низа ефекти за модифицирање на аудио, како и дозволување на репродукција на бројни формати како на пр. MP3, M4A / AAC, Ог Ворбис, Опус, FLAC, WAVE и AIFF. Mixxx е мултиплатформа, работи под оперативни системи Windows, MacOS y Linux.

Една од највпечатливите карактеристики на Mixxx е неговата функција на AutoDJ, со која можете да направите плејлиста и оставете Mixxx да се погрижи за репродукција на песните и преодот меѓу секоја, како да сте таму.

feature_rgbwaveform-2.0

Верзијата Mixxx 2.0 ги носи како главни карактеристики:

 • Динамични и скалабилни кожи: Со својата модуларна структура, можете да скриете и да покажувате делови од алатките на програмата за да ги имате само оние што ги користите најмногу на екранот
 • MasterSync за сите 4 работни површини: Со оваа функција е можно совршено да се усогласат сите записи во програмата, дури и ако ја промените брзината на мешање.
 • Нови ефекти: за секој од каналите за мешање.
 • RGB бранови: така што во рамките на брановата форма може да ги идентификувате различните звуци во секое аудио, издигнувања, падови, вокални, меѓу другите.
 • Читање на уметност (корици): да се прикаже на ЦД-сликата.

И многу функционалности што можете да ги набудувате овде, кои сега го прават Mixxx 2.0 целосна алатка за мешање како диџеј.

На официјалната страна на MixxxEachе ги најдете врските за преземање и методите за инсталација за секој оперативен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Накаох dijo

  Ви благодариме за податоците

 2.   Каламар dijo

  Здраво, неодамна видов како можете да го користите вашиот мобилен телефон како MIDI конзола за мешање преку апликација (диџејска контрола, иако ќе има повеќе). За да го направите ова, прво мора да добиете нешто инсталирано на вашиот компјутер или мобилен телефон, или и двете. Не можев да го натерам да работи. Дали некој околу нас го стори тоа?

  Однапред ви благодариме.