Изменете го Turpial за да се поврзете со StatusNet

Како што ти реков, јас сум користење Хотот за да се поврзете со сервер StatusNet што ги спроведуваме во мојата работна мрежа.

Поентата е, една од алтернативите што најмногу ми се допадна беше Турпијален, поради неговиот престиж и интерфејс, но не ми даде дополнителни опции за конфигурација, освен да се поврзам Twitter ya Иденти. Но, тогаш помислив: Турпијален es Отворен извор и тоа е напишано во Пајтон точно? Зошто да не го модифицирам за да се поврзе таму каде што сакам?

Почнав да ја барам и ја пронајдов датотеката што ми беше потребна, а која ги содржи преференциите Иденти en /usr/share/pyshared/turpial/api/protocols/identica/identica.py. Од таа датотека, единствените редови што ме интересираа беа следниве:

class Identica(Protocol):
def init(self):
Protocol.init(self, 'Identi.ca', 'http://identi.ca/api',
'http://identi.ca/api', 'http://identi.ca/tag/',
'http://identi.ca/group', 'http://identi.ca')

Која секако ја изменив, оставајќи ја вака:

class Identica(Protocol):
def init(self):
Protocol.init(self, 'Identi.ca', 'http://servidor_local/index.php/api',
'http://servidor_local/index.php/api', 'http://servidor_local/index.php/tag/',
'http://servidor_local/index.php/group', 'http://servidor_local/index.php')

Спремен Ја зачував датотеката (секогаш правев зачувување пред тоа) и ја извршив Турпијален. Избрав пристап до Иденти, Ги ставам моите податоци и воила !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Бидете внимателни затоа што истото на работа ако ве видат како ставате „ер твит“ можете да одите таму каде што веќе знаеме ...

  1.    елав <° Linux dijo

   Хахаха воопшто. Ние го поставивме овој систем во мрежата на мојот интернет провајдер ..

 2.   КЗКГ ^ Гаара dijo

  Штета што е GTK ... да беше Qt би сакал многу повеќе
  Можеби сум повеќе од задоволен од Чокок хехе ...

  1.    елав <° Linux dijo

   Истото како и за TavK7. Иако ниту Хотот не е лош ...