MongoDB 5.0 доаѓа со податоци во форма на временски серии, промени во нумерирање и многу повеќе

Новата верзија на MongoDB 5.0 веќе е објавен и во оваа нова верзија претставени се доста интересни новости од кои можеме да го истакнеме збирки на податоци во форма на временски серии, како и поддршка за контрола на верзијата API, поддршка за механизмот Live Resharding, меѓу другите.

За оние кои не се запознаени со MongoDB, треба да го знаете тоа овој ДБ поддржува зачувување документи во формат сличен на JSON, има прилично флексибилен јазик за генерирање пребарувања, може да креира индекси за разни зачувани атрибути, ефикасно обезбедува складирање на големи бинарни објекти, поддржува операции на регистри за промена и додавање податоци во базата на податоци, може да работи според парадигмата Мапа / Намали, поддржува репликација и градење на конфигурации толерантни на грешки.

Главни нови карактеристики на MongoDB 5.0

Во оваа нова верзија можеме да го најдеме тоа променетата е шемата за нумерирање на проблемите и е префрлен во предвидлив распоред на верзии. Еднаш годишно, ќе се формира значајна верзија (5.0, 6.0, 7.0), еднаш на секои три месеци, привремени верзии со нови функции (5.1, 5.2, 5.3) и, по потреба, корективни ажурирања со поправени грешки и ранливост (5.1. 1, 5.1.2, 5.1.3 .XNUMX) .

Привремените верзии ќе создадат функционалност за следното големо издание, односно MongoDB 5.1, 5.2 и 5.3 ќе додадат нови функции за изданието MongoDB 6.0.

Што се однесува до новините што се претставени во оваа нова верзија на Монго ДБ 5.0 Можеме да откриеме дека знам додаде поддршка за контрола на верзијата API, што ви овозможува да врзете апликација со специфична состојба на API и да ги елиминирате ризиците поврзани со можно нарушување на компатибилноста наназад кога се префрлувате на нови верзии на DBMS. Контрола на верзијата на API го одделува животниот циклус на апликацијата од животниот циклус на базата на податоци и им овозможува на развивачите да направат промени во апликацијата кога ќе се појави потреба да ги искористат предностите на новите можности, наместо при премин кон нова верзија на базата на податоци.

Друга важна новина се збирки на податоци во форма на временски серии кои се веќе оптимизирани за складирање на делови од параметарските вредности снимени во одредени временски интервали (време и множество вредности што одговараат на ова време). MongoDB ги третира овие збирки како нематеријализирани и снимани погледи создадени од внатрешни колекции и автоматски ги групираат податоците од временските серии во оптимизиран формат за складирање кога се вметнуваат.

Исто така, се издвојува дека е додаден поддршка за механизам во живо, што ви овозможува да ги менувате копчињата за уништување што се користат за уништување при летање без да се запре DBMS.

Како и поддршка за аналитички функции кои ви дозволуваат да извршувате дејства со специфичен сет на документи во збирка. За разлика од агрегатните функции, функциите на прозорецот не се распаѓаат во групирано множество, туку се собираат врз основа на содржината на „прозорецот“ што вклучува еден или повеќе документи во множеството резултати.

Покрај тоа, Способностите за шифрирање на полето се проширени од страната на клиентотбидејќи сега можете повторно да ги конфигурирате филтрите за ревизија x509 и ротацијата на сертификатите без да го запрете DBMS. Додадена е поддршка за конфигурирање на пакетот за шифри за TLS 1.3.

Од друга страна, се истакнува и во најавата за оваа нова верзија што предложена е нова школка за командна линија MongoDB Shell (монгош), кој се развива како посебен проект, напишан во JavaScript со помош на платформата Node.js и дистрибуиран под лиценцата Апачи 2.0.

MongoDB Школка ви овозможува да се поврзете со DBMS, да ја промените конфигурацијата и да испраќате пребарувања. Поддржува паметно автоматско комплетирање за изразување на MQL, внесување команда и метод, обележување на синтаксата, совети за контекст, анализирање пораки за грешки и можност за проширување на функционалноста преку додатоци

Од другите промени презентирани:

  • Пронајдете, сметајте, различни, збирни, мапирајте Намали, списоци на збирки и списоци Индекси веќе не се блокирани ако операција работи истовремено со стекнување на ексклузивно заклучување на збирка документи
  • Како дел од обидот за отстранување на политички неточни термини, командата isMaster и методот db.isMaster () се преименувани во здраво и db.hello ().
  • Стариот „монго“ CLI е амортизиран и ќе биде отстранет во идното издание.

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можете да се консултирате со детали на следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)