MOS-P2: Истражување на огромниот и растечки Microsoft Open Source - Дел 2

MOS-P2: Истражување на огромниот и растечки Microsoft Open Source - Дел 2

MOS-P2: Истражување на огромниот и растечки Microsoft Open Source - Дел 2

Со ова втор дел од серијата написи за «Мајкрософт Отворен извор " Продолжуваме со истражувањето на огромниот и растечки каталог на отворени апликации развиен од Технолошки гигант de «Мајкрософт ».

Со цел да продолжиме со проширување на нашето знаење за отворените апликации објавени од секој од технолошките гиганти на групата позната како ГАФАМ. Она што, како што многумина веќе го знаат, го сочинуваат следниве северноамерикански компании: „Гугл, Епл, Фејсбук, Амазон и Мајкрософт“.

GAFAM со отворен код: Технолошки гиганти во корист на софтвер со отворен код

GAFAM со отворен код: Технолошки гиганти во корист на софтвер со отворен код

За оние кои се заинтересирани да ги истражат нашите првично објавување поврзано со темата, можете да кликнете на следниот линк, по завршувањето на читањето на оваа публикација:

„Денес, и јавните и приватните организации постепено се движат кон поголема интеграција на Слободен софтвер и софтвер со отворен код во нивните деловни модели, платформи, производи и услуги. Тоа е да се каже дека слободните и отворени технологии сè повеќе се важен дел од начинот на работа во и надвор од нив, во корист на нивните сопственици, клиенти или граѓани “. GAFAM со отворен код: Технолошки гиганти во корист на софтвер со отворен код.

Поврзана статија:
GAFAM со отворен код: Технолошки гиганти во корист на софтвер со отворен код

Додека, да се истражуваат Поврзани претходни делови од оваа серија, можете да кликнете на следниот линк:

Поврзана статија:
MOS-P1: Истражување на огромниот и растечки Microsoft Open Source - Дел 1

Истражување на огромниот и растечки Microsoft Open Source

MOS-P2: Мајкрософт со отворен извор - Дел 2

Апликации на Мајкрософт со отворен извор

Пред да започнете, вреди да се истакне официјалната веб-страница на Мајкрософт со отворен извор (МОС) ваше сопствено самоопис:

„Отворена, флексибилна и колаборативна страница каде што со отворен извор им се овозможува на производите и услугите на„ Мајкрософт “да донесат избор, технологија и заедница на трети страни.“

Исто така, Мајкрософт со отворен извор може да се истражат директно преку следниов линк до нивните Достапни проекти.

MOS-P2: Мајкрософт со отворен извор - Дел 2

Дел „Мајкрософт со отворен извор“ Ова се следниве апликации на списокот што треба да продолжите да ги истражувате:

Бонд

Накратко, на веб-страницата на „Мајкрософт со отворен извор“ опишете ја оваа апликација како што следува:

„Бонд е крос-платформска рамка со отворен извор за работа со шематизирани податоци.

Додека неговиот официјална веб-страница на GitHub додадете го следново на врвот на тоа, како што следува:

„Дополнително, Бонд поддржува преку-јазична десеризација и нуди моќни генерички механизми за ефикасна манипулација со податоците. Бонд е широко користен во „Мајкрософт“ во големи услуги “.

„На Linux, Бонд мора да биде изграден со компајлерот C ++ 11. Исто така со Clang (3.8) и GNU C ++ (5.4). Сепак, Кленг се препорачува бидејќи е побрз со тежок код на шаблонот како Бонд. "

Имајте на ум: Подетални и корисни информации може да се најдат директно на следново линк.

CCF

Накратко, на веб-страницата на „Мајкрософт со отворен извор“ опишете ја оваа апликација како што следува:

„CCF (Доверлива рамка на конзорциумот) е рамка за градење блокчејн и повеќепартиски апликации кои се безбедни, со висока достапност и перформанси“.

Додека неговиот официјална веб-страница на GitHub додадете го следново на врвот на тоа, како што следува:

„CCF (Доверлива рамка на конзорциумот) е рамка со отворен извор создадена за изградба на нова категорија безбедни, високо-достапни и апликации со високи перформанси кои се фокусираат на повеќепартиски компјутери и податоци. CCF може да овозможи големи, доверливи мрежи кои ги исполнуваат клучните деловни барања, обезбедувајќи средства за забрзување на производството и усвојување на претпријатието на блокчеин и повеќепартиска компјутерска технологија базирана на конзорциум. Искористувајќи ја моќта на доверливите опкружувања за извршување (TEE), концептите на децентрализирани системи и криптографијата, CCF овозможува компјутерско подготвување на блокчејн или повеќепартиски компјутери за секое претпријатие. "

Имајте на ум: Подетални и корисни информации може да се најдат директно на следново линк.

CNAB

Накратко, на веб-страницата на „Мајкрософт со отворен извор“ опишете ја оваа апликација како што следува:

"CNAB е спецификација за пакување дистрибуирани апликации."

Додека неговиот официјална веб-страница додадете го следново на врвот на тоа, како што следува:

„CNAB-овите го олеснуваат групирањето, инсталирањето и управувањето со природни апликации за контејнери и нивните придружни услуги. Исто така, може да биде составен да користи секаква инфраструктура или услуга што ви треба, бидејќи нема заклучување на продавачот. Тие исто така може да се користат за лесно дистрибуирање апликации низ тимови, организации и пазари, дури и споделени офлајн. И, конечно, CNAB може да биде криптографски потпишан, сведок и верифициран за да се обезбеди сигурен извор “.

Имајте на ум: Подетални и корисни информации може да се најдат директно на следново линк.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на ова второ истражување на «Microsoft Open Source», нуди интересна и широк спектар на отворени апликации развиени од Технолошкиот гигант на «Amazon»; и е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.