Mozilla објави дека Firefox преминува во пократок циклус на ослободување

Mozilla Firefox

Програмерите на Firefox најавија намалување на циклусот на подготовка на нови верзии на прелистувачот во рок од четири недели (претходните верзии беа подготвени за 6-8 недели). Firefox 70 ќе започне според горенаведениот распоред на 22 октомврипотоа шест недели подоцна На 3 декември ќе биде подготвена верзија на Firefox 71, по што ќе се формираат последователни изданија на секои четири недели (7 јануари, 11 февруари, 10 март итн.).

После тоа долгорочна верзија на поддршка (ESR) ќе излегува еднаш годишно како порано и ќе остане уште три месеци по формирањето на следната верзија на ESR. Корективните ажурирања за филијалата на ESR ќе бидат синхронизирани со редовните изданија и исто така ќе се објавуваат на секои 4 недели.

Следната верзија на ESR ќе биде Firefox 78, закажана за јуни 2020 година. SpiderMonkey и Tor Browser исто така ќе се преселат во циклус на градење на 4-те изданија.

Причината да го скрати циклусот на развој тоа е желба побрзо да им се донесат нови функции на корисниците. Со почести изданија се очекува да се зголеми флексибилноста на планирањето за развој на производот и спроведувањето на приоритетните промени што ги исполнуваат деловните и барањата на пазарот.

Според програмерите, четиринеделниот циклус на развој овозможува оптимална рамнотежа помеѓу брзината на испорака на нови веб-API и обезбедување на квалитет и стабилност.

Почнувајќи од првиот квартал на 2020 година, планираме да испраќаме голема верзија на Firefox на секои 4 недели. Каденцата за ослободување на Firefox ESR (проширено издание за поддршка на претпријатијата) ќе остане иста.

Во годините што доаѓаат, очекуваме големо ослободување на ESR на секои 12 месеци со преклопување на 3-месечна поддршка помеѓу новиот ESR и крајот на корисниот век на стариот ESR. Следните две големи изданија на ESR ќе бидат ~ јуни 2020 година и ~ јуни 2021 година.

Пократки циклуси на ослободување обезбедуваат поголема флексибилност за поддршка на планирањето на производите и приоритетните промени заради деловните потреби или побарувањата на пазарот.

Со четиринеделни циклуси, можеме да бидеме поагилни и побрзо да ги испраќаме карактеристиките, притоа применувајќи ја истата строгост и должно внимание за стабилно, висококвалитетно ослободување.

Покрај тоа, побрзо ги ставаме новите функции и имплементацијата на новите веб-API во рацете на развивачите. (Ова е она што го правиме неодамна со имплементација и ажурирање на спецификациите на CSS, на пример.)

Намалување на времето потребни за да се подготват за лансирање ќе доведе до намалување на времето за тестирање на бета-изданијата, ноќните верзии и изданијата на програмерите, кои се планира да бидат компензирани со почести ажурирања за пробните верзии.

Наместо да подготвувате две нови бета верзии неделно, се планира да се адаптира шемата за бета фреквентно ослободување за бета гранката, што претходно се користеше за ноќни верзии.

За да го одржиме квалитетот и да го минимизираме ризикот во скратен циклус, мора:

 • Осигурете се дека продуктивноста на инженерството на Firefox не е погодена.
 • Забрзајте ја регресивната повратна врска од распоредувањето до откривање и резолуција.
 • Бидете во можност да го контролирате распоредувањето на функциите врз основа на достапноста на верзијата.
 • Обезбедете правилно тестирање на поголеми одлики што опфаќаат повеќе циклуси на ослободување.
 • Имајте јасни и доследни процеси за ублажување и донесување одлуки.

Да се ​​намали ризикот од проблеми непредвидени со додавање на некои значајни иновации, промените поврзани со негоs ќе бидат однесени кај корисниците на верзиите не еднаш, туку постепено; Првично, можноста ќе се активира за мал процент корисници, а потоа ќе биде целосно покриена или динамички исклучена кога ќе се откријат дефекти.

Покрај тоа, за да ги тестираат иновациите и да донесат одлуки за нивно вклучување во главниот тим на програмата Тест пилот, корисниците ќе бидат поканети да учествуваат во експерименти кои не се поврзани со циклусот на подготовка за лансирање.

Fuente: https://hacks.mozilla.org/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Функција автоматски dijo

  Масовно отуѓување. Станавме заморчиња во сите сектори на индустријата.

бул (точно)