MX Слика: Како да креирате личен и инсталиран одговор на MX Linux?

MX Слика: Како да креирате личен и инсталиран одговор на MX Linux?

MX Слика: Како да креирате личен и инсталиран одговор на MX Linux?

За многумина од нас кои се страстни за Линукс свет, не само што е потребно да се користи, туку многу пати бараме а Дистрибуција на GNU / Linux идеален или во потрага по начин да се создаде, или од нула со методи како LFS (Linux од гребење) или врз основа на друга голема и солидна дистрибуција, како што се, Дебиан, Убунту, Федора и Арх.

Секако ова обично бара длабоко знаење и употребата на специјализирани софтверски алатки, што обично го нема ниеден нормален и просечен корисник на компјутер (канцеларија / административен). Сепак, Дистрибуција на MX Linux, за што често зборуваме, има корисна, едноставна и ефикасна апликација наречена MX Слика, што им овозможува буквално на секој корисник на Linux да создаде свој личен, инсталиран MX Linux Respin.

MX-19.3: MX Linux, DistroWatch број 1 е ажуриран

MX-19.3: MX Linux, DistroWatch број 1 е ажуриран

Биди разбран од Одговорете, Еден бутабилна (во живо) и инсталирана ISO слика што може да се користи како точка за враќање, медиум за складирање и / или Дистрибуција што се дистрибуира преку GNU / Linux меѓу другите. Затоа, оваа алатка е модерна и ефикасна замена за старите, како на пр «Remastersys y Systemback», но тоа работи само на твоето Домашно дистрибуција, што е, MXLinux.

Покрај тоа, MX Linux во моментов исто така вклучува и друга софтверска алатка наречена «MX Live USB Maker (Creador de USB Vivo MX)» чија цел е да ги сними «Imagen ISO» генерирани од тековниот, прилагодениот и оптимизиран оперативен систем на Usuario Linux над еден «Unidad USB».

Да ги прошириме сите овие информации на MX Linux и неговите алатки, ве покануваме да кликнете на следново линк и / или прочитајте ги нашите претходни следниве поврзани публикации:

Поврзана статија:
MX-19.3: MX Linux, DistroWatch број 1 е ажуриран
Поврзана статија:
MX Linux 19: Објавена е новата верзија базирана на DEBIAN 10
Поврзана статија:
Чуда: Мало Distro базирано на MX-Linux 17.1

MX Слика: Содржина

MX слика: Алатка за слика

Претходни чекори и препораки пред да користите MX Слика

Чекорите наведени и препорачани подолу се за Корисник на MX Linux после инсталирајте, конфигурирајте, оптимизирајте и прилагодете su Distro MX Linux по ваш вкус, можете успешно да создадете Одговорете што овозможува, меѓу другото, брзо враќање истото во секоја ситуација што го гарантира тоа, избегнувајќи користење на оригиналниот Distro од нула и да мора да започне одново од почеток. Или во случај, сакате споделете го вашиот одговор со другите, од која било причина, како што е создавање на Заедница околу него.

Претходни чекори

 1. Рачно избришете сè што е непотребно: Јас ги оставив само постојните папки на патеката «/ дома /…», оние лични или сопствени датотеки што сакам да ги зачувам и / или да ги споделам со други. Запомнете дека колку помалку датотеки се вклучени, толку е помал генерираниот ISO. Истото важи и за апликациите, т.е. колку помалку апликации се вклучени или помали, толку подобро ќе биде да се зачува разумната ISO големина за преземање и употреба на малите USB мемориски дискови.
 2. Автоматски избришете го целиот тој вишок: За оваа цел, употребата на следниве MX Linux апликации и други надворешни апликации е идеална: MX Cleanup (MX Cleaning) и BleachBit. Користете ги и двете по можност со максимален капацитет за чистење, а и вториот во вашиот нормален кориснички режим како „root“.

Препораки

 1. Деактивирајте ги / оневозможете ги сите оние непотребни услуги: За оваа цел, употребата на следниве MX Linux апликации и други надворешни апликации е идеална: Матичната апликација „Сесија и почеток“ на „Конфигурациското мени“ за XFCE и надворешната апликација Stacer во својата опција „Услуги“ . Понатаму, Stacer ни овозможува да извршиме одлично дебагирање во датотеките за најавување (* .log) во својата опција „System Cleanup“.
 2. Зачувајте ги корисничките поставки и прилагодувања: Во случај да сакате да зачувате и наследите дел или сè што е направено во корисникот MX Linux создаден на новите корисници што треба да се креираат во Respin, мора да ги поставите потребните папки и датотеки лоцирани на патеката «/ home / myuser / »во рамките на патеката« / etc / skel ». На пример:

Папки:

 • .крејшн
 • .config
 • .локално

Секој друг што го сметате за неопходен, на пример: .conky, .fluxbox, .kde, меѓу другите.

Архиви:

 • .баш_историја
 • .башрц
 • . лице
 • .профил

Секој друг што го сметате за неопходен, на пример: .wbar, .xinitrc, .xscreensaver, меѓу другите.

Како да користите MX слика?

Usar MX Слика навистина е многу лесно. Откако ќе се отвори (изврши), на почетниот екран го означува следново, што може да се види на непосредната горна слика:

 • Простор во / (корен): Да покаже колку простор е окупиран во целиот оперативен систем за да се компресира.
 • Слободен простор во / домот: За да покажете кога слободниот простор е достапен на OS Home
 • Локација на слика: Да се ​​покаже стандардната патека и / или да се наведе вашата, каде што ќе се креира ISO.
 • Име на сликата: Да се ​​покаже стандардното име и / или да се наведе своето, за да се создаде ISO.

MX Слика: Содржина

На следниот екран, како што може да се види на непосредната горна слика, дозволено е да се означат кои папки на креираниот корисник не сакаат да бидат заштитени, во случај да е избрана опцијата «Зачувани сметки (за лична резервна копија). Оваа опција му овозможува на креираниот корисник да остане снимен и достапен во Одговорете и во режим «En vivo» (во живо) како при инсталирање на истиот.

Во случај, опцијата е избрана "Обновените стандардни сметки (да се дистрибуираат на други)", ниедна корисничка сметка нема да биде зачувана (копирана) и по дифолт, оваа опција ќе ги ресетира лозинките на "Демо" y "Корен" на оние што се вклучени стандардно во MX Linux.

Покрај тоа, MX Слика ги нуди следниве шеми за компресија: lz4, lzo, gzip и xz, последниот е најефикасен при компресија на датотеките што треба да се вметнат во ISO.

За остатокот, со притискање на Копче «следно» ќе се создаде ИСО и можеме да го запалиме на ДВД или УСБ користејќи MX живо USB творец од MX Linuxили Балена Ечер, писател на слики од Роза, Вентој или команда "дд" од кој било друг Дистрибуција на GNU / Linux, или користење Руфус од Windows.

Имајте на ум: Во случај да сакате уредување (приспособување) опциите на мени за стартување (подигање) на новиот Respin датотеката мора да се уреди изменете ја датотеката mx-snapshot.conf што е на трасата "/итн" и стави го опција "edit_boot_menu" en „И тоа е“. Ова ќе значи дека секогаш ќе има прозорец за уредување на датотека «isolinux.cfg» каде што можеме да ги уредиме, така што кога ќе започне Respin, на пример, излегува новото име на нашата сопствена Respin, наместо, "MX Linux" што доаѓа по дифолт.

Ако сакате да дознаете повеќе за Одговор на MX Linux кликнете на следниве врски:

И тука, за да дознаете повеќе за А. Неофицијален одговор на MX Linux наречен Чуда, проект што го замени претходниот наречен Рудари засновано врз Убунту 18.04 користење Враќање на системот.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за родната алатка MX Linux повик «MX Snapshot», што е одлична алатка за софтвер што овозможува креирање лична и инсталирана MX Linux Respin, односно бутабилна ISO-слика (во живо) што може да се користи како точка за враќање, медиум за складирање и / или дистрибуција; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   РокоЕлВуеро dijo

  Мислам, не можам да создадам слики од кое било дистрибуција на Linux инсталирана на мојот компјутер?

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, РокоЕлВуеро. Не, оваа алатка потекнува од MX Linux и не е изградена за да работи на други Distros. Што, ако се направи, би било феноменално, поради одличната функционалност и практичност.

 2.   Роналд К. dijo

  Здраво луѓе,
  habe das mit dem Schnappschuß schon begriffen und schon einige erstellt, беше одлична вондербарска функција, mx18.3 контекст со ISO датум auch prima auf eine andere Festplatte installieren ohne das es Problem gab, —- Aber unnt MX 19.3 kann Schnappschuß erstellen und erhallte dann auch eine funtionierende ISO Datei die auch startet und bis zu einem Punkt abläuft, wo mich das Installprogramm nach Loginname und Passwort fragt, was aich ain eingebe and dann erscheint ein Dollerzeichen die $, nicht weiter… aber wie gesagt nur bei mx19.3 bei
  mx 18.3 lauth alles bis zum Destoppbildschirm weiter dann erscheint das Install brogramm und ich kann es auf Festplatte installieren - bei mx 19.3 geht das nicht hat nicht einmal geklappt was soll ich da beim Dollerzeichen eingeben ??? Може да најде патарина за MX Linux einfach. Данке

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Груже, Роналд. Ich habe е nicht ganz verstanden. Ich habe jedoch mein eigenes Respin (live and installierbarer Snapshot) von MX Linux 19.3, генерален MilagrOS, не е функционален проблем. Ich weiß nicht genau, Ihr Problem ist, aber ich kann mir vorstellen, dass, wenn Ihr Respin Sie irgendwannach nach einem Kennwort fragt, es das Standardkennwort sein sollte, in MX Linux, das, glaube ich, «demo» oder «root» тоа е, и паѓаат самостојно, како што се, Sie dem Benutzer zugewiesen haben, der vor dem Respin angelegt wurde. Ich weiß nicht, ob is nützlich sein wird, aber dies ist die die URL meines Respins, fall Sie is erforschen und sehen möchten, wie is nützlich sein kann: https://proyectotictac.com/distros/

   Поздрав, Роналд. Не разбрав многу добро. Сепак, имам свој репин (жива и инсталирана слика) од MX Linux 19.3, наречен MilagrOS и ми работи без никаков проблем. Не би знаел точно во што е проблемот, но замислувам дека ако во одреден момент вашиот респинс ви побара лозинка, тогаш ова треба да биде онаа што доаѓа стандардно, во MX Linux, што мислам дека е „демо“ или „ root ", ако не, треба да биде оној што сте му го доделиле на корисникот креиран пред респирацијата. Не знам дали ќе ви биде корисно, но ова е моето urin во случај да сакате да го истражите и да видите како може да биде корисно: https://proyectotictac.com/distros/