MX-19.3: MX Linux, DistroWatch број 1 е ажуриран

MX-19.3: MX Linux, DistroWatch број 1 е ажуриран

MX-19.3: MX Linux, DistroWatch број 1 е ажуриран

Вчера, Ноември 11 2020 тоа беше одличен ден за сите оние страствени Линуксери дека ја користат и / или ја следат траекторијата на MX Linux, на GNU / Linux Distro што постои веќе подолго време, прво во Пласман од познатата веб-страница на DistroWatch.

La верзија или ажурирање објавено под името «MX-19.3»Ни носи пријатни изненадувања и корисни вести што ќе ги објавиме во оваа публикација.

MX Linux: Продолжува да го води рангирањето на DistroWatch со повеќе изненадувања

MX Linux: Продолжува да го води рангирањето на DistroWatch со повеќе изненадувања

Пред да влезете целосно за да ги коментирате вестите вклучени во MX-19.3, вреди кратко да се опише за оние кои не се корисници или следбеници на MX Linux, што е:

"GNU / Linux Distro оствари соработка меѓу заедниците antiX и MX Linux. И, тоа е дел од семејство на оперативни системи кои се дизајнирани да комбинираат елегантни и ефикасни работни површини со висока стабилност и робусни перформанси. Неговите графички алатки обезбедуваат лесен начин за извршување на широк спектар на задачи, додека USB-а во живо и алатки за слика наследство од antiX додаваат импресивна преносливост и одлични можности за реместерирање. Покрај тоа, има обемна поддршка достапна преку видеа, документација и многу пријателски форум".

Да, откако ја прочитавте оваа публикација, сакате да дознаете повеќе за MX Linux, ве покануваме да ги прочитате нашите последна поврзана објава за блаженството GNU / Linux Distro, на врската подолу:

Поврзана статија:
MX Linux: Продолжува да го води рангирањето на DistroWatch со повеќе изненадувања

MX-19.3: ажурирање на ноември 2021 година

MX-19.3: ажурирање на ноември 2021 година

Според нејзините развивачи, MX-19.3 е:

"Третото ажурирање на MX-19, кое се состои од поправени грешки и ажурирања на апликациите од нашата оригинална верзија на MX-19. Ако веќе користите MX-19, нема потреба повторно да го инсталирате. Сите пакети се достапни преку редовниот канал за ажурирање".

Што ни носи ново MX-19.3?

Во Блог del официјална веб-страница го наведуваме следново што е ново во врска со MX-19.3 од многу други, вклучувајќи:

 1. За стандардни верзии на MX-19.3 (32-битни и 64-битни) најновото јадро од Debian GNU / Linuxт.е. Kernel 4.19. Со таа разлика, што сега, јадрото ќе се ажурира автоматски заедно со изворите на Debian, стандардно. Додека, за гранката на ISO AHS (напредна поддршка за хардвер) и ISO под плазма KDE, a Kernel 5.8, табела 20 и нов ажуриран пакет за фирмвер.
 2. За сите верзии и ISO ги вклучува најновите достапни ажурирања од Debian GNU / Linux 10.6 (Buster) и сопствените складишта на MX.
 3. Главните апликации ќе бидат објавени во следниве верзии:
 • XFCE: 4.14
 • Плазма: 5.15
 • ГИМП: 2.10.12
 • ТАБЕЛА: 18.3.6 и 20.1.8 за ISO AHS.
 • Дебијанско јадро: 4.19 и 5.8 за ISO AHS.
 • Прелистувач Firefox: 82
 • Видео плеер VLC: 3.0.11
 • Плеер за звук Клементин: 1.3.1
 • Е-пошта за клиент на Thunderbird: 68.12.0
 • Канцелариски пакет: LibreOffice 6.1.5 плус безбедносни поправки.

Сепак, во Складишта на MX, ќе најдете како и обично многу повеќе надворешни апликации како што се LibreOffice 7.0 и роден во MX, од верзија 19.2, меѓу кои може да се спомене следново:

 • MX-инсталатер.
 • MX-Слика.
 • Инсталатор на MX-Package

Ако сакате повеќе информации поврзани со MX-19.3 и DistroWatch кликнете на следново линк.

Што ако веќе користам MX-19.X или MX-18.X?

Ако веќе сте корисник на овој необичен GNU / Linux Distro, не заборавајте да го прочитате следниов линк за тоа како да се спроведе соодветниот процес на негово ажурирање, за да се постигне успешен процес на миграција: Миграција на MX Linux.

MX-19.3: Прекрасна дистрикција

И ако не сте, корисник на MX Linux, не се занесувај до првиот по кодно име „Грдо пајче“ и неговата минималистичка работна површина заснована на XFCE, бидејќи, со среќа GNU / Linux Distro y Десктоп околина, можете да направите извонредни прилагодувања и оптимизации, исто како што гледате, на сликата веднаш погоре. И тогаш сето тоа можете да го претворите во личен, може да се инсталира и да се реагира во живо (во живо), идеален за употреба во А. Погон на пенкало.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «MX-19.3», достапна е новата верзија или ажурирање на MX Linux, на GNU / Linux Distro што сè уште е на прво место во Пласман од познатата веб-страница на DistroWatch; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.