MX Linux: Продолжува да го води рангирањето на DistroWatch со повеќе изненадувања

MX Linux: Продолжува да го води рангирањето на DistroWatch со повеќе изненадувања

MX Linux: Продолжува да го води рангирањето на DistroWatch со повеќе изненадувања

Нашата објава денес е посветена на А. GNU / Linux Distro, што редовно ги споменуваме, бидејќи, меѓу многу работи, нуди многу одлични придобивки (карактеристики, функционалности и придобивки), веќе истакнати во претходните публикации. И ова не е никој друг туку MX Linux.

Да, истото што според познатото и посетеното Светска ранг-листа de Linux / BSD дистрибуции наречен DistroWatch, остана во Прва, и во текот на 2019 година, и досега во 2020 година.

MX Linux: DistroWatch

За помалку познавањата во тоа што претставува DistroWatch или која е нејзината важност или важност, вреди да се разјасни дека истата, повикувајќи се на вашата веб-страница, е:

"Веб-страница посветена на дискутирање, прегледување и ажурирање на информации поврзани со оперативните системи со отворен извор. Оваа страница е особено фокусирана на дистрибуциите на Linux и вкусовите на BSD, иако понекогаш се дискутира за други оперативни системи со отворен извор. Има многу информации за дистрибуциите на Linux и оваа страница се обидува да ги собира и презентира тие информации доследно за да може полесно да се лоцира.".

А во врска со твоето Рангирање на најпопуларните Linux / BSD Distros, вреди да се потенцира следново:

"Статистиката за рангирање на страницата на DistroWatch е лесен начин за мерење на популарноста на дистрибуциите на Linux и другите бесплатни оперативни системи меѓу посетителите на оваа веб-страница. Тие не корелираат со употребата или квалитетот и не треба да се користат за мерење на пазарниот удел на дистрибуциите. Тие само го покажуваат бројот на пати на пристап до страница за дистрибуција на DistroWatch.com секој ден, ништо повеќе".

MX Linux: Вести октомври 2020 година

MX Linux: А.Висока стабилност и солидни перформанси

Што е MX Linux?

Како што рековме на почетокот, во други прилики зборувавме за MX Linux, затоа, во оваа можност и само за оние кои можеби не го знаат, ќе го цитираме неговиот опис даден од неговиот официјална веб-страница, а потоа ги коментираат нивните најнови вести.

MX Linux е:

"MX Linux е кооперативен потфат помеѓу заедниците antiX и MX Linux. Тоа е семејство на оперативни системи кои се дизајнирани да комбинираат елегантни и ефикасни работни површини со висока стабилност и робусни перформанси. Графичките алатки на MX обезбедуваат лесен начин за остварување на широк спектар на задачи, додека наследната снимка на antiX и Live USB алатките додаваат импресивни можности за преносливост и рестартирање. Постои голема поддршка на располагање преку видеа, документација и многу пријателски форум".

Во случај, сакате да прочитате повеќе за MX Linux, препорачуваме по завршувањето на оваа публикација да ги видите последните 2 наши претходни публикации за тоа.

MX Linux: Најнови вести за месец февруари 2020 година
Поврзана статија:
MX Linux: Најнови вести за месец февруари 2020 година
MX Linux 19: Објавена е новата верзија базирана на DEBIAN 10
Поврзана статија:
MX Linux 19: Објавена е новата верзија базирана на DEBIAN 10

И да видам MX Linux на DistroWatch можете да кликнете на следново линк.

Последни вести

Според Официјален блог на MX LinuxВо последниот квартал, најрелевантни информации за тоа беа следниве:

 • Објавено е ISO MX 19.2 Base Edition Personal Respin: ИСО што доаѓа со сите придобивки на MX, но со минимални апликации, односно ИСО дизајнирано да ги содржи сите придобивки на системот MX Linux, без работната површина, апликациите за продуктивност, игрите, меѓу другите интегрирани компоненти, кои се тие обично според вообичаеното (нормално) ISO.
 • Објавување на нов изборен пакет за MX-Fluxbox: Објавен е нов пакет наречен mxfb-добрите за работа на WM FluxBox. Вклучува 4 нови дополнителни одлики под следниве имиња: mxfb-плочки, mxfb-изглед, mxfb-Неодамнешни-датотеки, mxfb-независни-позадини.
 • Стартување на ISO MX Workbench 2020: Прилагодено ISO наменето да биде еден вид алатка во стил на ножеви во Швајцарија за системски администратори, бидејќи содржи голем број корисни програми што можат да се користат за клонирање на дискови и партиции, враќање датотеки, скенирање на вируси и rootkits, хардвер за проценка споредба, бришење на погонот, меѓу многу други.
 • Објавување на ажурирање MX-Fluxbox 2.2: Ново ажурирање за WM FluxBox интегрирано во MX Linux, кое меѓу другото, сега го има нова лента со алатки и апликации за стартување и воведува значителни подобрувања насочени кон зголемување на задоволството и удобноста за корисниците од сите нивоа на вештини.
 • Ослободување на ISO MX-19.2 KDE: ИСО доставено под 64-битна верзија овозможено под форматот „Напредна поддршка за хардвер / AHS“ на MX Linux, кој вклучува опкружување на работната површина на плазмата KDE.

Како што можеш да видиш MX Linux е GNU / Linux Distro во постојан развој и раст, што вредеше да се заработи позицијата во која корисниците и дадоа DistroWatch.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за дистро «MX Linux»и најновата новости (соопштенија), што долго време го водеше познатото веб рангирање наречено «DistroWatch»; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.