MX Linux: Најнови вести за месец февруари 2020 година

MX Linux: Најнови вести за месец февруари 2020 година

MX Linux: Најнови вести за месец февруари 2020 година

Искористувајќи ги, меѓу другите новини, веќе познатите и користените Distro MX Linux, како и неговото лансирање пред неколку дена верзија 19.1, и нејзината варијанта „AHS“, ќе коментираме за другите што се случиле во текот на месец февруари 2020 година.

MX Linux, за оние што не знаат помалку за тоа, е А. GNU / Linux Distro развиена од кооперативен развој помеѓу постојните заедници на Distros "antiX" и поранешниот "MEPIS". Резултат во А. Модерно, лесно, моќно и пријателско дистрибуција.

MX Linux: 19.1 AHS

Последните пати на блогот, каде што разговаравме за тековна верзија (19 - Грдо пајче), тоа беше кога бев внатре бета фаза и кога беше официјално објавен како стабилна верзија. Од оваа причина, препорачуваме заинтересираните да ги прочитаат овие претходни публикации за да продлабочат малку повеќе во врска со тоа.

Сепак, вреди да се напомене од тековна верзија (19 - Грдо пајче) следниот:

"MX Linux се издвојува меѓу многумина, бидејќи овие заедници придонесоа за своите најдобри алатки и таленти за создавање un Дистрибуција на GNU / Linux лесен, но робустен, дизајниран според концептот на нудење а елегантна и ефикасна работна површина со едноставна конфигурација, висока стабилност и солидни перформанси. И сето ова во ISO големина на сликата е доволно мала за лесно преземање, употреба и распоредување.". Претходна објава: MX Linux 19: Објавена е новата верзија базирана на DEBIAN 10

MX Linux: Што има ново во верзијата 19.1

Најнови вести февруари-2020 година за MX Linux 19 - Грдо пајче

VirtualBox ажурирана на верзијата 6.1.2 - 5 / февруари

Ова ажурирање е додадено затоа што, и при цитирањето на зборовите на неговиот официјален менаџер за складирање на пакети:

"Since Има многу решенија за поправени грешки и подобрувања од моменталната верзија, а тековната верзија нема да ги гради своите модули на новата верзија 5.4+ јадра, затоа ова ажурирање е потребно".

Давајќи вообичаена препорака или „добра пракса“ при изведување на истата, сите „зачувани“ или „паузирани“ Виртуелни машини (В.М.) на Виртуелна кутија мора да останат исклучени пред да го примените ажурирањето или во спротивно постои ризик Тие можеби нема да работат по ажурирањето.

Промени во официјалните складишта - 10 / февруари

Ова ажурирање беше спроведено под аргументот на:

"Причината е да се овозможи максимална флексибилност и за antiX и за MX да развиваат специјални верзии на пакетите без да се згазат едни на други. Односот помеѓу antiX и MX не е променет на кој било начин".

Поточно, промената се однесува на фактот дека Складишта за антикс конфигуриран во датотеката "/Etc/apt/sources.list.d/antix.list" тие ќе бидат оневозможени (отстранети) по дифолт. Појаснување дека тоа во никој случај нема да претставува елиминација на кој било пакет, бидејќи сите постојни ќе бидат мигрирани или интегрирани во Складиште на MX-Linux (/etc/apt/sources.list.d/mx.list).

Ажурирање на интегрирана конфигурација на Fluxbox - 15 февруари

Измени или подобрувања направени во таканаречената конфигурација MX-Fluxbox 2.0 вклучуваат оние споменати подолу, меѓу многу други:

  • Целосна интеграција со основниот систем, дозволувајќи еден клик да пристапите до делот MX Tools и да добиете комплетно мени на Xfce4.
  • Проширување на графичката хардверска поддршка, поради недостаток на потребни ресурси.
  • Создавање пристаниште и фрлачи напојувани од wmalauncher.
  • Поддршка за теми GTK 2 (изглед)

Нагласувајќи го тоа ажурирање, MX-Fluxbox 2.0, веќе е вклучен интегриран во ИСО de MX-19.1.

Складишта за AHS

Стартување на новата верзија MX Linux 19.1 - 15 / февруари

Ова ажурирање може да се спроведе со едноставно нормално ажурирање преку конзолата преку команди или преку графичката алатка за ажурирање на пакетите. MX Linux.

Според зборовите на неговите креатори, тоа е:

"… Ажурирање на нашата верзија MX-19, која се состои од поправени грешки и ажурирања на апликациите од нашето оригинално издание на MX-19. Ако веќе користите MX-19, нема потреба повторно да ја инсталирате. Пакетите се достапни преку редовниот канал за ажурирање".

Меѓу најважните од ова ажурирање, се издвојува дека сега постои нова гранка наречена AHS што доаѓа од кратенката на фразата на англиски јазик „Напредна поддршка за хардвер“ што се преведува на шпански, како «Напредна поддршка за хардвер». Истото, е само за 64 бита, и меѓу другото вклучува можност за ажурирање на а Debian 5.4 јадро, Табела 19.2 Графичка библиотека, како и најновата за него Сервер X.

Ова ажурирање го конфигурира мајчиното складиште на MX-Linux (/etc/apt/sources.list.d/mx.list) како што следи:

# MX Community Main and Test Repos
deb http://mirror.cedia.org.ec/mx-workspace/mx/repo/ buster main non-free
#deb http://mirror.cedia.org.ec/mx-workspace/mx/testrepo/ buster test

#ahs hardware stack repo
# deb http://mirror.cedia.org.ec/mx-workspace/mx/repo/ buster ahs

Оставајќи ја дискрецијата на корисникот, овозможете го Складиште на AHS и спроведете ги ажурирањата, преку терминал или графички. За денот, од објавувањето на овој пост, тоа ми овозможува да ги инсталирам и ажурирам следните пакети, самостојно MX Linux 19 користени:

Нови пакети за инсталирање:

libegl-dev libgl-dev libgles-dev libglx-dev libllvm9 libllvm9:i386 libvulkan1:i386

Постоечки пакети за надградба:

ffmpeg kodi kodi-bin kodi-data libavcodec58 libavdevice58 libavfilter7 libavformat58 libavresample4 libavutil56 libdrm-amdgpu1 libdrm-amdgpu1:i386 libdrm-common libdrm-dev libdrm-intel1 libdrm-intel1:i386 libdrm-nouveau2 libdrm-nouveau2:i386 libdrm-radeon1 libdrm-radeon1:i386 libdrm2 libdrm2:i386 libegl-mesa0 libegl1 libegl1-mesa libegl1-mesa-dev libgbm1 libgl1 libgl1:i386 libgl1-mesa-dev libgl1-mesa-dri libgl1-mesa-dri:i386 libgl1-mesa-glx:i386 libglapi-mesa libglapi-mesa:i386 libgles1 libgles2 libgles2-mesa-dev libglvnd-core-dev libglvnd-dev libglvnd0 libglvnd0:i386 libglx-mesa0 libglx-mesa0:i386 libglx0 libglx0:i386 libmysofa0 libopengl0 libosmesa6 libpostproc55 libswresample3 libswscale5 libva-drm2 libva-glx2 libva-wayland2 libva-x11-2 libva2 libvlc-bin libvlc5 libvlccore9 libxatracker2 linux-compiler-gcc-8-x86 linux-libc-dev mesa-common-dev mesa-va-drivers mesa-vdpau-drivers mpv va-driver-all vlc vlc-bin vlc-data vlc-l10n vlc-plugin-base vlc-plugin-notify vlc-plugin-qt vlc-plugin-samba vlc-plugin-skins2 vlc-plugin-video-output vlc-plugin-video-splitter vlc-plugin-visualization xserver-xorg-video-amdgpu xserver-xorg-video-intel

Овие и другите претстојни информации или новости може да се прошират во Блог на Distro MX Linux.
Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за најновите вести од Distro «MX Linux» во текот на месецот на «Febrero de 2020», да биде од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.