NetBeans 12.2 пристигнува со поддршка за нови функции во Java, PHP и повеќе

NetBeans 12.2 веќе е објавен и во оваа нова верзија, Фондацијата Апачи објави дека NetBeans 12.2 тоа главно обезбедува поддршка за нови одлики специфични за JDK 14, JDK 15 и PHP 8.

За оние кои не се запознаени со NetBeans, треба да го знаете тоа е ИДЕ (средина за интегриран развој) за Java, чија главна цел е да ја забрза изградбата на Java апликации, вклучувајќи веб-услуги и апликации за мобилни уреди.

Покрај стандардната функционалност на алатката, можно е и нејзино проширување со поддршка за програмски јазици C и C ++, поддршка за создавање апликации во SOA архитектура, употреба на XML и XML шеми, BPEL и Java Web Services или моделирање UML. Проширувањето на профилот NetBeans ви овозможува да ги следите употребата на процесорот и употребата на меморијата на дадена апликација.

Од друга страна, NetBeans Mobility Pack додава дебагер во околината на NetBeans што ви овозможува да го следите извршувањето на мобилните програми.

NetBeans е напишана на Java, што го прави многу флексибилен и може да се извршува на различни системски платформи (Виндоус, Линукс).

За NetBeans 12.2

Новата верзија на NetBeans 12.2 пристигнува непосредно по два месеци од објавувањето на верзијата 12.1. ИОваа нова верзија додава неколку нови одлики на IDE со отворен извор и прави некои ажурирања на различните библиотеки.

Ова вклучува поддршка за Java карактеристики специфични за JDK 14 и 15, додавање на Java Editor и Java Debugger во Visual Studio Code (VS Code), нови одлики за JavaFX и Java Web и многу повеќе.

Покрај тоа, додадена е поддршка за PHP верзија 8Со ова, корисниците на NetBeans сега имаат на располагање голем број нови функции, вклучувајќи типови на здружување, операторот Nullsafe и статичкиот тип на враќање. Поддршката за Oracle Jet, која одамна беше достасана, сега е отстранета засекогаш.

Исто така беше споменато дека создавањето на нови класи, интерфејси и енуми е обезбедено со вметнување на текстот од таблата со исечоци.

На дел од алатките за развој на веб-Java, се споменува дека Подобрена е поддршката за пролетната рамка 5.2.9 MVC. Во дијалогот за уредување на својствата на веб-проектот, прилагодено е зачувување на URL со релативни врски. Интеграцијата на Дерби е отстранета од модулите на серверот Payara. 

Од другите промени што се издвојуваат на оваа нова верзија:

 • JavaFX-кодот за поддршка е продолжен за поддршка на непроменливи објекти.
 • Додадена е поддршка за нови функции PHP 8.
 • Исчистена зависност и инфраструктура за JavaScript и HTML функции
 • Јавак компајлерот е ограничен на една единствена инстанца.
 • Подобрено ракување со зависноста за JavaScript и HTML.
 • Застарената поддршка за Oracle JET е отстранета.
 • Подобрена поддршка за CSS3.
 • Ажурирани верзии Ant 1.10.8, exec-maven-plugin 3.0.0, Gradle Tooling API 6.7, JDBC PostgreSQL 42.2.16, payara-micro-maven-plugin 1.3.0, Spring Framework 4.3.29, TestNG 6.14.3.
 • Обезбедено е откривање на JDK инсталирани со SDKMan и Debian.
 • Индивидуално дебагирање и извршување е овозможено кога проектот Gradle ја обезбедува соодветната задача.

Како да инсталирате NetBeans на Linux?

За оние кои се заинтересирани да можат да инсталираат NetBeans на нивната дистрибуција на Linux, тие можат да го сторат тоа следејќи ги упатствата што ги споделуваме подолу.

Еден од начините да го инсталирате овој IDE на Linux е со преземање на инсталерот и извршување на истиот. Единствениот услов е да имате инсталирано Java.

Сега едноставно треба да го набавиме инсталерот од врската подолу.

Откако ќе инсталирате сè, отпакувајте ја ново преземената датотека во директориум по ваш вкус.

И од терминалот ќе го внесеме овој директориум и потоа ќе извршиме:
ant
Да се ​​изгради IDE-от на Apache NetBeans. Откако ќе се изгради, можете да го стартувате IDE со внесување

./nbbuild/netbeans/bin/netbeans

Друг метод за инсталација е со помош на пакети Flatpak, со кои треба да ја имаме само поддршката за да можеме да инсталираме ваков тип пакет на нашиот систем.

Инсталирањето може да се изврши од терминал со внесување на следниве команди:
flatpak install --user https://flathub.org/repo/appstream/org.apache.netbeans.flatpakref


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.