Nextcloud Hub 20 пристигнува со подобрувања во интеграцијата, оптимизација и многу повеќе

Лансирањето на новата верзија на платформата Nextcloud Hub 20, верзија во која имаат подобрена интеграција со разни платформи (Slack, MS Online Office Server, SharePoint, MS Тимови, Jira, меѓу другите), покрај тоа, се потенцираат и некои подобрувања во оптимизацијата и повеќе.

За оние кои не се запознаени со Nextcloud Hub, треба да го знаат тоа ова е платформа што обезбедува самостојно решение за организирање соработка помеѓу вработените во компаниите и тимовите кои развиваат разни проекти.

Истовремено Nextcloud има платформа за облак што овозможува проширување на синхронизацијата на поддршката и размена на податоци, обезбедувајќи можност за прегледување и менување на податоци од кој било уред на кое било место во мрежата (со користење на веб-интерфејс или WebDAV). Серверот Nextcloud може да биде распореден на кој било хостинг што поддржува скрипти PHP и овозможува пристап до SQLite, MariaDB / MySQL или PostgreSQL.

Во однос на задачите, Nextcloud Hub изгледа како Google Docs и Microsoft 365, но ви овозможува да имплементирате целосно контролирана инфраструктура за соработка која работи на ваши сопствени сервери и не е поврзана со надворешни облачни услуги.

Главни вести на Nextcloud Hub 20

Во ова ново издание направена е работа за подобрување на интеграцијата со платформи на трети страни, и двајцата сопственици (Slack, MS Online Office Server, SharePoint, MS Тимови, Jira и Github) како отворен извор (Матрикс, Гитлаб, Замад, Мудл) За интеграција, Се користи Услуги за отворена соработка отворен REST API, создаден за организирање на интеракција помеѓу платформите за соработка со содржината. Предложени се три вида на интеграции:
Портали помеѓу разговори и услугите на Nextcloud Talk како Microsoft Teams, Slack, Matrix, IRC, XMPP и Steam.

Друга важна промена во оваа нова верзија е унифицирано пребарување покривање на системи за следење на надворешни бубачки (iraира, Замад), развојни платформи за соработка (Гитуб, Гитлаб), системи за учење (Мудл), форуми (Дискурс, Редит) и социјални мрежи (Твитер, Мастодон);
Контролори за повици од надворешни апликации и веб-услуги.

Системот за пребарување е унифициран, овозможувајќи на едно место да ги гледа резултатите од пребарувањето не само во компонентите на Nextcloud (Датотеки, Разговор, Календар, Контакти, Палуба, Пошта), туку и во надворешни услуги како што се GitHub, Gitlab, Jira и Discourse .

Исто така, предложена е нова табла, каде што можете да поставувате графички контроли и да отворате документи директно без повикување на надворешни апликации. Додатоците обезбедуваат средство за интеграција со надворешни услуги како што се Twitter, Jira, GitHub, Gitlab, Moodle, Reddit и Zammad, статус на преглед, приказ на временски прогнози, приказ на омилени, списоци со разговори, важни е-пошта, настани во календарот, задачи, белешки и анализа .

Во Talk додаде поддршка за упатување на други платформи. На пример, просториите за разговор сега можат да се поврзат со еден или повеќе канали на Матрикс, IRC, Slack, тимови на Microsoft. Исто така, Разговор нуди интерфејс за избор на емотикони, прегледувајте преземања, поставки за камера и микрофон, одете до оригиналната порака кога ќе кликнете на понуда и исклучете ги учесниците со помош на модератор. Дадени се модули за интегрирање на Разговорот со контролната табла и унифицираното пребарување.

Исто така, додаде можност за утврдување на нивниот статус, при што другите можат да откријат што прави корисникот во моментот.

Календарот за планер сега има преглед на список со настани, изгледот беше редизајниран и беа додадени модули за интеграција на контролната табла и унифицирано пребарување.

Во интерфејсот за работа со е-пошта, беше спроведен режим на прикажување дискусија слична на нишка, управувањето со именските простори во IMAP беше подобрено и беа додадени алатки за управување со поштенското сандаче.

Од другите промени што се издвојуваат:

 • Компонентата за оптимизација на деловниот процес на Flow ги поддржува известувањата за притисок и можноста за поврзување со други веб-апликации преку веб-врски.
 • Додадена е поддршка за директни врски до датотеки во Nextcloud во уредникот за текст.
 • Менаџерот на датотеки нуди можност за приложување описи до врски до споделени ресурси.
 • Интеграцијата со Zimbra LDAP е имплементирана и додаден е LDAP backend за адресарот (ви овозможува да ја видите групата LDAP како адресар).
 • Системот за планирање на кровни проекти обезбедува табла, пребарување и интеграција во календарот (проектите може да се достават во формат CalDAV).
 • Проширени можности за филтрирање.
 • Беше спроведен модален дијалог за уредување на мапи и беше додадена функцијата за архивирање на сите мапи.
 • Известувањата и дејствата се групираат на еден екран.

Конечно, ако сакате да дознаете повеќе за тоа, можете да ја проверите следната врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.