NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

Навигајќи се како и обично низ квази-бесконечниот кибер простор, денес најдов интересна и практична веб-страница, со достојна цел и доста корисни информации, за многумина. Исто така, оваа страница се нарекува NoGAFAM, е во согласност со периодична тема што веќе во Блог FromLinux сме допреле до други објави.

NoGAFAM Тоа е страница што не само промовира слободен софтвер, но исто така ги мотивира и другите да станете свесни за вредноста на податоците генерирани на Интернет, и ризикот што го ризикуваат при користење платформи, апликации и услуги од многумина Технички гиганти свет, од кои многу се познати како ГАФАМ.

GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: Контрола или суверенитет

GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: Контрола или суверенитет

ГАФАМ и злоупотреба на нашите податоци

Потсетувајќи малку, прв пат темелно ја допревме темата на ГАФАМ и повторно да стане јасно што значи поимот ГАФАМ во целост, за оние на кои им треба, ќе го цитираме следниот пасус од нашиот стара поврзана објава и ќе го оставиме при рака за да можете да го посетите, да истражувате во темата.

"Во основа «GAFAM» е акроним формиран од иницијалите на «Gigantes Tecnológicos» на Интернет (Интернет), т.е. «Google, Apple, Facebook, Amazon y Microsoft», кои за возврат, се петте главни американски компании, кои доминираат на глобалниот дигитален пазар, а кои понекогаш се нарекуваат и „Големите пет“ (Петте)".

GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: Контрола или суверенитет
Поврзана статија:
GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: Контрола или суверенитет

Исто така, ви препорачуваме да прегледате или прочитате за прв пат, најмногу неодамнешна поврзана објава со оваа тема, која во моментов е многу модерна поради интересниот и контроверзен документарец наречен „Социјална дилема“ или на шпански јазик „Дилемата на социјалните мрежи“. Бидејќи, во наведениот документарец длабоко се допира:

"Тековната зависност што тие ја создаваат кај луѓето за да го освојат своето време, нивното внимание, нивните податоци и, следствено, да ги анализираат, експлоатираат и да ги направат профитабилни истите овие елементи, односно да го претворат секој корисник во профитабилен производ за своите клиенти, со што суптилно се нарушува нашата приватност и компјутерска безбедност, а во некои случаи дури и нашиот начин на размислување или согледување на реалноста или одредени конкретни факти".

Дилема на социјалните мрежи: Исто така во оперативните системи?

Дилема на социјалните мрежи: Исто така во оперативните системи?

Исто така, тој пост има одлични врски со други каде што истражувавме теми поврзани со Безбедност на информациите, сајбер безбедност, приватност и компјутерска безбедност.

Дилема на социјалните мрежи: Исто така во оперативните системи?
Поврзана статија:
Дилема на социјалните мрежи: Исто така во оперативните системи?

NoGAFAM: веб-страница

NoGAFAM: Вратете ја контролата над податоците

El Веб-страница на NoGAFAM според сопствениот творец е:

"Направено е за да се крене тупаница во воздухот !, Ставете крај на овој технолошки суверенитет на неколкумина и поддржете ги локалните поединци и компании да ја повратат контролата над податоците што ги генерираат, да предложат многу решенија и алтернативи на Услуги / Софтвер за да ги направиме нашите поедноставен и поодржлив живот, социјално и економски".

Секции

Во него, можеме да ги најдеме следниве корисни и практични информации:

 1. Новото масло: Каде се однесува на дигиталните и онлајн податоци на луѓето. Пред сè, на лошите практики на ГАФАМ и другите технолошки гиганти во врска со нашите податоци, додека тие се оправдуваат себеси под претпоставката на фразите како што се: "Ние ви нудиме персонализирана содржина"Или"Ние ви го олеснуваме животот".
 2. Кои податоци ни ги крадат?: Каде што детално ги опишува видовите на податоци што се собираат од нас, како што се податоци за употреба, податоци за услуги, податоци за пребарување и филтрирање, податоци за мобилност, меѓу другите.
 3. И ... што правиме во врска со тоа?: Каде ве поканува да се придружите и да станете свесни и да преземете нешто против наведената очигледна ситуација.
 4. Рецептот. Што ќе ни треба?: Каде што ни кажува како можеме да преземеме акција за да ја постигнеме целта. И меѓу споменатите препораки ќе ги наведеме следниве 3:
 • повеќе Слободен софтвер и помалку навредлив софтвер за приватност.
 • Менос Microsoft Windows по дифолт плус Linux стандардно.
 • Менос Google Chrome по дифолт плус Mozilla Firefox стандардно.

Како и да е, ве покануваме да ја знаете оваа страница наречена NoGAFAM и заврши гледањето ги зема нивните препораки за преземени активности или алтернативи што се достапни за замена Комерцијален и комерцијален софтвер од Слободен и отворен софтвер.

И исто така можете да ги проширите овие информации на Алтернативи на слободен софтвер достапно со пристап до следново линк и за мерките или активностите за заштита на вашите податоци со читање на следниот документ наречен «Список за заштита на податоци»Создадено и ажурирано често од Валентин делакур од групата Телеграм повикана Приватност и OpenSource.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за интересната и практична веб-страница наречена «NoGAFAM», чија главна цел е промовирање крај или ублажување на огромниот домен Од неколку Глобални технолошки гиганти и да ги поддржуваме локалните индивидуи и бизниси да поврати контрола над податоците што генерира, меѓу многу други, е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Корисник на Гафам dijo

  Каде чувам повеќе од 120TB и како ги споделувам со стотици клиенти ... Јас сум корисник на Linux и секогаш кога ќе ни требаат услуги на gafam тоа е неизбежно

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, корисник на GAFAM. 120 ТБ е огромна. Контактирајте го Администраторот на платформата NoGAFAM за Мастодон (@ admin @ masto.nogafam.es) за да видите какви опции може да ви понуди на неговата или друга платформа. И благодарам што не прочитавте и за вашиот коментар.

 2.   немецис1000 dijo

  Ова е единственото нешто што не ми се допадна во врска со читањето, е нешто делумно

  „Под премисата на технолошкиот напредок и подобрувањето на животот на луѓето, го постигнува спротивното, дополнително осиромашува населението и го користи како оружје на Капитализам засновано врз масовно следење. »

  Би сакал да прочитам нешто непристрасно и пообјективно, отстранувајќи ги тие детали, информациите се добри

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Nemecis1000. Пасусот «Под премиса на технолошки напредок и подобрување на животот на луѓето, го постигнува спротивното, дополнително осиромашува населението и се користи како оружје на капитализмот засновано врз масовно следење», копирано е копирано од делот «Новиот Нафта »од« NoGAFAM2. Користете краток извадок од секој дел за да ја објавите нивната содржина. Лично, NoGAFAM се чини како добра веб-страница за запознавање и истражување.