NPM 7.0 доаѓа со автоматска инсталација на зависност и многу повеќе

Неодамна ослободувањето на новата верзија на управувачот со пакети НПМ 7.0, вклучени во дистрибуцијата Node.js и се користат за дистрибуција на JavaScript модули.

Оваа нова верзија на НПМ 7.0 пристигнува со работни простори(збир карактеристики на npm CLI), што обезбедува поддршка за управување со повеќе пакети, во зависност од повеќе пакети што треба да ги инсталирате во еден чекор.

Среќно лансирање во вторник! Денес е важна пресвртница за тимот на КЛИ во npm - ние официјално го намаливме npm@7.0.0. Ако ја следевте оваа минатата година или подолго, сега кога работиме напорно за да ви ја донесеме оваа верзија.

На автоматска инсталација на зависности peer-to-peer (се користи во приклучоци за одредување на основните пакети за кои тековниот пакет е дизајниран да работи, дури и ако не се користи директно во него).

Соодветните зависности од врсници за пакети сега се наоѓаат автоматски, бидејќи претходно програмерите требаше да ги инсталираат рачно.

Зависностите од врсници се наведени во датотеката package.json во делот "peerDependency". НПМ 7.0 спроведува алгоритам за да се осигура дека правилно дефинираната зависност од врсници е пронајдена на или над нивото на зависен пакет во дрвото node_modules.

Нашиот фокус и решителност ги надминаа последните 3 месеци кога зедовме каденца за седмично ослободување и започнавме да решаваме грешки / коментари за време на прозорите за бета / РЦ.

Како што споменав претходно, сè уште имаме многу простор за подобрување, но сметаме дека кликот е на многу стабилно место денес и е подготвен за употреба. npm v7 ќе се испорача со Node.js v15 (PR за да започне оваа работа ќе се отвори наскоро) и со нетрпение очекуваме да го продолжиме темпото на промена / подобрување како што се приближуваме до последниот квартал од годината.

Од друга страна претставена е втората верзија на форматот на заклучување (заклучување пакет v2) и поддршка за датотеката за заклучување на yarn.lock.

Форматот на блокирање пакети е ревидиран и сега очигледно содржи сè што е потребно npm за целосно градење на дрвото на пакети. Досега, датотеките со yarn.lock очигледно се игнорирани, бидејќи V7 клиентот во npm исто така може да чита метаподатоци на пакетот и информации за резолуција од нив.

Новиот формат дозволува повторувања на градење и вклучува сè што ви треба за да изградите целосно дрво на пакети.

Дополнително, се споменува дека и покрај масивниот ремонт на внатрешните работи во npm, тимот работеше неуморно за да обезбеди минимални нарушувања на повеќето работни текови.

Голем рефакторирање на внатрешна компонента, со цел одвојување на функционалноста за поедноставување на одржувањето и зголемување на сигурноста.

На пример, кодот за преглед и управување со дрвото node_modules е преместен во посебен Arborist модул.

Премина во употреба на полето packet.exports, што го прави невозможно поврзувањето на внатрешните модули преку потребен () повик.
Комплетно препишан пакет npx, кој сега ја користи командата "npm exec" за да извршува извршни од пакетите.

Излезот од командата "npm audit" значително се промени, и кога се генерира во формат читлив за човекот и кога е избран режимот "–json".

Ослободување од одговорност

Новата верзија сега е достапна за пошироката јавност и можете брзо да ја ажурирате претходната верзија или целосно да ја инсталирате оваа нова верзија.

Конечно, важно е да се знае дека складиштето на НПМ опслужува повеќе од 1,3 милиони пакети, кои ги користат околу 12 милиони развивачи. Месечно се бележат околу 75 милијарди преземања. NPM 7.0 беше првото значајно издание формирано по купувањето на NPM Inc од GitHub.

Новата верзија ќе биде испорачана со идна верзија на платформата Node.js 15, закажано за 20 октомври. За да инсталирате NPM 7.0 без да чекате нова верзија на Node.js, тоа може да се направи со извршување на командата во вашиот терминал:

npm i -g npm@7

Ако сакате да дознаете повеќе за тоа За објавената нова верзија, деталите можете да ги проверите во официјалното соопштение.

Врската е оваа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.