Офрис, или како да се врати системот многу лесно

За среќа ги има програми што ги замрзнуваат промените направени во системот. И модификацијата на датотеките и поставките ќе исчезнат кога компјутерот се рестартира. Откако ќе се примени функцијата "замрзнување", можно е да се направат промени во машината и да се тестира потенцијално опасен софтвер, како што е при рестартирање на системот сè ќе биде како што беше пред „замрзнување“. Овој вид алатка е од суштинско значење, особено за оние кои управуваат интернет-кафулиња или кои имаат член на семејство кој е склон на „правење катастрофи“.

Во Виндоус таму Длабоко замрзнување. Многу е вообичаено да се види во Интернет-кафулињата, каде што многу луѓе го користат компјутерот и потребно е системот да не се расипе. На Linux, алтернативата се вика Офрис. Иако е програма што може да се изврши од терминалот, таа е многу лесна за употреба и овозможува замрзнување не само на системот, туку и на датотеките на одреден корисник или на сите корисници.

слика

Инсталација

Офрис не е достапен во складиштата на Убунту. Сепак, можно е да го инсталирате на Дебиан / Убунту и деривати со внесување на следнава команда во терминал:

ако [$ (uname -m) == "x86_64"]; потоа deb = "http://goo.gl/DleLl"; друго deb = "http://goo.gl/V94Qs"; fi && wget -q $ deb -O ofris.deb && sudo dpkg -i ofris.deb && rm ofris.deb

Можете да го извршите со командата орис-ин.

Оние што користат друга дистрибуција или сакаат да видат што прави Офрис, можат да ја преземат изворен код:

Преземете го Офрис

Ви оставам мало видео (малку старо, но кое служи за да разберете како работи Офрис):


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   манолокс dijo

  Скрипта со пистондо. Не може да биде поедноставно и поефикасно.

  Ви благодариме за забелешката.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Нема на што! Прегратка!
   Павле.

 2.   труко22 dijo

  Интересно 😀 го чувам во случај подоцна да ми треба

 3.   еВеР dijo

  Дали некој знае како работи внатрешно? Дали е возач како DeepFreeze или низа едноставни скрипти? Ви благодарам

  1.    манолокс dijo

   # еВеР

   Тоа е единствена баш-скрипта.

   Ако ги преземете пакетот * .deb и изворниот пакет, ќе видите дека тие се иста скрипта. * .Deb исто така ги вклучува датотеките на датотеката за инсталација на дебијан, но ништо друго. Нема компилација или ништо друго.

   Неговата единствена зависност е rsync.

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Така е и ..

 4.   Хулио dijo

  Ве молам, ако некој знае како да ИЗБЕГНЕТЕ Ubuntu 16.04 да не ми покажува да ги избирам Корисникот и копчето за најавување секој пат кога компјутерот се рестартира или вклучува. Ова ми се случи откако го инсталирав OFRIS, кога го рестартирам или го вклучувам компјутерот, еднаш да, еднаш не, еднаш да, еднаш не и така натаму.

 5.   Анонимен dijo

  Здраво, дали знаете дали е можно да се замрзне само работната површина, така што сè што корисникот ќе го измени во таа папка, ќе се врати во нормала по најавувањето?
  Благодарам