OpenEmr: Алатка за дигитални здравствени записи

Пред некое време разговаравме со вас за ГНУ / ЗДРАВЈЕ: Системи за здравје на секого и во тоа време беше направен добар напис каде што беше направен попис во врска со Distros и програми за болници или клиники, да ги надополни индивидуалните статии и да го прошириме множеството бесплатни алатки за болници или клиники на кои сакаме да им направиме познати Отвори Емр, бесплатна алатка што ќе ни овозможи управувајте лесно со дигиталните медицински досиеја.

Оваа одлична алатка за дигитален медицински запис, доаѓа да се етаблира во област каде комерцијални решенија доминираат на пазарот, нудејќи разновиден број на карактеристики, поврзани со уредна структура за развој и слобода да се прилагодат на кој било вид управување околу здравјето. Опенмар

Што е OpenEmr?

Тоа е алатка на софтвер со отворен код, развиен во PHP со цел да понуди низа карактеристики и функционалности што дозволуваат автоматизирајте ги процесите поврзани со управувањето со здравствената заштита. Општо, овој софтвер посветен на дигиталните медицински досиеја има висок раст што го катапултираше меѓу најкомплетните и најпопуларните.

Отвори Емр тоа е клиент - сервер, така што можете да управувате со него од облак или од кој било локален сервер, неговата инсталација, конфигурација и парамеризација е прилично едноставна, исто така е многу скалабилна и прилагодлива на какви било здравствени регулативи, земја или деловен модел.

На ист начин, алатката има разни сертификати што ја одобруваат како соодветна алатка за управување со дигиталните медицински досиеја, сметајќи и на широка заедница која дозволила употреба на алатката да се прошири во различни земји, со различни јазици, закони и култури.

До демо-алатката може да се пристапи од тука, податоците за пристап се:

корисник: admin

лозинка: помине

Подолу можете да видите обемна галерија на апликацијата

Карактеристики на OpenEmr

Меѓу многуте карактеристики што ни ги нуди OpenEmr, можеме да го наведеме следново:

 • Бесплатно, со отворен извор и потполно бесплатно.
 • Едноставни и лесни барања.
 • Мултиплатформа (Linux, Windos и Mac OS).
 • Голема заедница со многу документација и Форум за поддршка доста активен.
 • Поддршка за повеќе од 30 јазици.
 • Робустен безбедносни политики, со криптирање на информации за пациентот, контроли за пристап и компатибилност со SSL сертификати.
 • Тоа ви овозможува да управувате со голема количина на податоци поврзани со пациентите.
 • Пациентите имаат портал кој им нуди извештаи, резултати од тестови, историја на лекар, рецепти итн.
 • Екстензивно управување со медицински состаноци, со поддршка за повеќе инсталации, известувања, следења ...
 • Асистент кој ќе им овозможи на лекарите да донесуваат одлуки засновани на информации поврзани со пациенти и претходно утврдени правила.
 • Создавање, управување и персонализирање на медицински рецепти, со можност за консултација со медицински извори на Интернет, печатење или испраќање по пошта, покрај тоа што има можност за интеграција со аптеки од трета страна.
 • Голем број на функционалности поврзани со медицинската евиденција, почнувајќи од попис на лекови до дигитално управување со документи, преку процедури за управување со рецепти, внатрешни пораки на клиниката, меѓу другите.
 • Овозможува електронско фактурирање, кое мора да биде парамеризирано и конфигурирано според прописите на секоја земја, природно се прилагодува на електронското фактурирање во САД.
 • Голем број на извештаи по дифолт и можност за вклучување на многу повеќе според потребите на секоја клиника.
 • Многу други одлики во кои можете да уживате и да откриете.

Како да преземете и инсталирате OpenEmr

Може да се најде прилично напреден водич за почетна инсталација и конфигурација на OpenEmr на Linux. тука.

Debia, Ubuntu и деривативните корисници ги имаат на располагање овде пакет .deb што ќе ви овозможи да ја инсталирате оваа алатка за дигитален медицински запис.

Целата документација поврзана со OpenEmr може да се најде во апликација вики

Несомнено, ова е моќна алатка што ќе овозможи автоматизирање на вообичаените процеси во клиниките на едноставен, економичен начин и пред се со целосна контрола на апликацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   HO2Gi dijo

  Многу добар придонес од сега па натаму, ќе разгледам, имаме инсталирано GNUHealth на сервер Дебијан и ова би било уште еден додаток, однапред ви благодарам многу за информациите.

 2.   абрахамтамајо dijo

  Thereе има ли ваква програма за управување со членствата во теретана .. ??

 3.   гуштер dijo

  Земајќи здраво за готово дека овој софтвер е од суштинско значење за помагање на жртвите на ураганот во САД, можеме да прочитаме повеќе за тоа во следната статија https://opensource.com/article/17/9/how-open-source-helping-victims-hurricane-harvey

 4.   Серхио Самоиловиќ dijo

  Овој софтвер е одличен, многу комплетен и разноврсен, но правам исклучок дека програмерите генерално зборуваат англиски. За да видите шпанска верзија, со целосна поддршка, видете http://openemr.com.ar

бул (точно)