OpenStack и Cloud Computing: Иднината на Cloud Computing со слободен софтвер

Во оваа нова можност ќе зборуваме за отворена и скалабилна платформа за создавање приватни и јавни облаци, односно на Отворен стак.

lpi Отворен стак  е создаден како проект за инфраструктурна работа на "Отворен извор" (Отворен извор) под слика на услуга преку Интернет (IaaS) за создавање и администрација на големи групи виртуелни приватни сервери во центарот за податоци.

отворен стек-1 Целите од ова требаше да ја поддржат интероперабилноста помеѓу облачните услуги со цел да се изградат облачни услуги (исти како и Амазон) во нивните центри за податоци. OpenStack, во моментов е достапен бесплатно под Лиценца Апачи 2.0. Затоа, многу често се однесуваат OpenStack на информативни страници како Linux Cloud, т.е. "Линукс на облакот". Други го споредуваат со проекти како што се Еукалиптус y Апачи CloudStack, две други иницијативи за облак со отворен извор.

И, како е структуриран Openstack?

OpenStack има модуларна архитектура кој во моментов се состои од единаесет (11) компоненти:

 • Нема да одам: Да се ​​обезбедат виртуелни машини (ВМ) по потреба (На барање) задолжително.
 • Свифт: Да се ​​обезбеди скалабилен систем за складирање што поддржува складирање на потребни предмети.
 • Гареж: до обезбедете постојано складирање на блокови за хостирање на оперативни виртуелни машини.
 • Поглед: Да понуди список и складирање на слики од виртуелен диск со кои тие ќе работат.
 • Клучен камен: Да се ​​обезбеди технологија за автентикација и овластување за извршување на сите услуги OpenStack.
 • Хоризонт: Да се ​​обезбеди модуларен веб-кориснички интерфејс (UI) за интеракција со услугите OpenStack.
 • Неутрон: Да се ​​обезбеди потребната мрежна поврзаност како услуга помеѓу уредите за интерфејс што ги контролираат вградените услуги на OpenStack
 • Целометар: Да се ​​обезбеди единствена контактна точка за системите за наплата.
 • топлина: Para обезбедува услуги за оркестрација за повеќе облачни апликации од различни продавачи и технологии.
 • Тров: Да се ​​обезбеди обезбедување база на податоци како унифицирана услуга за распоредени мотори за релациони и нерелациони бази на податоци.
 • Сахара: Пара нуди услуги за обработка на податоци потребни за ресурси управувани од OpenStack.

И, како се роди Опенстак?

La Национална администрација за аеронаутика и вселена (НАСА) заедно со Rackspace, тие се развиле OpenStack. RackSpace го обезбеди кодот што работи на услугата за складирање на датотеки во облак и испорака на содржина (Датотеки во облак) и сервери за производство на облак (Облачни сервери) На НАСА ја даде технологијата што поддржува маглина, своја услуга за компјутерски облак, со карактеристики на високи перформанси, вмрежување и ефикасно управување со складирање на податоци, за да се постигне управување со големи групи научни податоци.

OpenStack официјално стана целосно независна непрофитна организација во Септември 2012 година. Заедницата OpenStack, создаден околу него е под надзор на одбор на директори, кој е составен од многу директни и индиректни конкуренти, како на пр IBM, Intel и VMware.

И што го прави Openstack толку успешен, практичен и користен?

OpenStack има за цел да изгради облак платформа, тип CMP (платформа за управување со облак) што ја олеснува изградбата и управувањето со различни елементи во рамките на инфраструктурата за да се постигнат облачни услуги за своите клиенти (корисници). Ако ги споредиме Магацинот на VMware, Отворен стак би било на исто ниво на vCAC и / или vCD).

OpenStack има голем капацитет за проширливост преку API-јата што се „Лесен“ да се спроведе и прилагоди (многу во стилот на AWS), јавноста и од типот „Без продавач“, премногу "Sдаватели на услуги » се свртеа да видат OpenStack како клучна алтернатива на вашите сопствени иницијативи за облак инфраструктура. OpenStack со неговиот модуларна технологија врз основа на барањата на "Облак" што треба да бидат испорачани ви овозможува да интегрирате различни проекти во архитектурата создадена на прогресивен и стабилен начин.

Што НЕ е Openstack?

OpenStack не е:

 • Производ: Тоа е всушност збир на услуги, кои создаваат облак, со технологија Софтвер со отворен код, што овозможува нејзино модифицирање, прилагодување и персонализирање во корист на сопствените потреби кои потоа можат да бидат споделени и придонесени со оние на заедницата. OpenStack се одржува и контролира од страна на Фондација OpenStack.
 • Хипервизор: Тоа е повеќе од едноставен елемент за виртуелизација, бидејќи е елемент што е во слој далеку над облакот, има висина на конкуренти како на пр. vCD y vCAC (VMware) и со други ЦМП de трети лица (3) што се таму.
 • 100% бесплатно: Само кодот да биде отворен, бидејќи трошоците за одржување, обука, смена на проблеми, управување и одржување на слоевите што се подолу (на пр. vSphere, вмрежување, складирање, итн.) тие имаат или можат да имаат поврзана цена во зависност од давателот и / или користената технологија. Дополнително, некои Linux Distros почнуваат да ги нудат своите „Вкус“ (верзии) на самиот OpenStack, додавајќи придружна вредност, трошок не за кодот, туку за поддршката и остатокот.
 • Само за давателите на услуги: OpenStack Може да се користи од било кој тип на институција, компанија, организации и не само од Даватели на услуги (СП), бидејќи јасно е дека модуларноста и леснотијата на потрошувачката преку неговите API, го прави производот толку интересен за СП и за која било друга заинтересирана страна.

И ШТО Е КЛУТ КОМПЈУТЕРСКИ?

Според NIST (Национален институт за стандарди и технологија) OpenStack Може да се дефинира или замисли како модел на скалабилни услуги по барање за распределба и потрошувачка на компјутерски ресурси. Сето ова опфаќа употреба на инфраструктури, апликации, податоци (информации) и збир на услуги интегрирани од резервите на компјутерски ресурси, мрежи, податоци (информации) и капацитет за складирање. И исто така, претпоставувајќи дека овие елементи можат брзо да се градат, снабдуваат, распоредуваат и ослободуваат, со мал напор за развој, контрола и интеракција од страна на давателот на Cloud Computing, со цел да се задоволат тековните потреби на клиентот.

Обезбедувањето услуги во облак-компјутер може да се поврзе со три (3) специфични деловни модели:

 • Инфраструктура како услуга (IaaS): Овој деловен модел му нуди на потрошувачот (корисник) обезбедување обработка, складирање, мрежи и кој било друг компјутерски ресурс неопходен за инсталирање на софтвер, вклучувајќи го оперативниот систем и апликациите. Освен контрола над основниот облак систем, но Оперативниот систем и неговите апликации. Пример: Amazon Web Services EC2.
 • Платформа како услуга (PaaS): Овој деловен модел му нуди на потрошувачот (корисник) можност да извршува апликации развиени или договорени од трети лица, врз основа на програмските јазици или интерфејсите обезбедени од давателот. Освен контрола над основниот систем или над инфраструктурните ресурси.
 • Софтвер како услуга (SaaS): Овој деловен модел му нуди на потрошувачот (корисник) можност да ги користи апликациите на давателот што работат на облак инфраструктурата. До апликациите се пристапува од клиентските уреди преку интерфејси, на пример, веб прелистувач. Во овој случај, корисникот има пристап само до конфигурацискиот интерфејс на обезбедениот софтвер.

Обезбедувањето услуги во облак-компјутер може да се поврзе со три (3) специфични модели за имплементација:

 • Јавен облак: Овој модел за распоредување на облак овозможува инфраструктурата и логичките ресурси кои се дел од околината да бидат достапни за пошироката јавност или широка група на корисници. Обично е во сопственост на давател на услуги кој управува со инфраструктурата и понудените услуги. Пример: услуга GoogleApps.
 • Приватен облак: Овој модел за распоредување на облак овозможува управување со инфраструктурата единствено од една организација. Администрацијата на апликации и услуги може да се изврши од иста организација или од трето лице. Поврзаната инфраструктура може да биде во рамките на организацијата или надвор од неа. Пример: Секоја услуга во облак во сопственост на организацијата или договорена со давател на услуги, но чии ресурси се ексклузивни за таа организација.
 • Облак во заедницата: Овој модел за распоредување на облак овозможува споделување на инфраструктурата од страна на разни организации и неговата главна цел е поддршка на одредена заедница која има сличен пакет проблеми (мисија, барања за безбедност или усогласеност, итн.). Како и „Приватен облак“, со него може да управуваат организации или трето лице, а инфраструктурата може да биде во нивни објекти или надвор од нив. Пример: Услугата обезбедена од www.apps.gov на американската влада, која обезбедува услуги во облак-компјутер на владините агенции.
 • Хибриден облак: Овој модел за имплементација на облак овозможува да се комбинираат два или повеќе типа на претходни облаци, задржувајќи ги како посебни ентитети, но обединети со стандардизирани или комерцијални технологии, кои овозможуваат преносливост на управуваните податоци и апликации.

Па, се надевам дека ви се допадна овој пост!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.