Ubuntu Touch OTA 18 е веќе објавен и ова се нејзините вести

Новата надградба на Ubuntu Touch OTA 18 е штотуку објавена кој сè уште се базира на Ubuntu 16.04 и на промените во OTA-18 кои најмногу се истакнуваат е ревидираната имплементација на услугата Media-hub, како и разни општи оптимизации за перформанси и потрошувачка на меморија и многу повеќе.

За оние кои сè уште не се свесни за Ubuntu Touch, треба да знаете дека тоа е дистрибуција на мобилна платформа првично развиена од Canonical што подоцна се повлече и премина во рацете на проектот УБпорт.

Главни вести за Ubuntu Touch OTA 18

Како што споменавме на почетокот, ова ново ажурирање на Ubuntu Touch продолжува на верзијата Ubuntu 16.04, но се споменува дека со напорите на развивачите е можно да се фокусира идната работа за да се подготви за премин во Ubuntu 20.04.

Од промените што се истакнуваат во оваа нова ОТА, а ревидирана имплементација на услугата Медија-центар, кој е одговорен за репродукција на звучни и видео апликации. Во новиот медиумски центар, решени се прашањата за стабилност и проширување, структурата на кодот е прилагодена за поедноставување на вградување на нови функции.

Исто така, се потенцира дека беа извршени општи оптимизации на перформансите и потрошувачка на меморија, наменета за удобна работа на уреди опремени со 1 GB RAM меморија.

Особено ефикасноста на рендерирање на слики во позадина е зголемена- Со зачувување на само една копија на слика со резолуција што одговара на резолуцијата на екранот во RAM меморија, во споредба со OTA-17, потрошувачката на RAM меморија е намалена за најмалку 30 MB при поставување на сопствена слика во позадина и до 60 MB за уреди со мала резолуција на екранот.

Од друга страна, беше обезбеден автоматскиот приказ на тастатурата на екранот при отворање на нов таб во прелистувачот, покрај тоа тастатурата на екранот нуди можност за внесување на симболот «°» (степен), како и додаде кратенка за тастатура Ctrl + Alt + T за да се повика терминален емулатор.

Во будилникот, времето на пауза за режимот „дозволете ми да спијам малку повеќе“ сега се смета во однос на притискањето на копчето, а не на почетокот на повикот. Ако нема реакција на сигналот, алармот не се вклучува, тој само застанува за момент.

Од другите промени кои се издвојуваат:

  • Додадена е поддршка за налепници во апликацијата за пораки.
  • Позадината на Ломири е направена многу поефикасна во оваа верзија.

Конечно, програмерите коментираат за преминот во Ubuntu 20.04:

Нашите претходни објави алудираа на забавување на развојот на Ubuntu Touch во Ксенијал додека се подготвуваме на Верзија на Ubuntu Touch базирана на Ubuntu 20.04. Се чини дека легендарното забавување беше потценет, ако има нешто .

Точно е дека мали тим од луѓе кои ги познаваат внатрешните работи на Ubuntu Touch се загрижени за други работи освен за ОТА-18. Ратчанан се фокусираше на тоа Ломири, околната инфраструктура и тастатурата да работи на systemd на Ubuntu 20.04; при креирање на UT слики засновани на 20.04; и во многу други задачи да се смета.

Преземете го Ubuntu Touch OTA-18

За оние кои се заинтересирани за ова ново ажурирање на Ubuntu Touch OTA-18, треба да знаете дека има поддршка за OnePlus One, Fairphone 2, Nexus 4, Nexus 5, Meizu MX4 / PRO 5, VollaPhone, Bq Aquaris E5 / E4.5 / M10, Sony Xperia X / XZ, OnePlus 3 / 3T, Xiaomi Redmi 4X, Huawei Nexus 6P, таблет Sony Xperia Z4, Google Pixel 3a, OnePlus Two, F (x) tec Pro1 / Pro1 X, Xiaomi Redmi Note 7, Samsung Galaxy Note 4, Xiaomi Mi A2 и Samsung Galaxy S3 Neo + (GT-I9301I).

За постојните корисници на Ubuntu Touch на стабилниот канал, тие ќе го добијат OTA ажурирањето преку екранот System Configuration Updates.

Додека, за да може веднаш да го добиете ажурирањето, само овозможете пристап до АДБ и извршете ја следнава команда на „школка АДБ“:

sudo system-image-cli -v -p 0 --progress dots

Со ова уредот ќе го преземе ажурирањето и ќе го инсталира. Овој процес може да трае некое време, во зависност од брзината на преземање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)