OutWiker, одлична апликација за чување белешки

 

Ако барате апликација за да можете да зачувате белешки, дозволете ми да ви кажам малку за OutWiker што Неговата главна карактеристика е што белешките се чуваат во форма на директориуми со текстуални датотеки.

Во OutWiker произволен број на датотеки може да бидат прикачени на секоја белешка, програмата ви овозможува да пишувате белешки користејќи разни нотации: HTML, wiki, Markdown (ако е инсталиран соодветниот додаток).

Дополнително, со користење на додатоци, можете да додадете можност за објавување на LaTeX формули на вики страници и да вметнете блок со кодови со клучни зборови за да ги обоите за различни програмски јазици.

Од нејзините главни карактеристики се издвојуваат следниве:

 • Базата на податоци е зачувана како дрво на директориуми на дискот.
 • Компатибилност со додатоци.
 • На секоја белешка може да се приложат кој било број на датотеки.
 • Страниците можат да бидат од различни видови.
 • Приложените слики може да се вметнат во HTML-страницата.
 • Истакнување на синтаксата HTML.
 • Поддршка за етикета.
 • Поддршка за обележувачи.
 • Секоја гранка од дрво може да се отвори како посебна вики.
 • Икони за белешки.
 • Мултиплатформа (Виндоус и Линукс).
 • Преносливост. Програмирајте ги сите поставки во вашиот директориум.
 • Програма со отворен извор.
 • Способност да се создадат врски помеѓу страниците.
 • Глобално пребарување во вашите белешки и пребарување според ознаки.
 • Серија работа со етикети.

Верзија 3.0

Неодамна беше објавено објавувањето на новата верзија на OutWiker 3.0 во кои направена е работа за подобрување на графичкиот кориснички интерфејс и тоа е што на пример се издвојува дека лентите со алатки беа редизајнирани, како и додаден е и интерфејс за избор на икони за белешки, исто така pop-up интерфејс при кликнување на етикета и нов интерфејс при избор на коренот на белешката дрво.

Друга од промените што се истакнуваат во новата верзија е тоа додадени се псевдоними на страницата (кога името на приказот на белешката не одговара на името на директориумот во кој е зачувана), плус сега е дозволено да се користи кој било знак во имињата на белешките (алијаси се користат за оваа функција).

исто така, се споменува дека инсталаторот на програмата е редизајниран. Сега OutWiker на Windows може да се инсталира без администраторски права или во преносен режим, како и избирање на потребните приклучоци за време на инсталацијата.

Од другите промени што се издвојуваат на новата верзија:

 • Нов интерфејс за прикажување страници од непознат тип (корисно ако избирате датотеки со белешки со вашите раце).
 • Подобрено поле за дијалог, прашувајќи за пребришување прилози.
 • Нови вики команди за обојување на текстот и примена на сопствени стилови.
 • Додадена е можност за вметнување коментари во викинотиите.
 • Додадено е следење на прилози за тековната страница.
 • Нова променлива $ title е додадена во датотеките во стилот на страницата.
 • Додаден е нов стил на страница.
 • Додадена германска локализација.
 • Го смени начинот на складирање на стандардни икони во белешки.
 • Форматот на приклучокот е променет.
 • Мигрирани на Python 3.x и wxPython 4.1.
 • Додадена е можноста за избор на позиција на нова белешка во списокот со белешки.
 • Додадена е поставка за новиот образец за името на страниците (стана попогодно да чувате дневник во OutWiker, по дифолт името на белешката сега може да го содржи тековниот датум).

Ако сакате да дознаете повеќе за тоа, можете да се консултирате деталите на следниот линк.

Како да инсталирате OutWiker на Linux?

За оние кои се заинтересирани да можат да ја инсталираат оваа апликација на нивниот систем, тие треба да го знаат тоа Постојат два прилично едноставни начини на кои можете да добиете OutWiker.

Првиот е преку Snap пакети и треба само да отворите терминал, да имате дополнителна поддршка за да инсталирате ваков вид пакети и да го напишете следното во терминалот:

sudo snap install outwiker
sudo snap connect outwiker:cups-control
sudo snap connect outwiker:removable-media

Сега вториот метод Слично е, само што во овој случај мора да имате поддршка за да можете да инсталирате flatpak и flathub апликации:

flatpak install flathub net.jenyay.Outwiker
flatpak run net.jenyay.Outwiker


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сомнежи dijo

  Дали знаете дали е синхронизиран? Односно, ако го имам инсталирано на два различни компјутери, но и двајцата работат на иста мрежа, дали ќе имам исти белешки на двата компјутери?
  Програмата е на шпански? Тоа е дека на вашата веб-страница не става ништо од ова што го прашувам.

 2.   еден од некои dijo

  Две слични програми што одат многу добро ми се чини дека се Zim и QOwnNotes, едната за gtk, а другата за Qt. Обајцата се многу добри.

  Овој не изгледа лошо, но вид на интерфејс изгледа многу старо.