PlayOnLinux или како да ги играте омилените игри со Виндоус на Linux

PlayOnLinux е алатка која ви овозможува да инсталирате и извршувате многу игри и апликации првично дизајнирани за Windows. Како што сите знаеме, во моментот неколку популарни игри дизајнирани да работат под Linux и, дефинитивно, ова е еден од факторите што обесхрабрува многу корисници да претеруваат на Linux. PlayOnLinux носи на дланка а решение за овој проблем, без трошоци од каков било вид и преку употреба на слободен софтвер.

Главни карактеристики на PlayOnLinux

 • Не е потребно да имате копија или лиценца на Windows за да користите PlayOnLinux.
 • PlayOnLinux е целосно заснован на Вино, така што сите негови карактеристики и придобивки се споделени, иако го држи обичниот корисник далеку од каква било комплицирана конфигурација.
 • PlayOnLinux е слободен софтвер
 • PlayOnLinux е развиен во Баш и Пајтон

Исто така, има некои недостатоци, како и целиот софтвер:

 • Повремено, ќе доживеете забавување на перформансите (сликата може да биде помалку флуидна, а графиката помалку детална)
 • Не поддржува СИТЕ игри, иако поддржува голем број од нив.

Инсталација

За среќа, PlayOnLinux има инсталери за скоро сите опции. Оние што не користат Ubuntu, можат да ги најдат упатствата за инсталација тука:

http://www.playonlinux.com/es/download.html

Корисниците на Ubuntu можат да го инсталираат соодветниот DEB пакет или да ги додадат складиштата на PlayOnLinux:

Пакет: @ http://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/3.7.7/PlayOnLinux_3.7.7.deb

За да ги додадам складиштата, отворив терминал и го напишав следново:

sudo wget http://deb.playonlinux.com/playonlinux_lucid.list -O /etc/apt/sources.list.d/playonlinux.list sudo apt-get update sudo apt-get install playonlinux

Користете

Кога ќе започнете со PlayOnLinux за прв пат, ќе видите дека главниот екран на програмата ќе се појави нешто празен. Ова се случува затоа што поголемиот дел од просторот е резервиран за да ги наведе апликациите и игрите што ги инсталирате.

За да инсталирате апликација / игра, кликнете на копчето Инсталирај.

Dialogе се појави дијалогот за инсталерот. Оттаму ќе можете да ја изберете апликацијата / играта што ќе ја инсталирате, или со прелистување на категориите лево или со пребарување по неа преку пребарувачот лоциран на горниот дел од прозорецот.

Откако ќе ја пронајдете играта / апликацијата што сакате да ја инсталирате, изберете ја и кликнете на копчето Применуваат.

На инсталерот на играта. Освен ако не инсталирате лепенка за претходно инсталирана апликација, повеќето инсталери ќе започнат со „презентација“. Потоа, директориумот во кој PlayOnLinux ќе ги зачува сите датотеки на предметната програма, ќе биде креиран.

По оваа точка, може да се случат неколку работи: инсталерот може да ја започне програмата празнење на играта, може да бара датотеки за инсталација на игри, може да бара ЦД / ИСО за игриитн., во зависност од тоа што беше поставено во скриптата за инсталација на играта. Некои примери се вклучени во сликите од екранот што следат:

Во одреден момент, PlayOnLinux ќе го изврши инсталираниот инсталатер за Windows на апликацијата / играта. Нешто важно што треба да се има предвид е дека, понекогаш, скриптите за инсталација PlayOnLinux треба да ја изменат инсталацијата откако ќе заврши, па затоа се препорачува да се инсталира во маршрутите што се воспоставени по дифолт, и да се користат конфигурациите што стануваат стандардни. Откако инсталатерот ќе ја заврши својата работа, PlayOnLinux ќе го прикаже последниот дијалог за да утврди каде да ги креирате кратенките на играта.

Откако ќе заврши инсталацијата, повторно ќе го видите главниот прозорец PlayOnLinux и предметната игра / апликација требаше да биде додадена на списокот на достапни програми. За стартувајте ја програмата само што е инсталирано, само изберете го и кликнете на копчето Стартувај. Можете исто така да кликнете двапати на програмата или да ја извршите од кратенката креирана од инсталерот.

Конечно, fубовта со сите игри згаснува и нејзиниот трагичен момент деинсталирај. За да го направите ова, изберете го од списокот и кликнете на копчето Отстрани. Имајте предвид дека и покрај тоа што сите датотеки и поставки зачувани во регистарот ќе бидат целосно избришани, сите кратенки на програмата може да не бидат избришани правилно. Како и да е ... тоа ќе мора да се направи „рачно“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

33 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Емануел Миранда dijo

  мора да го имаме дискот за игра да или да?

  1.    ХРИСТИЈАН dijo

   КОЈА ВЕРЗИЈА НА ПЛЕЈОНЛИУКС СИ ИМАТЕ ОТИКАКУ EREЕ ИМА МНОГУ ВЕРЗИИ

 2.   мартин dijo

  фала пријателе

 3.   Даниел dijo

  прифаќате пукнатини и закрпи за игрите?
  и како можам да ги применам?

 4.   Ајде да користиме Linux dijo

  Секако. Механизмот е ист како и секогаш. Пронајдете го директориумот каде што беше инсталирана играта и копирајте ја пукнатината. Или извршете ја играта, извршете го keygen и внесете го клучот, итн.
  Толку лесно. На здравје! Павле.
  пс: навестување, сигурно игрите се зачувани во вашата папка HOME / .wine

 5.   Даниел dijo

  О ти благодарам
  тогаш гледам дека е како да ги инсталираш во прозорци
  и друго прашање
  Кога играта за инсталирање ме прашува да го инсталирам директксот ???

 6.   Ајде да користиме Linux dijo

  Во принцип, самата игра ја инсталира (директксот што ви треба за да ја играте). Инаку, преземете го одделно од неговата официјална страница, инсталирајте го и потоа обидете се да ја инсталирате играта. Толку лесно.
  На здравје! Павле.

 7.   Циборето2003 година dijo

  може да се играат армиски мажи?

 8.   Ајде да користиме Linux dijo

  Известување Инсталирајте го DEB пакетот и пронајдете ја играта во списокот. Ако се појави, можете, но не. Сепак, фактот што не се појавува во списокот PlayOnLinux не значи дека не може да се извршува со употреба на Вино, туку повеќе дека нема скрипта за инсталација на игри под PlayOnLinux. Значи, во случај да не се појави, пробајте да го инсталирате директно од Вино.
  На здравје! Павле.

 9.   Кракму dijo

  Го користам веќе некое време, и ветува
  Сликите за упатства се стари чорапи, тие се од некои претходни верзии веќе.
  Ако нема скрипта за инсталација за игра или апликација, оние тестирани од заедницата може да се преземат од форумите на PlayOn Linux.

  Поздрав.

  1.    Вилиер Вилчез dijo

   Ме прашува за cd-rom и после не ме симнува како мене

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Јасно Треба да го монтирате ЦД во папка на вашиот хард диск (тоа е постапка слична на „виртуелниот диск“ што веројатно сте ја користеле во Виндоус). Во спротивно, треба да го ставите ЦД-то. 🙂
    За да монтирате ISO во папка, треба да ја користите командата:

    sudo mount -o јамка диско.изо / медиум / изо

    Очигледно, мора да ги смените disco.iso и / media / iso за тоа што одговара во вашиот случај.

    На здравје! Павле.

   2.    АНДРЕВ dijo

    Пријателе, го добивам истото што го правам, кажи ми

 10.   Серхиоандлопез dijo

  Здраво, имам проблем со PlayOnLinux, пред неколку недели имав проблеми бидејќи канцеларијата неочекувано се затвори, па решив да ја отстранам канцеларијата на PalyOnLinux, сега секогаш кога ќе започнам со UBUNTU, се чини дека апликацијата не може да се вчита и ми покажува еден за еден пакетите MicrosoftOFFICE. Јас веќе рачно ги деинсталирав сите папки на MicrosoftOffice што беа во PLAYONLINUX, избришав некои записи за извршување во папката PLAY каде ми го именуваа извршувањето OFFICE, јас целосно го деинсталирав и повторно го инсталирав и останува ист ... идеи?

  1.    АНДРЕВ dijo

   како да ме прашам за цд ром што можам да направам да ми кажеш те молам

 11.   Ајде да користиме Linux dijo

  Јас навистина не знам како да ви помогнам околу вашиот проблем.
  Со среќа! На здравје! Павле.

 12.   дементоиден dijo

  зачувај го инсталаторот LOL, но не можам да го најдам ниту со пребарувачот ниту преку игри, како да го направам тоа?

 13.   Гилемгат dijo

  Здраво, многу добро го објаснив постот ... Сепак, не е многу техничко да се каже ... Што ако користиме нетбук? Како можам да играм игра за која се потребни повеќе ЦД-а без нив? Прашањето е добро, зошто во моментот на играње на пендрив каде што ги запалив ЦД-ата на играта не ме препознава ... Секако, имам нетбук ... пребарував во различни форуми, но ...

  однапред благодарам дипломат

 14.   Ајде да користиме Linux dijo

  Здраво Гиле! Каква свеченост !!
  Ако правилно го разбрав вашето прашање, сакате да знаете како да играте игри кои, додека ги играте, ве замолуваат да вметнете нови дискови. Искрено, немам инсталирано PlayOnLinux. Помина долго време откако не ја напишав статијата. Сепак, мојата прва реакција ќе биде да се обидам да го поставам ISO-то на тој диск кога на играта му треба. Замислувам дека во поставките за PlayOnLinux или Wine треба да има опција да одредите дека ја чита таа патека како да е ЦД / ДВД. Како и да е, би било логично ... но, уште еднаш, ја немам инсталирано програмата за да ја потврдам.
  Ако постигнете некој напредок или дојдете до решение за проблемот, ќе го ценам ако го споделите со сите нас.
  Прегратка! Павле.

 15.   Естебан Клусер dijo

  : -О

 16.   Шум dijo

  Пријателе, многу ти благодарам за придонесот и посветеноста. Мојот интерес освен што работи неколку игри со Windows е да знам дали работи MU V2, благодарам

 17.   Ајде да користиме Linux dijo

  Што по ѓаволите е MU V2 ??
  На здравје! Павле.

 18.   Фреди Јохан dijo

  зошто ми се чини дека ти треба цд ром

  1.    Амаранта Росновски dijo

   Пријател, горе има некои опции (кога ја бараш играта) и тоа е кога треба да кликнеш на „не е потребно да се користи ЦД“ и исто така „тоа е тест програма“ ќе добиеш некои знаци, прифаќаш нив и вие сами да изберете: 3

  2.    Кристијан dijo

   затоа што требаше да го ставиш «НА ТЕСТИРАЕ» мора да го ставиш во „НЕ Е ПОТРЕБНО ЦД“ на играта што си ја монтирал му треба ЦД ИЛИ ЦДРОМ за да може да го инсталира

 19.   Амаранта Росновски dijo

  Еј, не знаете како можете повторно да ја инсталирате играта без да мора повторно да ја преземате? (во мојот случај, Лига на легенди)

 20.   РАФАЕЛ ВАЛЦА dijo

  другар ја избирам играта на која ќе кликнам аплицирај но ништо не се случува и ако се случи ја давам напред но исто е НИШТО НЕ СЕ СЛУЧУВА

 21.   Берени dijo

  Дали некој знае како да инсталира игра што се состои од две изо? Прашувам затоа што го монтирам првиот и го давам извршливиот и ја започнува инсталацијата. Проблемот настанува кога ќе ми побара диск два, ова е во изо два, но не знам како да го подигнам. Може ли некој да ми помогне?

 22.   Сабрина dijo

  здраво Сакам да го деинсталирам бидејќи ми прави проблеми, но нема начин и најлошото што не можам да го најдам виното ми помогне.

 23.   Карлос dijo

  Здраво кога ги преземам, тие не се појавуваат на почетокот бидејќи верзијата е 3.4, ве молам помогнете ми

  1.    Карлос dijo

   Тоа е, јас ја преземам играта, но не доаѓа до почетокот или на работната површина, што ви помагам, ве молам.

 24.   ангел dijo

  здраво прашање затоа што кога ја имам инсталирано играта во кратенка ја давам да се отвори и не се отвора и не кога ја давам за лансирање кој ми помага

 25.   искрен dijo

  Здраво преземете жители зло 4 пиење, го отворив со вино и е многу бавно,
  Playonlinux може да ја забрза играта додека сè уште е за пиење.
  Користете ubuntu 12.4