Стави глобален прокси во LMDE Xfce

Оние од нас кои сме корисници Xfce го знаеме овој одличен и минималистички Десктоп околина тој ја нема истата опција како неговиот постар брат Gnome, да се стави а Глобален прокси во системот.

Ова резултира во тоа ако користиме Хром (кој користи полномошник на Gnome) Би требале рачно изјавувајте во што е прокси да се користи Xfce. Па, веќе го најдов решението за ова и тоа е следново.

Прво ја уредуваме датотеката / etc / environment и го ставаме ова внатре:

# Proxy Global
http_proxy="http://10.10.0.5:3128"
https_proxy="http://10.10.0.5:3128"
ftp_proxy="http://10.10.0.5:3128"
no_proxy="10.10.0.0/24"

Каде 10.10.0.5 Тоа е IP на прокси-серверот. Ние ја зачувуваме и уредуваме датотеката / итн / профил и ставивме на крајот:

# Proxy Global
export http_proxy="http://10.10.0.5:3128"
export https_proxy="http://10.10.0.5:3128"
export ftp_proxy="http://10.10.0.5:3128"
export no_proxy="10.10.0.0/24"

Ја рестартираме опремата и сега можеме да навигираме со Хром (на пример)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   сангенер dijo

  Елав и ова работи и за Гном? Сакав да научам како да користам прокси, но јас сум основен корисник

  1.    елав <° Linux dijo

   Иако Gnome има свој глобален прокси-менаџер, да, очигледно е дека мора да работи затоа што променливите се декларираат во датотеки што влијаат на целиот систем

 2.   сангенер dijo

  Ви благодарам елав ќе се обидам

 3.   Нелсон dijo

  Имам две сомнежи дека можеби ќе разјаснам со проверка на блогот уште малку, но во секој случај ќе ги оставам тука. Мојата цел е:
  Turpial со 1 употреба позади прокси, 2-но прокси има автентикација.

  Дали може да биде вакво нешто?:

  http_proxy = »http: // корисник: лозинка@10.10.0.5: 3128

  ?

  1.    Нелсон dijo

   Ахх, во Гном

  2.    елав <° Linux dijo

   Токму Нелсон. Во теорија треба да работи на тој начин.

 4.   доофикуба dijo

  Прашање, како можам да додадам исклучоци, пример што сакам да исклучам опсег на IP што не е мој, пример 10.13.xx.xx Сакам да ги исклучам тие IP-адреси, како име * .компанија. * ………?

 5.   dasht0 dijo

  Одлична статија (како што сме навикнати од „Линукс“)
  Мислам дека ќе го објавам на други простори (се разбира, идентификувајќи го изворот)

 6.   Алфред dijo

  Јас работам во компанија каде што имаме излез преку полномошник и понекогаш треба да ставам „автоматски“ полномошник и други пати да излезам преку одредена. Дали би било можно да се смени проксито без да се рестартира / исклучи компјутерот?