[Прв дел] LMDE во длабочина: Инсталација

Прв дел од упатството за тоа како да инсталирате, конфигурирате и прилагодувате ЛМДЕ. Во овој случај, ќе го видиме процесот на инсталација и ажурирање чекор по чекор.

Ниво на знаење: Знаење за почетници / инсталација

Linuxmint стана една од најпопуларните дистрибуции на GNU / Linux, и тоа е четврто Платформа најкористена во светот, имајќи се само подолу MS Windows, Mac OS y Ubuntu.

Од минатата година, до семејство нане му се придружи варијанта наречена ЛМДЕ (Linux Mint Debian Edition) со цел да се понуди елегантен систем, но во исто време, побрз, постабилен и што симулира еден вид Издавање на тркалање.

До денес, се користи од голем дел од Заедницата LinuxMint и додадени се важни подобрувања, кои ќе ги објасниме во подоцнежните написи.

Зошто да се користи LMDE?

Брзината, стабилноста, безбедноста, се придавки кои обично се поврзуваат со Debian GNU / Linux, сепак, леснотијата и функционалноста не. Сите корисници на Debian знаете дека откако ќе го инсталираме системот, треба да поминеме извесно време, обидувајќи се да го подготвиме, инсталирајќи пакети, конфигурирање малку тука и малку таму.

Ако веќе сте искусен корисник што не треба да претставува многу голем проблем, но во случај на почетници, работите се менуваат. Со ЛМДЕ заштедуваме многу работа. Треба само да инсталираме и сè работи прв пат. Секако, ние исто така можеме да направиме некои прилагодувања, но тие се само измени ништо повеќе.

Значи, да видиме како да го инсталираме.

Почетен екран на LMDE

Се инсталира LMDE.

Да се ​​инсталира ЛМДЕ можеме да одиме во преземете ја страницата и спуштете го .iso што тежи наоколу 900mb, така е во формат DVD. Можеме да го запалиме на ДВД или можеме да креираме со Утеботин бутабилната слика од флеш меморија. Вреди да се разјасни дека, на страницата за преземање, исто така е достапна LMDE Xfce.

Откако ќе имаме сè подготвено, го стартуваме компјутерот со можност за подигнување од страна на Cdrom зошто USB и треба да ја вчитаме работната површина на ЛМДЕ за неколку секунди.

Ние ја извршуваме инсталираната со двоен клик на иконата Инсталирајте Linux Mint и чекаме да излезе волшебникот за инсталација.

1 чекор: Изберете јазик

Првата опција ќе биде изборот на јазик. Треба да се разјасни дека оваа верзија, иако ја избираме Шпанско-кастилски, волшебникот ќе работи целосно на англиски јазик.

Чекор 2: Избор на временска зона

Продолжуваме со вториот чекор, а тоа е избор на временска зона. Во овој случај, ние мора да ја избереме земјата или регионот во кој живееме.

  Чекор 3: Избор на тастатура

Сега ја избираме варијантата на тастатурата што ја користиме. Општо, оваа конфигурација мора да биде општа во зависност од јазикот што го избираме, но можеме да ги поставиме промените рачно, како што е логично.

Чекор 4: Поделете го дискот

Овој чекор е исклучително важен. Поделбата на дискови е малку деликатен процес. Willе посветиме цела статија за да објасниме како да правиме партиција GNU / Linux, но за сега накратко ќе го опишам процесот.

Како во Виндоус, каде партицијата постои C: за системски датотеки и D: за кориснички податоци, во GNU / Linux можеме да одделиме партиција за бинарни и друга за нашите датотеки. Во основа, партицијата ќе се изврши на следниов начин:

1- Прва партиција од примарен тип, таа е доделена на коренот "/".
2- Втора партиција што ќе биде од проширен тип што ќе содржи:

 • Поделба од типот Логика за SWAP со двојна RAM меморија.
 • Поделба од типот Logic за нашиот дом „/ дома“ со остатокот од просторот на дискот.

Да, знам дека ова може да звучи малку тешко, но навистина не е. Како и да е, додека го подготвуваме деталниот прирачник за партиции во GNU / Linux, тие можат да дознаат повеќе за оваа тема во овој линк o овој другиот.

Во случај на овој пост, претпоставуваме дека веќе знаете како да партиционирате и дека овој чекор го помина без никаков проблем.

Чекор 5: Конфигурација на корисник

По поделбата мора да ги ставиме нашите податоци. Прво нашето полно име кое е по избор. Потоа нашите корисничко име, кој е корисник што ќе го користиме за пристап до нашата сесија. Подоцна нашата лозинка и, конечно, името на нашиот тим.

Чекор 6: Инсталирајте го Grub

Освен ако не знаете што правите, чекор 6, што е да го инсталирате GRUB треба да го оставите како што доаѓа по дифолт, особено ако имате повеќе од еден систем на вашиот компјутер. По овој дел, волшебникот ќе ни покаже резиме на активностите што ќе ги направи системот и ќе започне инсталацијата.

Чекор 7: Инсталација

Откако ќе заврши овој процес, кој трае околу 5 до 10 минути во зависност од хардверот на нашата опрема, ЛМДЕ Usе не извести дека заврши со инсталирање.

Чекор 8: Заврши ја инсталацијата

И тука завршува процесот на инсталација. Едноставно, нели?

На следната рата ќе видиме како да го ажурираме нашиот систем и како  инсталирајте деинсталирање одредени пакети што можеме или не можеме да ги користиме. Исто така, ќе ви покажеме неколку совети за да го оптимизирате нашиот систем уште малку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ханселс dijo

  Конечно, има пристоен туторијал за тоа како да инсталирате LMDE; Д. Forwardе се радувам на второто упатство, бидејќи сакам да знам како да инсталирам програми, да ажурирам итн.: Д. Откако знаев дека се селам на Linux Mint!
  Честитки!

  ПС: Одличен блог, само што започнува и е феноменален

  1.    елав <° Linux dijo

   Се надевам дека наскоро ќе ја објавам следната статија

   Ви благодариме за коментарот

 2.   Тевтон dijo

  Колку троши ова дистрибуција, т.е. кои хардверски потреби му се потребни? P6 со 4 MB ра и CPU на 512.
  честитки.

  1.    Карлос dijo

   Кажете му на вашиот пријател да ја испроба верзијата со Xfce. Јас го користам и лета.

  2.    елав <° Linux dijo

   Мислам дека LMDE може да се користи со тие спецификации, но не очекувајте дека ќе работи без проблеми како да има 1 GB RAM меморија. Сепак, како што вели Карлос, верзијата со Xfce мора да лета ниско ..

  3.    Карлос dijo

   Ја инсталирав верзијата Mate за сестра ми на компјутер со 512 рам и работи многу добро.

 3.   КанихоЈР dijo

  Делукс туторијал

 4.   григори dijo

  Ви благодариме за упатството, добро е за нас неофитите во оваа проблематика, би бил заинтересиран да знам повеќе и однапред би ценел дека ќе го објавите следното упатство за да можам да добијам малку повеќе знаење за ова прекрасно дистрибуција, честитки и еднаш повторно ви благодарам

  1.    елав <° Linux dijo

   Следните упатства веќе се објавени

   1-ви дел
   2-ри дел
   3-ви дел
   4-ти дел

 5.   гекц dijo

  Здраво!!
  Едно прашање. Се борам да инсталирам LMDE откако инсталацијата се замрзнува кога ќе каже „Додавање корисник на системот“, што може да биде ова?

  1.    Персеј dijo

   Дали го потврдивте збирот на вашиот ISO? Можеби е тоа корумпирано;).

 6.   леоделакроз dijo

  Како треба да се остави lmde целосно на шпански?

 7.   ферхметал dijo

  одлично дистрибуирање, препорачано!