PrivacyTools: Вредна и корисна веб-страница за приватност на Интернет

PrivacyTools: Вредна и корисна веб-страница за приватност на Интернет

PrivacyTools: Вредна и корисна веб-страница за приватност на Интернет

Вчера истраживме веб-страница наречена „Прекрасен отворен извор“ чија добрина е тоа што нуди прекрасен и огромен Каталог со апликации со отворен извор, додека денес ќе истражиме уште една многу слична, но насочена кон подобрување на приватност на Интернет на сите граѓани, чие име е Алатки за приватност.

Алатки за приватност е вредна и корисна веб-страница за приватност на Интернет, што меѓу многуте придобивки обезбедува услуги, алатки и знаење за корисниците да ги заштитат своите Заштита на против глобален масовен надзор.

NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

Пред да влезете целосно за да коментирате на веб-страницата на Алатки за приватност, Вреди да се напомене дека во други прилики сме коментирале на други слични страници, како на пр NoGAFAM, што го опишуваме во претходната претходна публикација како што следува:

"NoGAFAM е страница што не само што промовира слободен софтвер, туку исто така ги мотивира другите да станат свесни за вредноста на генерираните податоци на Интернет и ризикот што го имаат при користење платформи, апликации и услуги на многу глобални технолошки гиганти, многу од кои се познати како GAFAM". NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

Поврзана статија:
NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

Додека друг претходна поврзана објава, што препорачуваме да го прегледате или прочитате за прв пат е следново:

Поврзана статија:
Дилема на социјалните мрежи: Исто така во оперативните системи?

Каде што исто така имаме врски со многу други претходни поврзани објави со обем на:

 1. Безбедност на информации,
 2. Компјутерска безбедност,
 3. Сајбер безбедност, приватност и анонимност преку Интернет.

И, конечно, следново да биде јасно за тоа што претставува зборот ГАФАМ:

Поврзана статија:
GAFAM наспроти заедницата за слободен софтвер: Контрола или суверенитет

Алатки за приватност: Содржина

PrivacyTools: Веб-страница за приватност на Интернет

Што е PrivacyTools?

Според твоето официјална веб-страница, опишано е како што следува:

"Ве следат. И приватните субјекти и оние финансирани од владите ги следат и ги снимаат вашите активности на мрежата. privacytools-en нуди знаење и алатки за заштита на вашата приватност од глобално следење од страна на корисниците. И ние ја модерираме просперитетната заедница на луѓе наклонети кон приватност како вас, за да дискутираат и да научат за новите достигнувања во заштитата на вашите податоци на Интернет. Оваа веб-страница е централно место на нашата организација, каде што истражуваме и препорачуваме разни софтверски решенија за нашата заедница."

Меѓу главните моменти на мрежата, можеме да ги потенцираме следниве точки:

 • Транспарентност во понудената содржина за да се постигнат солидни и сигурни препораки.
 • Тие се непрофитна организација.
 • Тие ги уверуваат корисниците дека нивните препораки не се платени или според придружни програми.
 • Вашите финансии се обезбедени целосно од вашите донатори и спонзори.
 • Нивната мисија е да шират едукација за приватност и да промовираат мрежни услуги како Мастодон, Матрикс и Пишувај Фрили.

Алатки за приватност: Алатки за приватност преку Интернет

Препорачани алатки за приватност преку Интернет

Оваа веб-страница, меѓу многу нешта, ја има и таа што нуди свои препораки за услуги, алатки и знаење во прашања од приватност на Интернет, делејќи ги на Категории 5 кои се:

 1. Добавувачи
 2. Веб прелистувачи
 3. Програми
 4. Оперативни системи
 5. Сопствени услуги

Иако неговиот интерфејс е внатре Англиски јазик, тоа има огледало сајт en Шпански јазик, Во следната линк. Отсега натаму постои интересно истражување на оваа веб-страница за да се искористи целото знаење од областа на приватност на Интернет што ги нуди.

Конечно, како дополнително, препорачуваме да ги истражите следново поврзани врски за понатамошно зајакнување на нашето знаење во ваква витална област на Безбедност на информациите и / или ИТ безбедност:

 1. Корисни врски за компјутерска безбедност.
 2. Прирачник за проверка на заштитата на податоците или надзор на капитализмот.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «PrivacyTools», вредна и корисна веб-страница за приватност на Интернет, што меѓу многуте придобивки обезбедува услуги, алатки и знаење за корисниците да ги заштитат своите Заштита на против глобален масовен надзор; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.