Qt ќе има подобра интеграција со Python и Web Assembly

qt

Со неодамнешното издание на Qt 5.12, Туука Турунен, потпретседател задолжен за „Истражување и развој“ во компанијата Qt, ни нуди, како и секоја година од 2016 година, преглед на идните случувања за рамката. 

Првиот Qt 5.12 ќе го продолжи својот циклус на развој, со закрпи и подобрувања во перформансите, како што е третата верзија на Qt 5 со долгорочна поддршка (во споредба со двете претходни верзии, Qt 5.6.3). и Qt 5.9.7, исто така има нешто повеќе од пет илјади корекции, соодветно). Qt Quick и Qt 3D ќе бидат во фокусот на вниманието, меѓу другите.

Qt 5.12 обезбеди официјален обврзувачки слој со Python овој модул не се занимава со долгорочна поддршка на Qt 5.12 бидејќи неговиот развој сè уште не е доволно зрел. Покрај веродостојноста на кодот, треба да биде полесно да се интегрираат во тековните библиотеки на Пајтон (Во C ++, Qt мора да понуди многу одлики, стандардната библиотека е слаба во споредба, а другите библиотеки се многу помалку стандардизирани отколку во Пајтон.)

Во оваа година 2019 г. треба барем да видиме интеграција со numpy за научни компјутери, вклучително и моќно спроведување на низи.

Qt исто така ќе се отвори кон Интернет со веб-склоп: од Qt 5.13, можно е да се состави Qt апликација во модул на Web Assembly за да се стартува во прелистувач (можноста е постара, но се смета дека е завршена само со Qt 5.13).

Сепак, развојот во моментов е возможен само од Linux и macOS - Windows ќе бидат додадени на списокот.

Од страната на функциите, ќе биде можно да се пристапи до локалниот систем на датотеки (во границите на кутиите со песок што ги спроведуваат прелистувачите).

до Анимациите со Qt 5.13 донесоа нов модул Qt Lottie, Bodymovin направен во Adobe After Effects.

Qt Lottie го олеснува вклучувањето на овие анимации во апликациите Qt Quick, но и нивното контролирање (почеток, пауза, итн.). Модулот е дизајниран така што перформансите можат да се користат на вградени платформи. Треба да излезе од технолошкото предвидување оваа година.

Алатки за развој

Најновите верзии на Qt Creator во голема мера го преработија моторот C ++ за да користат Clang. 

Придобивките доаѓаат, со интеграција со Clang Tidy и Clazy. Други алатки за дијагностицирање и анализа на перформанси ќе дојдат во текот на оваа година.

Самиот EDI треба да види подобрени перформанси, со употреба на база на податоци за симболи за вчитаниот проект, наместо да мора да ги анализира датотеките една по една додека е напишан кодот.

Комо Се чини дека CMake е алатката за градење по избор за Qt 6Qt Creator бидејќи е можно да се работи со CMake проекти, но тоа не е секогаш лесно како со стариот формат на проект што го користи Qt (познатите датотеки .pro). Ова ќе го олесни креирањето на CMake проект, меѓу другите.

Qt Quick Designer, визуелниот уредник за Qt Quick интегриран со Qt Creator, ќе има корист од некои функции развиени за Qt Design Studio (последниот се разви на иста основа како Qt Creator). Наскоро треба да го видиме временскиот ред за Qt Design Studio во Qt Quick Designer.

Алатки за графички дизајнери

Една од Големите проекти во 2019 година за алатки за графички дизајнери ќе бидат обединување на 2Д и 3Д алатките за дизајн, да понуди единствена апликација (со специфични можности за 2D и 3D интерфејси).

Со кои треба да видиме споделени компоненти, подобра интероперабилност и унифицирани алатки за инсталација. Времето на работа на Qt 3D Studio исто така ќе се подобри.

Qt Design Studio треба да види нови алатки за цртање, нов уредник на кривата на транзиција и уредник на својството, три ставки што исто така треба да бидат во Qt 3D Studio. Beе биде полесно да се работи со повеќе монитори, на пример со пловечки панели.

Qt 3D Studio ќе има право на некои убави подобрувања во перформансите, со верзии 2.3 во март и 2.4 во јуни. 

Новите рендерирани мотори и системи за анимација намалија употреба на процесорот, забрзано вчитување на 3Д содржина и намалена потрошувачка на меморија.

Целта за 2019 година е да имаме сложени, 3Д-апликации во реално време, кои работат на нужно хардвер од висока класа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.