Скрипта за рестартирање и враќање на нашата сесија во Xfce

Создадов верзија 0.1 на едноставен баш скрипт за да ја рестартирам и вратам сесијата Xfce по наш каприц. Можете да го преземете од овој линк.

El Скрипта Ни овозможува да направиме резервна копија од конфигурациските датотеки и подоцна да ги вратиме. Инструкциите се како што следува:

1- Отвораме терминал и ставаме:

$ wget -c http://paste.desdelinux.net/paste/?dl=43
$ mv index.html\?dl\=43 Perfil_Xfce.sh
$ chmod +x Perfil_Xfce.sh
$ ./Perfil_Xfce.sh

По извршувањето на секоја операција, мора да излеземе од сесијата и повторно да влеземе.

Верзија 0.1 на ChangeLog

- Ви овозможува да направите резервна копија, во која сте домаќини ~ / .xfce4_saves /
- Ви овозможува да ги вратите поставките.

Познати Проблеми.

Враќањето на поставките вчитува сè како порано, освен поставките на панелот. Очигледно, овие се зачувани во некаков тип директориум Скел надвор од / home.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тарегон dijo

  Добро што го имав ова при рака, ме потсетува кога сакав повторно да се појавам во барот во гном

 2.   акутна dijo

  Здраво,

  Дали оваа скрипта се користи за да се остави конфигурацијата xfce како што е инсталирана? Го прашувам затоа што ако е така, ми беше корисно во случај да изменам нешто и да не се вратам на претходната точка. Не знам дали се сеќавате на тоа, но веќе спомнавме нешто слично во друг пост ... Системот за бришење скриени датотеки беше добар за мене

  однос на

  1.    елав <° Linux dijo

   Размислувањето за тој запис беше причината што го направив ова сценарио. Можете да го користите за она што ви го кажав во тој пост ..

 3.   акутна dijo

  Фантастично !! Keepе го чувам безбедно, благодарам милијарда !!