[Втор дел] LMDE во длабочина: Ажурирање на системот.

Продолжуваме со втората рата од ЛМДЕ темелно. Ние веќе видовме како да го инсталирате чекор по чекор, и сега е време да го ажурирате за да можете да уживате во најновите достапни пакети.

Пред да започнеме, мора да го разјасниме тоа ЛМДЕ е дизајниран да ги користи складиштата на Тестирање на Дебијан, и ние ќе ги користиме стандардните конфигурирани во датотеката извори.листа што е во / итн / соодветно /.

Ова разјаснување го правам, бидејќи неодамна тимот на Linuxmint, смени некои работи на начин на ажурирање ЛМДЕ. Ако сакате да дознаете повеќе за оваа тема, можете да добиете повеќе информации за сега на овој линк.

Ажурирање на системот.

По инсталирањето ЛМДЕ ние мора да го ажурираме затоа што .iso што е достапно досега, тоа е градба на месец јануари и има многу застарени пакети. Како што реков претходно, ќе ги користиме складиштата што доаѓаат стандардно и се конфигурирани во нив / Etc / apt / sources.list.

Таа датотека треба да го има следново:

deb http://packages.linuxmint.com/ debian главен увоз низводно
# деб http://ftp.debian.org/debian тестирање на главниот придонес не-бесплатно
deb http://debian.linuxmint.com/ најновиот тестирање главен придонес не-бесплатно
deb http://security.debian.org/ тестирање / ажурирања на главниот придонес не-бесплатно

deb http://www.debian-multimedia.org тестирање на главните не-бесплатни

За да го направиме ажурирањето попријатно за почетниот корисник, ќе сториме сè преку Синаптик, што ги извршуваме во Мени »Управувач со пакети. Ние веќе покажавме како да работиме со оваа алатка, па ако не знаете, треба да прескокнете овде.

Мени »Синаптички

Можеби нема да ја бара нашата лозинка за да има административни привилегии. Нема да треба да правиме ништо друго, само кликнете на копчето за ажурирање за да започнете со ажурирање на пакетите. Како што е логично, ќе мора да бидеме поврзани на Интернет.

Копче за освежување во Синаптик

Времето што ќе трае овој процес ќе зависи од нашиот ширина на опсег. Сè уште не ги инсталираме новите пакети, туку ги ажурираме индексите на складиштата. Откако ќе заврши, можеме да видиме во Статус на пакет, што може да се ажурира.

Треба само да ги избереме сите и да ги ажурираме. За да направиме повеќекратен избор, го обележуваме првиот и притискаме Ctrl + A.

Но, јас предлагам да направам нешто друго. Неодамна ЛМДЕ вклучи нов Менаџер за ажурирање дека многу подобрувања. Она што го предлагам е тоа, ажурирајте само со Синаптик, пакети поврзани со ЛМДЕ.

Како го правиме ова? Многу едноставно, ние го користиме пребарувачот и го филтрираме пребарувањето по име. Ставаме нане во полето за пребарување и чекаме да се појават сите пакети што ги содржат нане во нејзино име.

Резултат од пребарувањето

Ние ги обележуваме сите пакети со нане за ажурирање. Откако ќе заврши, се затвораме Синаптик и го отвораме Менаџер за ажурирање, што е во Мени »Сите апликации» Администрација. Чекаме уште еднаш да ги преземеме индексите на складиштата и да ги ажурираме сите пакети.

Досега прашањето за ажурирање. На следната рата ќе видиме како да се прилагодиме ЛМДЕ за да работи многу подобро.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   мукенио dijo

  Ако по додавањето на репозициите кога сакате да направите ажурирање apt-get или ажурирање на способноста, тоа ќе ни каже:
  Датотеката «Објавување» е истечена, игнорирајќи http://debian.linuxmint.com/latest/dists/testing/InRelease

  решението е да ја креирате датотеката /etc/apt/apt.conf.d/80mintupdate-debian
  и ставете внатре:
  Стекнете :: Валидноста на проверката-се додека не е "лажна";
  Сега можете да ја ажурирате базата на податоци без проблеми

  1.    елав <° Linux dijo

   Ви благодарам многу за придонесот

  2.    Карлос dijo

   Еј, благодарам за внесот, но како создаваш ваква датотека?

   Ја инсталирав верзијата Xfce, но имам проблеми со пакетите. Направив сè што рече оваа објава и мојот систем се расипа: тој веќе не се ажурираше и покажа грешки во конзолата кога се обидов да користам „ажурирање“ и „надградба“.

   Како и да е, морав повторно да инсталирам и сега ќе бидам повнимателен.

   Ви благодариме.

   1.    Храброст dijo

    Можете да го креирате со уредникот за текст и да го поставите таму како root. Не знам како се креира со терминалот

   2.    елав <° Linux dijo

    Кога ја инсталиравте таа верзија? Потсетувам дека LMDE веќе има свои складишта ..

    1.    Карлос dijo

     Во последните три дена тестирав и тестирав. Прво инсталирав Lxde, но Debian излезе и го инсталираше Xfce. По штетата што ја опишав во мојот коментар погоре, се обидов со Gnome, но инсталацијата никогаш не започна. Повторно го инсталирав Xfce и обидувајќи се да го отстранам пребарувањето за Linux Mint во Firefox, повторно погрешно го конфигурирав системот. Овој пат, повторно ги инсталирав постојните партиции и тука одам.

     Јас сум многу задоволен со Linux Mint 201109 за Xfce. Оваа работна површина е многу подобрена и ми овозможува скоро целосно да ја рекреирам онаа што ја користев со Ubuntu 10.10. На пример, тој веќе поддржува повеќе работни површини и аплетот е идентичен со Gnome. Покрај тоа, ви овозможува лесно да ги отстраните надворешните погони. Само што ми недостига тоа во Наутилус, притискањето на F3 може да работи со два прозорци во една.

     Сето ова е дел од учењето и авантурата за користење на Linux. Не се жалам на проблемите што ги претрпев, тие се дел од процесот. Напротив, тие ми помогнаа да научам повеќе. Linux навистина ви го отвора умот и ви овозможува да бидете слободни.

     На крај, сакам да им се заблагодарам на Елав и Храброста. Ви благодарам многу за вашите коментари и помош. И Елав, ве охрабрувам да продолжите да ги споделувате со јавноста што зборува шпански сите придобивки на Linux и, особено, Linux Mint. Вие сте дел од напредните корисници и експерти благодарение на кои, едвај „писмениот“ во Linux може да им верува и да ги подобри нашите компјутерски перформанси.

     Срдечно поздравување

     1.    Храброст dijo

      Ништо машко, ако ми дадеш работа ништо не се случува, така се забавувам.

      Beе бидам околу тоа што можам да помогнам