Шиноби, сервер за видео надзор со отворен извор

Шиноби

ShinobiCCTV е сервер за видео надзор со отворен извор, напишано во Node.js, и многу лесен за употреба. Овој проект ќе биде референтна алтернатива на ZoneMinder.

Што би можело да стане, всушност, со оглед на ограничениот избор во овој бесплатен екосистем. „Shishi“ е базиран на FFmpeg и Node.js, и масовно користи JavaScript, малку Python и шуја школка.

Серверот е крос-платформа (BSD, Linux, macOS, Windows) и компатибилен со архитектурата на ARM, плус што исто така има слика во Докер.

Во однос на функционалноста, ShinobiCCTV е некаде помеѓу ZoneMinder (употреблив во професионално и старо опкружување) и Kerberos.io.

Шиноби е поделена на две различни гранки:

Издание на заедницата Шиноби кое е бесплатна верзија за лиценца.

Shinobi Pro, кој иако проектот е со отворен код не е бесплатен (платен, освен за исклучоци).

Одиме тука, се разбира, да се фокусираме само на бесплатната верзија.

За разлика од верзијата Pro, изданието на Shinobi Community (бесплатната верзија на Shinobi) не добива редовни ажурирања и не прифаќа никакво барање за интеграција или барање за повлекување.

Карактеристики на Шиноби

Овој сервер за видео надзор има можност за преземање на видео и аудио потоци од камерите преку HTTP, RTP / RTSP и ONVIF, HTTPS е поддржан, но само со валидни X.509 сертификати;

Снимањето се врши во видео формати компатибилни со хардверско забрзување, со три различни режими на снимање (континуирано снимање, снимање за време на настани во тампон или не-меморија, снимање и потоа бришење доколку не се открие настан).

Режимот на кластери Шиноби се заснова на системот господар-роб, што овозможува распределување на товарот, но нема голема достапност; само главниот сервер се занимава со комуникација со базата на податоци, ако овој сервер не успее, сите постројки.

Во WEBUI можете да ја прилагодите вашата контролна табла со влечење и пуштање на различните монитори на камерата.

Од карактеристиките што вреди да се споменат наоѓаме:

 • Можно аудио запис.
 • Откривање на движење и анализа на моделот.
 • Разновидност на формати за снимање.
 • Разновидност во методите на дисеминација.
 • Управување со далечинско складирање (Amazon S3, WebDAV, Backblaze B2).
 • Можност за дефинирање на меморијата за секоја камера.
 • Управување со мал дел од контролите на фотоапаратот (PTZ, IR).
 • Способност да се префрлате помеѓу „нормалниот“ режим на пренос и режимот JPEG, со помал интензитет на ширина на опсег и со помала латентност (многу корисно за движење на PTZ или сечење на аудио струи).
 • Употреба на роботи за предупредувања (е-пошта, раздор).
 • Компатибилност со ЛДАП.
 • Времеплов, забрзано.
 • Скриптирање (стандардно од страна на суперкорисник) за време на настаните.
 • Календар со камера каде што се означени настаните.

видео shinobi

Добрите и лошите страни

Некои разлики со другите системи за видео надзор Shinobi ви дозволува да прегледувате повеќе монитори истовремено што Kerberos.io не ги дозволува.

Исто така, со Shinobi можете да ја изберете само големината на екранот.

Времепловот на Шиноби се базира на фиксни точки без слика за преглед, за да видите што се случило помеѓу две точки, мора да го погледнете поврзаното видео.

Додека сте во ZoneMinder, доволно е да преминете низ временската линија за да вчитате слика на моментот.

Во Шиноби ќе биде потребно да се конфигурираат PTZ контролите на секоја камера, освен оние што се компатибилни со ONVIF.

По избор, можете да ги копирате поставките на фотоапаратот, но, за момент, не бирајте од список на мемории, како со ZM.

Shinobi не може да контролира толку контроли за PTZ, инфрацрвени, итн., Како ZoneMinder;

Со ZoneMinder, режимот на кластери бара рачна дистрибуција на камери низ повеќе јазли, и ако можете да прегледувате дневници од кој било јазол, преносот е ограничен на камери управувани од сервер.

Се чини дека Шиноби автоматски го дистрибуира товарот меѓу своите јазли на детето, врз основа на употребата на процесорот.

Земи

Ако сакате да дознаете повеќе за тоа и како да го набавите овој сервер за видео надзор, можете да го посетите следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   гералјорци dijo

  намерна апликација честитки среќна 2019 година