Shopify е новиот член на мрежата на отворени пронајдоци

Пред неколку дена претставена мрежата „Отворена инвенција“ преку објава на блог што компанијата Shopify, која развива една од најголемите платформи за е-трговија за организација на плаќања и продажба и во конвенционални продавници и преку Интернет, се приклучи како еден од учесниците во организацијата на Отворена инвенција мрежата (ОИН), е екосистем на Линукс заштитен со тврдењата за патент.

Треба да се напомене дека платформата Shopify ја користи рамката Ruby on Rails и компанијата го гледа софтверот со отворен извор како клучно јадро на своето деловно работење. Со приклучување кон OIN, компанијата има намера да ја покаже својата посветеност кон иновациите и да помогне во заштитата од напад на патент што ги мачи системите базирани на Linux.

„Платформата Shopify обезбедува не само алатки за изградба на онлајн продавница, туку и целосен пакет деловни решенија, вклучувајќи обработка на плаќања преку плаќања на Shopify и заеми преку Shopify Capital, меѓу другите. Платформите за електронска трговија, компаниите за финансиски услуги и финансиски услуги треба да го забележат растот и лидерството на Shopify, кој се заснова на софтвер со отворен извор од неговото лансирање “, рече Кит Бергелт, извршен директор на мрежата на отворени изуми. „Ние го цениме учеството на Shopify во пристапувањето кон OIN и демонстрирање на нејзината посветеност кон иновации и неагресија на патентите на системот Linux.

„Во Shopify, ние ја изградивме нашата платформа на Ruby on Rails. Ние го гледаме софтверот со отворен извор како клучна основа за нашиот бизнис “, рече Роберт Гуј, виш советник за интелектуална сопственост во Shopify. „Со приклучување кон мрежата на отворени пронајдоци, се обврзавме на патентирање на неагресивноста во јадрото на Linux и соседниот софтвер со отворен извор. Ние веруваме дека оваа заложба ќе промовира иновации и ќе им помогне на претприемачите и развивачите да градат врз основа на отворен код без да се фокусираат на заканата од парница. Ние силно ги охрабруваме сите платформи за електронска трговија што размислуваат напред, трговците на мало и други компании да го сторат истото.

Членовите на ОИН се согласуваат да не поднесуваат побарувања за патент и тие можат слободно да одобрат употреба на комерцијални технологии во проекти поврзани со екосистемот на Линукс. Членовите на ОИН вклучуваат повеќе од 3.300 бизниси, заедници и организации кои имаат потпишано договори за лиценца за споделување патенти.

Меѓу главните учесници на OIN, обезбедување на формирање група патенти што го штитат Linux, компании како Google, IBM, NEC, Toyota, Renault, SUSE, Philips, Red Hat, Alibaba, HP, AT&T, Juniper, Facebook, Cisco , Casio, Huawei, Fujitsu, Sony и Microsoft.

Компаниите потписнички добиваат пристап до патентите што ги поседува ОИН во замена за обврската да не тужат за употреба на технологии што се користат во еко-системот на Linux. Меѓу другото, како дел од пристапувањето кон ОИН, Мајкрософт им го пренесе на учесниците на ОИН правото да користат повеќе од 60 свои патенти, ветувајќи се дека нема да ги користат против Linux и софтвер со отворен извор.

Договорот помеѓу членовите на ОИН се однесува само на компонентите на дистрибуциите што спаѓаат во дефиницијата за систем на Линукс („Линукс систем“).

Покрај обврските за неагресија, за дополнителна заштита во рамките на OIN, формиран е и патент базен, вклучувајќи патенти купени или донирани од учесници поврзани со Linux.

Патентната група на ОИН вклучува повеќе од 1300 патенти, вклучително и OIN Hands е група на патенти, вклучува една од првите референтни технологии што создаваат динамична веб содржина што предвидува системи на појава како што се ASP на Microsoft, JSP на Sun / Oracle и PHP.

Друг значаен придонес е стекнувањето на 2009 патенти на „Мајкрософт“ од 22 година, кои претходно беа продадени на конзорциумот АСТ како патенти кои влијаат на производите со „отворен извор“. Сите членови на ОИН можат слободно да ги користат овие патенти.

Fuente: https://openinventionnetwork.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.