SilentEye: Скријте една датотека во друга

Тивок очи е апликација напишана во Qt што ќе ни помогне да го искористиме Стеганографија и скријте слики и аудио во друга датотека.

Од Википедија:

La стеганографија Тоа е дисциплина во која се изучуваат и применуваат техники кои овозможуваат прикривање на пораки или предмети, во другите, наречени носачи, така што нивното постоење не се согледува. Тоа е мешавина од уметности и техники кои се комбинираат за да формираат практика на криење и испраќање чувствителни информации кај носител што може да остане незабележано ...

… Потеклото на овој збор потекнува од составот на грчките зборови нè стојани, што значи покриено или скриено, и графови, што значи пишување.

Бидете претпазливи со оваа алатка, бидејќи во многу земји се користи оваа техника ЗАБРАНЕТО. Неговата употреба е многу едноставна.

1- Се симнуваме од .deb од оваа url. Има и за Mac y Windows.

2- Ги инсталираме следните зависности:

$ sudo aptitude install libqca2 libqt4-opengl libqtmultimediakit1

3- Го инсталираме пакетот што го преземавме:

$ sudo dpkg -i Downloads/silenteye-0.4.0-i386.deb

4- Ајде да одиме Мени »Апликации» Додатоци »SilentEye и треба да добиеме вакво нешто:

5- Повлекуваме слика.

6- Ние го притискаме копчето Кодираат.

Таму можеме да избереме неколку опции. Можеме да скриеме порака или датотека, па дури и ако сакаме, да ја криптираме. Како можеме Сокриј датотека или порака на слика, можеме да го направиме обратен процес.

Единствената лоша работа што ја гледам со апликацијата е дека сликите се зачувуваат со продолжување .BMP и аудио-датотеките како .ВАВ.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   тарегон dijo

  О !! вааооо !! Лично, ова изгледа како добар начин да се сокријат работите.

 2.   Хетаре dijo

  Можете ли да наведете во кои земји е забрането и од кои причини?

 3.   Марио dijo

  Здраво, не е можно да се скрие во други типови датотеки како што се mp3 или avi и тие продолжуваат да работат. Јас разбирам дека со мачката истото се постигнува на слика, но не и во аудио или видео датотека.