Slackware 14: Водич за инсталација

Со оглед на малкуте информации на кои можеме да сметаме кога ќе донесеме одлука да влеземе во светот на Slackware, решив да напишам серија написи кои ги објаснуваат барем основните поими за правилно работење на оваа прекрасна дистрибуција.

Како што некои можеби знаат, првата рата беше за публикацијата со име, Slackware 14: Соборување на чудовиштето, каде што накратко ги споделувам своите искуства и впечатоци за Слек.

Подолу е детално а водич за инсталација, која има за цел да го поддржи лесниот процес на носење Slackware до нашиот тим.

За да добиете Slackware, одете на вашата официјална страница, овој водич се базира на ДВД-верзијата.

поведување

Кога ќе го вклучиме нашиот компјутер, ќе го најдеме првиот екран, очигледно добредојден, каде што исто така, бара параметри за конфигурацијата на јадрото, ако сакаме, за целите на овој водич ќе се ограничиме на притискање „Внесете“ без додавање на дополнителни податоци.

Ако сакате да го наведете распоред на тастатура да се користи за време на типот на процесот на инсталација "1" за пристап до менито за конфигурација

Избравме опција „Qwerty / es.map“

Ја тестираме тастатурата ако сакаме

Да се ​​откажеме, притискаме „Внесете“ луго "1" y «Внесете» повторно

Ние се најавуваме како "Корен"

КРЕИРАЕ ДЕЛИ

Ние мора да креирајте ги партициите на дискот каде што ќе извршиме инсталација, за целите на овој водич, ќе создадеме само две корен партиција (/) и размена на партиција.


Прво ги проверуваме дисковите инсталирани во нашиот систем со внесување „Фдиск -л“

Getе добиеме ваков резултат

Откако ќе се лоцира нашиот диск, започнуваме процес на поделба со отчукување "Cfdisk / dev / sda", со што се пристапува до интерфејсот cfdisk

Прво ќе го создадеме размена на партиција, за ова ја избираме опцијата [Ново]

Потоа ја избираме опцијата [Основно]

Ние го избираме големина она што го сакаме за нашето трампа, во мојот случај "512"

Сега мора да одлучиме за позиција на размена во партицијата, во мојот случај, ќе ја изберам опцијата [Почеток]

Изберете го типот на партиција користејќи ја опцијата [Тип]

Ние посочуваме дека тоа ќе биде тип на партиција „Размена на Linux“, за ова притискаме „Внесете“

Внесуваме "82"

Време е да се создаде корен партиција (/).

Ја избираме опцијата [Ново]

Createе создадеме примарна партиција, па ја избираме опцијата [Основно]

Ние го распределуваме остатокот од просторот на дискот, затоа само притискаме „Внесете“

Новата партиција ја обележуваме како багажник избирање на опцијата [бутабилен], ќе забележиме дека делот „Знамиња“ ќе бидат означени како „Чизма“

Ние ги зачувуваме промените направени во нашата табела со партиции со избирање на опцијата [Напиши]

Нè прашува дали сме сигурни, пишуваме „Да“

Нашата работа за поделба има заклучи, затоа ја избираме опцијата [Откажи] за да излезете од екранот cfdisk и вратете се во нашата конзола каде што ќе продолжиме со процесот на инсталација.

Конфигурирање на инсталацијата

За пристап до екранот за конфигурација, ние пишуваме Поставување

Listе се прикаже список со опции за конфигурирање каде ќе се одвива реалниот процес на инсталација

Првото нешто што ќе го направиме тука е активирајте ја партицијата за размена претходно креирана, ја избираме опцијата „ADDSWAP“

Како што веќе го создадовме, тој автоматски ќе го открие,  <ОК> да продолжиме

Прашува дали сакаме да ја провериме нашата партиција за оштетување, бидејќи тоа не е потребно во случајот што го избираме <Не>

Beе се прикаже екран со кој се потврдува дека операцијата е успешна и дека партицијата е додадена на fstab, <ОК> да продолжиме

„ЦЕЛ“

Сега е редот на изберете партиција корен (/) што е другата партиција што ја креираме користејќи cfdisk, ние избираме <Изберете>

Избираме "Формат" да додели систем на датотеки на партицијата корен (/)

Во мојот случај ќе изберам „Екст4“

Процесот на форматирање ќе започне

Откако ќе заврши, тој ќе ни покаже екран за потврда што покажува дека партицијата е додадена на fstab, <ОК> да продолжиме

„ИЗВОР“ 

Нè прашува каде ќе ги набавиме пакетите за инсталирање, за целите на овој водич ќе ја избереме опцијата "Инсталирајте од Slackware ЦД или ДВД"

Тој нè прашува дали сакаме автоматско пребарување на инсталациски медиум (ЦД / ДВД) или ако сакаме наведете го рачно, во нашиот случај избираме „автомобил“

Процесот на скенирање се изведува

„Избери“ 

Сега мора да ги избереме пакетите што ќе бидат инсталирани, потребно е да ја изберете опцијата „KDEI меѓународна јазична поддршка за KDE“За ова се позиционираме на него и ја притискаме тастерот space, ова ќе обезбеди поддршка за нашиот јазик во KDE.

«ИНСТАЛИРАЈ» 

Сега од нас се бара ајде да избереме меѓу седум можни методи за инсталација, можете да ги истражите опциите, но за целите на овој водич ќе ја избереме опцијата „Полн“

Ова ќе започне процес на инсталација од пакетите што претходно ги избравме. Ова е точката каде што ќе подготват добро кафе ...

Откако ќе заврши процесот на инсталација, ќе не праша дали сакаме да создадеме бутабилен USB, за целите на овој водич нема да го сториме тоа, затоа ја избираме опцијата „Прескокни“

„КОНФИГУРА“

Ние дефинираме како сакаме да ја извршиме инсталацијата LILO, во нашиот случај ќе ја искористиме опцијата „едноставен“

Ја избираме резолуцијата на екранот каде што ќе биде претставена LILOАко не знаеме што е тоа или го нема во списокот, ја избираме опцијата „Стандард“

Ние додаваме параметри за јадрото, во мојот случај нема да ги користам, <ОК> да продолжиме

Прашајте дали сакаме вклучуваат поддршка UTF-8 во нашата конзола, избираме <Да>

Избираме каде сакаме да поставиме LILO, за овој случај ја избираме опцијата „МБР“

Го избираме двигателот што сакаме да го користиме за глувчето, во повеќето случаи „Imps2“ е опцијата што ќе работи

Нè прашува дали сакаме да го користиме глувчето за активности на конзолата, како што се копирање и залепете, за да потврдиме дека сме избрани  <Да>

Прашува дали сакаме да ја извршиме мрежната конфигурација, ние избираме <Да>

Го додаваме името за нашиот домаќин

Побарајте име на домен, ние пишуваме „.“ да прескокне

Ние избираме начин ќе добиеме нашиот IP, во повеќето случаи ќе биде од „DHCP“

Во некои случаи, давателите на услуги користат имиња за своите DHCP услуги, иако во повеќето случаи тоа не се случува. <ОК> да продолжиме

Се појавува екранот за потврда за мрежната конфигурација што го дадовме, ако сè избере <Да>

Ние ги избираме услугите што ќе бидат извршени при стартување на нашата опрема, ако е така, <ОК> да продолжиме

Прашува дали сакаме да ги конфигурираме изворите за конзолата, во нашиот случај избираме <Не>

Ние го конфигурираме часовникот, да го направиме тоа правилно, го избираме „НЕ“

Ние ја одбираме нашата временска зона, во мојот случај „Америка / Мексико-град“

Ние го избираме работна околина Што сакаме да користиме во мојот случај? KDE, затоа избираме "Xinitrc.kde"

Тоа нè предупредува дека корисникот ROOT нема лозинка и нè прашува дали сакаме да додадеме, избираме <Да>

Ја додаваме лозинката, притиснете «Внесете» да продолжиме

Ние имаме заврши со процес на инсталација и ни е прикажан екран за потврда, <ОК> да продолжиме

Се враќаме на екранот каде што започнувам процес на конфигурација, избираме „ИЗЛЕЗ“ да се излезе од подесување

Ние го рестартираме нашиот тим со внесување „Рестартирај“

Откако ќе се рестартира, ќе го најдеме екранот на LILO

Кога ќе завршиме со вчитување, ќе стигнеме до командната линија каде што ќе напишеме „Startx“ за пристап до графичката околина

 

Подготвени !!! Ние веќе го инсталиравме и работиме нашиот Slackware.

 

Ова е Процес на инсталација на газиран софтверКако што можете да видите, тоа е прилично едноставно и не е потребно големо знаење за да се спроведе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

127 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Одлично, дел од статијата !!! 😀

  1.    DMoZ dijo

   Фала елав !!! ...

   Се надевам дека е корисно, како што споменав, беше доста одисеја да го напишеш xD ...

   Но, бидете задоволни со резултатот = Д ...

   На здравје !!! ...

   1.    Ајде да користиме Linux dijo

    Честитки Одличен учител.

   2.    Ангел_Ле_Блан dijo

    Ретко е да се видат колегите Слакерс, на здравје!

  2.    хинолоко dijo

   Здраво, извини, ако не е начинот. Но, би сакал да знам, ако можеш да ми кажеш, начинот (ако има) да го зачувам објавувањето, како овој, што ми се допаѓа.
   Благодарам, и појаснувам дека сум нов тука. На здравје!

 2.   Г-дин Линукс dijo

  Јас бев првиот што побара водич, и јас сум првиот кој ви благодарам исто така. Но, имам две проблеми, првата, поефикасно е да се инсталира Slack со две или три партиции кои додаваат (/ дома) на него или е рамнодушен, второто, за да се овозможи графичко опкружување не е полесно да се уредува иницијалната датотека.
  Голем придонес.

  1.    DMoZ dijo

   Нема причина =) ...

   Секогаш се препорачува да креирате дополнителна партиција за / дом, но како што споменав, ова е само водич, а не дефинитивен процес ...

   Секако, потребно е да се измени иницијалната книга, но тоа е материјал од следната статија, која патем не трае долго за да се појави на блогот ...

   На здравје !!! ...

 3.   Иван Бара dijo

  Slackware: систем за вистински мажи ... Изгледа тешко, но јасно, со малку трпеливост и добро читање на упатството и добро истражување, може да стигнете до инсталација без проблеми, еднаш пробав VMWare, се сеќавам дека ме чинеше многу затоа што кога стартувате ДВД во живо и извршувате тест-инсталација, но по неколку дена, воале!

  Одлично упатство, многу добро објаснето, особено за оние од нас кои сме повеќе од само прозорци при инсталирање !!

  Поздрав.

  1.    DMoZ dijo

   Токму претходниот текст и истиот овој имаат за цел да ги разбијат облаците на мистерија што ја опкружуваат оваа дистрибуција, процесот на инсталација е прилично едноставен, направете слики од екранот на секој чекор за да избегнете сомнежи, сепак, откако ќе започнете со процесот, сфаќате дека бројот на екраните не се пропорционални на времето што го вложувате во инсталацијата ...

   На здравје !!! ...

  2.    елав dijo

   Дали велиш дека со користење на Debian не сум маж? xDDD

   Уредување: Ако се чувствувате толку мачо, одете по LFS xDDD

   1.    Иван Бара dijo

    Мојот последен обид со LFS беше со Suse still Јас сеуште повторно инсталирам !! хахаха !!!

    Јас сум сè уште мало девојче со Виндоус на блок, за МОЈ ЛИЧЕН КАКО Дебијан е премногу талибанец, иако признавам дека ме спаси многу пати, особено со оние ASUS EEEPC, со 512 рам и 2 GB SSD, инсталирав Debian Squezze и Lxde како биро и воила, 20 компјутери подготвени за училиште, благодарение на приватна донација.

    Честитки!

 4.   Раул dijo

  Ви благодарам многу за овој одличен водич!
  Кои препораки треба да бидат земени во предвид за корисниците кои имаат инсталирано друго дистрибуција и GRUB како подигнувач, а сакаат да имаат и Slack? На пример Ubuntu со Grub2.
  Дали треба да ставиме „прескокни“ при инсталирање на LILO за да не го избришеме grub од MBR, а потоа и од Ubuntu «sudo update-grub2»?
  Поздрав.

  1.    DMoZ dijo

   Нема причина =) ...

   Точно, станува збор за прескокнување на инсталацијата LILO со избирање на опцијата „прескокнување“ наместо „едноставна“ или „експертска“ и потоа конфигурирање на GRUB ...

   На здравје !!! ...

 5.   Диего Кампос dijo

  Тоа е најдобриот прирачник за инсталација на Slackware што некогаш сум го видел!

  На здравје (:

  1.    DMoZ dijo

   = Д Ви благодариме за коментарот ...

   Навистина се надевам дека е корисно ...

   На здравје !!! ...

 6.   хексборг dijo

  Одличен водич. Мене ме погоди кога гледам дека сè уште се инсталира скоро исто како и кога го инсталирав за прв пат пред околу 15 години. Не поминува време покрај газиран софтвер. Тој е најдолговечен и сè уште се бори.

  Да видиме дали со ова луѓето се охрабруваат да го инсталираат. Не е потешко од арх.

  1.    DMoZ dijo

   Ви благодарам !!! ...

   Всушност, процесот на инсталација е многу сличен на претходните верзии, обично се додаваат подобрувања на еволуцијата на алатките ...

   Ниту процесот на инсталација ниту процесот на конфигурација не се посложени отколку во Arch, всушност, тие се многу поедноставни =) ...

   На здравје !!! ...

 7.   јаболко dijo

  За оние кои не сме експерти за Линукс, јас се вклучувам и себеси, овој водич е одличен, само ми требаше пред неколку месеци кога направив скок од Ubuntu, Debian и сега до Slackware, бидејќи прецизните упатства на нашиот јазик се малку, ти честитам Од овој момент ќе бидете задолжителни за читање за оние кои сакаат да пробаат газиран софтвер. Препорачувам да го испечатите, користејќи лаптоп или компјутер за време на инсталацијата во случај да сакате да се консултирате со видео и да ја поддржите инсталацијата, а во мојот случај тенџере за кафе.

  1.    DMoZ dijo

   Ви благодарам !!! ...

   Една од моите главни мотивации да одлучам да пишувам за Slackware е токму недостатокот на информации на нашиот јазик, се надевам дека како одминува времето со додавање совети или други упатства на овој диск.

   Всушност, работам (меѓу другото xD), во PDF верзија што ќе биде подготвена за преземање, исто така се надевам дека ќе успеам да постигнам видео упатство за процесот на инсталација.

   На здравје !!! ...

 8.   helena_ryuu dijo

  одлична статија! Честитки !! Одличен водич за инсталација, за да видите кога ќе заврши преземањето на моето ISO преку торент (11 часа кажува …… xD)
  Јас веќе го прочитав упатството за слабост и не ми се чинеше ништо за да се напише дома, што е повеќе, полесно е од лак без AIF: Д. (И мислам на тоа)
  Нешто што забележувам е дека упатството е направено врз основа на KDE како работна површина, но замислувам дека е лесно да се променат параметрите (само за да се истакне)
  Се сомневам дека ме опстојува, пакетите во гасена состојба се понови од оние на дебијан?

  1.    DMoZ dijo

   Ви благодарам !!! ...

   Затоа е препорачливо да го напуштите поројот навечер и можеби наутро ќе можете да ги собирате плодовите xD ...

   Всушност, процесот на инсталација е прилично едноставен, не е потребно големо знаење и верувам дека со следење на овој упатство за буквата нема загуба ...

   Да, овој водич е за KDE, сепак, доволно е да ги изберете соодветните пакети за време на инсталацијата и потоа да ја одредите работната површина или WM што сакаме да ги користиме ...

   Во врска со вашето прашање, не би знаела како да одговорам на тоа, бидејќи не сум многу запознаен со Debian, но ако ја изберете тековната гранка, ќе имате многу тековни пакети, исто така, секогаш можете да ги надградите веќе инсталираните пакети ...

   На здравје !!! ...

   1.    helena_ryuu dijo

    Ви благодарам многу за одговорот !! Погледнете дека ме зарази вашиот водич и импулсивно почнав да го симнувам изоото, да го тестирам на празен хард диск што го имам, ви благодарам многу DMoZ ^^

  2.    јаболко dijo

   Slackware, инсталирајте го „foul“ kde 4.8.5, што е во дебијан за тестирање, доколку сакате да добиете нови пакети во slackware, ќе мора да ги следите овие чекори како мене.

   http://www.espaciolinux.com/foros/documentacion/instalar-kde-slackware-t50851.html

  3.    медина07 dijo

   @helena_ryuu Gnome на пример беше отфрлен од Slackware колку што разбрав, но не сум сигурен дали е вклучен во верзијата 14 или не ... Во секој случај има алтернативи од трети страни за инсталирање на одреден диск за работна површина како што е ова: Дроплајн

   1.    медина07 dijo

    Извинете ја двојната објава ... Сакав да кажам: За да ја инсталирате таа посебна околина за пишување, постојат алтернативи како Dropline: http://www.droplinegnome.net/

 9.   Атеј dijo

  Доброто е што е ДВД, а лошата работа барем не успеав да преземам толку МБ :(, подобро искористете ја минималната инсталација

  Или Gentoo или Slackware

  Добро упатство многу ми се допаѓа LILO и не се гледа многу во другите дистрибуции како стандардно.

  За Gentoo што беше дискутирано во другиот пост (време на компајлирање) користете openbox или xfce со TWM, инсталирањето е многу побрзо отколку Gnome 3 или KDE.

 10.   Блер Паскал dijo

  О мајсторе, од денес па натаму, јас ќе запалам свеќа XD. Одлично овој водич, чекав 3 дена, претпоставувам дека ова е наградата за чекање. Тестирање во виртуелно. Ви благодарам многу за ваков водич. Исто така, најдоброто постоечко опкружување.

 11.   Ротс87 dijo

  Водичот е многу ценет ^ _ ^ во вашиот прв напис бев многу во искушение да пробам слак софтвер бидејќи, како и многумина, сметам дека ова дистрибуција е тешка, но кога малку ги прочитав информациите за Distrowatch, единственото нешто што не ми се допадна е тоа што Не дека не е тркалачко ослободување, инаку примамливо е да го пробам ... ќе го додадам во моите омилени и ќе видиме кога ќе се осмелам да го испробам во виртуелен

  1.    DMoZ dijo

   Ви благодарам !!! ...

   Дајте му шанса дури и да не е Rolling Release, јас доаѓам од Арх и навистина ми се допаѓа многу, но штом започнам со Слек апсолутно размислував да останам =)

   На здравје !!! ...

   1.    Франциско dijo

    Здраво пријателе, одлично, имам прашање, во мрежната конфигурација ако е WiFi, како да го конфигурирам, врската доаѓа од друга куќа, ве молам ми недостасува тој дета detail.

 12.   хорхеманјаререзлерма dijo

  Одличен учител, ќе го задржам како што е доста корисен. Знаете од она што го гледам, процесот на инсталација не се промени многу, бидејќи последниот пат кога го инсталирав на мојот компјутер беше од верзијата 7 (тоа беше првото дистрибуција на Linux што ја користев).

  Ви благодариме за оваа информација и ќе ја инсталирам подоцна за да ве потсетам на старите времиња. Со почит

  1.    Блер Паскал dijo

   Хехехе, сигурно беше првиот што постоеше XD.

   1.    хорхеманјаререзлерма dijo

    Slackware постои од 1995 година и првпат го користев од 1999 година со верзија 4.0, мораше да преземете многу 3.5 ″ флопи дискови со капацитет од 1.44 MB. Беше прилично одисеја верувајте ми но вредеше. Супер опремата во која го ставив беше 486DX4 (последниот од серијата), а потоа и лаптоп 200 Mhz Toshiba Pentium II MMX и секако лаптопот имаше само дискета бидејќи ЦД-то беше неверојатно скапо. Тогаш не знам зошто Патрик (одржувач и креатор на дистрибуција) скокна на 7 (5 и 6 не постоеја) и го ажурираше.

    Гледајќи го туторот, забележувам дека процесот остана практично недопрен, што е да се каже истото и што кажува многу за верноста што ја одржува Патрик со својата идеја за дистрибуција (линукс со вкус на уникс, моја лична мислење секако).

    Во тоа време постоеја повеќе linux дистрибуции кои повеќе не постојат, како што се калдера и други кои исто така беа и кои продолжуваат како дебијан (што беше во верзијата 2.1, Suse linux (денес отвора употреба) беше во верзијата 6.3. Arch беше објавен во 2002 година со хомер 0.1, но никогаш не го инсталирав, мислев дека е покомплициран од Slackware (смешно не? бидејќи е дистрибуција што моментално ја користам).

    Како и да е, тоа е дистрибуција кон која имам посебна наклонетост бидејќи беше првата што ја користев и научив многу со тоа.

    1.    Блер Паскал dijo

     Ми се допаѓа што многу луѓе се идентификуваа со овие објави на Slackware, бидејќи тоа е дистрибуција што многу луѓе ја „извлекоа“ за GNU / Linux. Да живее Слак !!!

   2.    хорхеманјаререзлерма dijo

    Знаете, како нешто анегдотско, сè уште ја имам опремата каде што ја инсталирав.

 13.   mfcollf77 dijo

  Пред кратко време започнав да го истражувам LINUX и со FEDORA 17, но тогаш читав дека има многу дистрибуции толку многу што веќе решив да преземам ubuntu, open suse, sabayon, но повеќе ми се допадна FEDORA 17. Но, гледајќи го тоа упатство, размислувам да го симнам ISO и да го тестирам. и не ни знаеше дека постои. Љубопитен сум. Иако сум навикнат да инсталирам преку графички прозорци и сето тоа, но гледајќи го ова упатство ќе се обидам. Сакам да пробувам нови работи и повеќе во компјутерите. дури и ако немате толку компјутерско знаење.

  Ви благодариме за упатството

  1.    ЈАДЕ СО dijo

   Федора FTW! Се разбира, мајката на РПМ… Иако некои велат дека тој е само заморче од RedHat, јас повеќе би сакал да бидам заморче отколку да плаќам за „супер ефтините“ лиценци на RHT. Што се однесува до работната површина, промената во GNOME 3 беше малку нагло, но мислам дека со 3 верзии (и F18 бета-верзијата излегува за една недела) тие веќе имаат искуство, барем GNOME Shell е во ред за мене (да, без возачи сопственици или заостанувања), подобро од KDE. 😛

 14.   Давидлг dijo

  одличен водич, викендов ќе го инсталирав со водич што го најдов, но не можев, затоа што кога ќе започнете кога треба да притиснете Enter, ја добив грешката: «Овој јадро ги бара следниве карактеристики што не се присутни на Процесор:
  pae
  Не може да се подигне - користете јадро соодветно за вашиот процесор. »
  и на компјутер и во виртуелна машина

  1.    Скалибур dijo

   Во случај на VirtualBox, Конфигурација -> Систем -> Процесор -> Овозможи PAE / NX

   Така барем можете да го пробате. Со почит

   1.    ЈАДЕ СО dijo

    Точно, таа проклета опција ми донесе многу главоболки сè додека не сфатив дека морам да ја активирам за да инсталирам системи за кои е потребна PAE екстензија како Ubuntu ...

   2.    Давидлг dijo

    благодарам !! Ќе видам

 15.   Алгабе dijo

  Леле !! Одличен водич за инсталација !! 🙂

 16.   медина07 dijo

  Одличен пријател водич, многу навремено да помогне во искоренувањето на стравовите и митовите што постојат околу овој вид дистрибуција.

  Ви благодарам многу.

 17.   Xavier dijo

  Одличен напис! Навистина е ценето, бидејќи сигурно е добро за многумина да се охрабруваат да ја испробаат оваа дистрибуција, за која не се зборува толку многу како другите.

  Честитка.

 18.   Лепер_Иван dijo

  Аплауз !!! Многу добра статија .. Одлично би рекол. Можеби еден ден ќе продолжам со тоа.

 19.   дијазепан dijo

  Во делот за конфигурација на глувчето, ако мојот глушец е usb, дали ја користам опцијата usb?

  1.    DMoZ dijo

   Не е навистина потребно, самиот Кернел има голема поддршка, можете да ја извршите инсталацијата како што е наведено во упатството и вашиот УСБ-глушец сепак ќе работи ...

   На здравје !!! ...

 20.   соодветна dijo

  Одлично упатство.

  За момент помислив дека ќе го користите fdisk за да ги креирате партициите.

  1.    DMoZ dijo

   Идејата беше да го направам упатството што е можно поедноставно, затоа ја изоставив употребата на fdisk xD ...

   На здравје !!! ...

 21.   Мигел А. dijo

  Добар водич! Единствено, не влегувај автоматски во графички режим ... во овој велат како: http://archninfa.blogspot.com.es/2012/11/guia-de-instalacion-slackware-140.html

  1.    DMoZ dijo

   Тој дел намерно беше изоставен и е вклучен во следниот пост во серијата што сега е достапен и на блогот ...

   https://blog.desdelinux.net/que-hacer-despues-de-instalar-slackware-14/

   На здравје !!! ...

 22.   Ianулијан dijo

  тоа е одлично
  прашање: дали имате еден од Генту? и Дали Генту има графичко опкружување или има дистрибуција?
  Ако ми одговориш, многу ми помагаш

  1.    DMoZ dijo

   Во документацијата на Gentoo има многу комплетен водич за инсталација ...

   http://www.gentoo.org/doc/es/handbook/handbook-x86.xml

   Инсталирањето на Gentoo се врши преку конзолата, откако ќе го инсталирате основниот систем, можете да ја додадете работната околина или WM што ви се допаѓа најмногу ...

   Sabayon е дистрибуција базирана на Gentoo, но многу попријателска кон обичниот корисник ...

   На здравје !!! ...

 23.   mfcollf77 dijo

  Отпрвин немав никакво знаење за ОС под LINUX потоа во google ги најдов информациите и се изненадив кога видов дека има FEDORA, UBUNTU, OPENSUSE, DEBIAN, итн. Си реков зошто толку многу. Како што бев навикнат на прозорци и велев дека ќе биде тоа што федора е најсовремена или ќе биде прво Федора, па Убунту, отвора употреба мислам на Windows 95, 98 2000, XP, Vista , 7 и сега прозорци 8

  Откако прочитав повеќе, сфатив дека не е како прозорци и секоја од овие дистрибуции издава верзии на секои шест месеци, некои други подолго ...

  Но, сега сум изненаден кога знам дека има повеќе дистрибутирани LINUX малку познати да кажат така или дека тие се малку зборувани. бидејќи тие што првично ги споменав се оние со најмногу информации на Интернет. но овој што е споменат тука во овој пост, а тоа е Slackware, ме тера да сакам да го симнам ISO и да го испробам.

  Како што барав информации за LINUX, јас се претплатив на друг блог и еден од овие денови добив порака како да инсталирам друга дистрибуција наречена ZORIN OS 6, односно верзија 6 и исто така сум изненаден од тоа колку оперативен систем има. Тие велат дека овој Distro Zorin е препорачан за оние од нас кои се нови со прозорците. во мојот случај имам FEDORA 17 и веќе го научив сето тоа за yum или за тоа како да инсталирам програми. основите, но во споредба со почетокот тоа беше повеќе изгубено.

  Goingе го намалам ISO-то на ZORIN 6 што во 32 бита е околу 1.4gb и 1.5gb за 64bit

  Она што ме зачудува дека имаат „платена“ верзија или велејќи дека на друг начин дека е точна е донација и е помеѓу 10 и 15 евра плус испорака. Според крајната верзија, таа носи многу опции како што се игри, сметководствени програми за мало сметководство. Само што не сум ја преземал за да видам како изгледа таа мала сметководствена програма. овде велат дека нудат техничка поддршка.

  Би сакал ако е можно ако некој го инсталирал ова дистрибуција на Зорин за да го даде коментарот колку е стабилен.

  Ја оставам врската до страницата на Зорин

  http://zorin-os.com/index.html

  и да ја преземете бесплатната верзија е http://zorin-os.com/free.html

  и за оние кои сакаат да донираат и имаат техничка поддршка http://zorin-os.com/premium.html

  1.    Блер Паскал dijo

   … Добредојде во семејството! Изгледа интересно. Јас исто така ја користам Fedora 17, но не само што постои, затоа алатката што ја користите за инсталирање на програми е онаа што ја користи секоја дистрибуција. Само кажи.

  2.    MSX dijo

   Малку познат Slackware!? Добро, тоа е „малку познато“ меѓу корисниците на Виндоус, во светот на ГНУ / Линукс, Слеккер е нешто слично на Бог (секако ако постоеше Бог).

   Slackware и Debian се патријарси на GNU / Linux, сите други дистрибуции дојдоа многу подоцна

 24.   MSX dijo

  „Подготвени !!! Ние веќе го инсталиравме и работиме нашиот Slackware. »
  Се чини дека NetworkManager воопшто не работеше o_O

  Ако Слек има вики на шпански јазик, треба да го додадете овој пост таму

  1.    DMoZ dijo

   Сигурно е затоа што треба да дадете дозволи за извршување на NM, обидете се да го направите ова како root:

   chmod + x /etc/rc.d/rc.networkmanager

   На здравје !!! ...

 25.   Елинк dijo

  Делукс!

 26.   Родриго Салва dijo

  Одличен водич ми помогна многу, дали би ми дале дозвола да го репродуцирам? Се случува со некои пријатели да ја охрабриме употребата на Linux и неговите различни дистрибуции, поздрав!

  1.    DMoZ dijo

   Можете да го користите подоцна, само запомнете дали е можно да се дадат свињи на desdelinux.net

   На здравје !!! ...

   1.    Родриго Салва dijo

    Ви благодарам многу, и ќе му оддадам признание на desdelinux.net благодарам !!.

 27.   јаболко dijo

  Водичот имаше огромен успех, мислам дека беше објавен точно во моментот, како и што да се прави по инсталацијата. Верувам дека оние што почнуваат и оние кои се искусни, се отвори вентилатор на традиционалните дистрибуции, останува само да ви честитам за овој голем напор. На здравје

  1.    DMoZ dijo

   Ви благодарам !!! ...

   Да, со оглед на понекогаш неостварливата информација за Slackware е дека многумина одлучуваат да не продолжат, се надевам дека со оваа серија написи ќе го изнервирам тој тренд, за момент не успеав да ги завршам останатите написи за кои размислував за Slack , но кога alвездите ќе се усогласат, тие ќе бидат достапни овде ...

   На здравје !!! ...

 28.   onyони127 dijo

  Честитки за водичот, визуелен и лесен за следење.

  Никогаш не ме охрабруваше ова дистрибуција затоа што не го гледам многу интуитивно во неговата употреба и не знам колку е лесно или тешко да се инсталираат апликациите и колку се обемни нивните репоа. Вистината е дека мојата идеја за оперативен систем е нешто што го олеснува работењето со компјутерот што е можно полесно, мислам дека со slakware ќе треба да соберам повеќе од една апликација и не го гледам тоа како продуктивно.

  Мислам дека тоа е едно од најдобрите дистрибуции за познатата стабилност на шлакерот, но со тестирање на дебијан имам стабилност и ретко е да треба да собирам нешто, така што неговата употреба е доста поднослива, што е прашањето што го имам со Слаквер.

  Би сакал да го пробам на виртуелна машина благодарение на вашата работа, ќе видам.

  1.    DMoZ dijo

   Всушност, тоа е многу митско дистрибуција, како што веќе споменав, работам на некои статии кои објаснуваат различни начини на инсталирање (ракување) со пакети, и тие се навистина едноставни ...

   Јас сум инженер за компјутерски системи, и верувајте ми дека од сите потребни алатки, досега не морав ништо да составувам рачно, сторив сè преку достапните алатки и без никакви стравови ...

   Во моментов имам инсталирано XFCE како околина за работна површина и сè оди одлично, отсега ќе пишувам и нешто за тоа со моите конфигурации и теми користени во процесот ...

   Како и секогаш, се надевам дека водичот е корисен и навистина ве развеселува ...

   На здравје !!! ...

 29.   алунадо dijo

  Здраво, многу ви благодарам што трпеливо го подготвувавте водичот. Знаете ... Јас ги копирав процедурите за „тест“ во виртуелна машина и кога ја конфигурирав оваа мала меморија (а јас имам малку) и исто така затоа што е виртуелна (тука е работата!) ОДБИРАЈТЕ сè што е поврзано со работната површина на KDE и остави го Xfce. Дали знаете каков беше резултатот? Јас не се појавив во ниту еден момент опција да изберам xinitrc.xfce како што тоа го покажува вашиот водич. Така, го започнав новоинсталираниот систем, но без графичко опкружување и немам ништо од Xfce. Користете 32-битна ЦД-слика со верзија 14.
  Ако знаете или сакате да го решите ова во вашиот водич, ќе ви кажам за тоа. Мислам дека ќе им се случат неколкумина затоа што не сакаат да изберат на што се однесува KDE. Сега сè уште барам да видам како го ставам xfce со неговиот пакет-менаџер (нешто што никогаш не го користам) и репо-а. Поздрав и многу благодарам.
  П.С: Исто така, мислам дека можеби таму треба рачно да ги изберете пакетите за инсталација ако го направите ова, и да не го оставите по дифолт (предметниот чекор ја носи најавата за инсталирање на целиот софтвер од ДВД). Но, инсталацијата трае премногу долго за да се тестира во моментов now .хе

 30.   Cезар dijo

  Само да му се заблагодарам на придонесот, надевајќи се дека овој блог ќе порасне и ќе послужи како водич за сите оние кои започнуваат во светот на Линукс, и секако, на сите им посакувам одлична и профитабилна 2013 година.

  PS Инсталирањето на Slackware 14 во VirtualBox на Macbook =) изгледа убаво.

 31.   Фабрицио dijo

  Ви благодарам многу на сите десет !!!. Но, не можам да се поврзам на Интернет

  1.    DMoZ dijo

   Ви препорачувам проблемот да го објавите поцелосно на форумот (http://foro.desdelinux.net/viewforum.php?id=4), таму можеме подобро да ви помогнеме во решавањето на вашиот проблем ...

   На здравје !!! ...

 32.   josue dijo

  Прашање, не смејте се, но како можам да инсталирам заедно со прозорците? она што се случува е дека мојата сопруга има компјутер и јас сакам да ја инсталирам на еден од нејзините компјутери без да и ги менувам „прозорците“. Мислам, во чекорот ЛИЛО што правам? или како да го направам тоа, ви благодарам, користев Linux некое време, но сепак сум почетник, знаете Ubuntu, Joli OS, Puppy и сето тоа, но сакам да одам чекор подалеку.

  1.    DMoZ dijo

   Како за Хосуе?

   Никој тука не се смее на никого, сите сме тука да помогнеме ...

   На интернет има многу упатства за тоа како да се спроведе овој процес, дури и на YouTube можете да најдете видео упатства.

   Ви препорачувам да го посетите форумот (http://foro.desdelinux.net/) каде што со задоволство ќе одговориме на вашите прашања широко, бидејќи тоа е вистинското место да го сториме тоа.

   На здравје !!! ...

 33.   Родриго Салва dijo

  одличен туторијал !!

 34.   карлмет dijo

  Ви благодарам, ми успеа одлично =)

 35.   Перкаф dijo

  Одличен пост DMoZ пред неколку недели x11tete11x ме охрабри да го инсталирам Gentoo и тоа го направив во Vbox, работи многу добро и покрај тоа што е ограничен во меморијата, сега ќе му дадам уште една шанса на Slackware. Јас веќе ги имав инсталирано верзијата 12 и Arch и на Vbox. и ми се допадна Slack малку повеќе заради начинот на кој работи овој легендарен систем, штом го преземам ISO-то го инсталирам на партиција на хард диск за да извлечам повеќе од тоа. Goе одам по 64-битниот, па инсталирам Vbox за тоа, и на овој Funtoo, но со ZFS систем на датотеки, се надевам дека ќе го постигнам. Никогаш не престанува да учи во светот на ГНУ / Линукс и благодарение на овие објави се постигнува со поголема леснотија или помалку тешкотии во зависност од видот на корисникот. Уште еднаш одличен туторијал.
  На здравје !!!!

 36.   Феран dijo

  Во моментов сум на Fedora 18 и благодарение на ова упатство успеав да инсталирам Slackware 14.0 64 бита на виртуелна машина. Исто така, успеав да не инсталирам целосно kde 4.8.5, со ова, имам намера да избегнам бесконечни ажурирања на дистрибуцијата и надворешните. Избрав да го користам Xfce 4.10, кој ги има сите функционалности. Меѓу програмите што ги инсталирав се: Vlc 2.5, Libreoffice 4.0, Xine, Uplayer. На здравје

 37.   Linuxero3 dijo

  Ви благодарам многу за сомнежот, инсталиран во Virtualbox и работи

 38.   Мигел dijo

  Но, секако дека не пее петел.
  Одлично, рачно, инсталирав различни дистрибуции, но Slackware беше оној што ми зададе главоболка.
  Ви благодарам многу за овој голем придонес.

 39.   Виктор Хенри dijo

  Не успеав да инсталирам Slackware 14 во Virtual Box ниту една од презентациите (32 - 64) бита.
  Забелешка: „Ова јадро ги бара следниве карактеристики што не се присутни на процесорот: pae
  Не може да се подигне - ве молиме користете јадро соодветно за вашиот процесор. "

  Јас веќе го направив следново „Конфигурација -> Систем -> Процесор -> Овозможи PAE / NX“, но ништо.

  Јас го инсталирав дома на мојот компјутер без никаков проблем, но кога ќе се обидам да го инсталирам на друг компјутер во Virtual Box не ми дозволува ... ммм ... се случи нешто слично со верзијата 13.37.

  Поздрав од Колумбија !!!

 40.   Percaff_TI99 dijo

  ВикторХенри се обидува да го користи QEMU кој работи многу добро и прави хардверска емулација. 64-битниот можеби нема да работи за вас ако немате хардверска виртуелизација на VT-поддршка, се чини дека виртуелното сандаче не работи без него, иако вашиот компјутер е 64-битен, како што е мојот случај, тоа го прави VMware. Не можам да инсталирам отворенокорисни 64 бита во VBox со Slackware од 64 бита и ако можам да го сторам тоа со qemu, тоа е во Debian wheezy 32 бита или Slack 64 бита со опција qemu-system-x86_64.

  Поздрав од Аргентина !!!

 41.   DwLinuxero dijo

  Ако е многу интересно, тоа е добро направено, но како и секогаш НАЈВАНОТО Е ОСТАНА
  - Конфигурација WiFi 02: 00.0 Мрежен контролер: Broadcom Corporation BCM4321 802.11a / b / g / n (rev 03) (на пример)
  -СБ-звучна конфигурација (алса или пулсеудио)
  -Конфигурација на прскање при стартување
  - Конфигурација на сервер за звук (да компонирате музички инсталиран дигалка, пулсен модул за приклучок, синхронизирајте ги кога ќе се изврши приклучокот и вратете сè во својата нормална состојба кога ќе заврши)
  -Конфигурација на суспензија / хибернација на истата и проверете ги проблемите со USB звучните картички при извршување на овие задачи
  Накратко, тоа се работи што, иако не се од суштинско значење, се препорачуваат за оние од нас кои сакаат да имаат мултимедијална забава на пример или за нас кои имаат две звучни картички
  Со почит

 42.   Виктор Хенри dijo

  Во ред благодарам!!! Tryе пробам QEMU. Јас коментирам за каков било резултат каков било резултат !!!

 43.   Виктор Хенри dijo

  Подготвени !!! Slackware 14 (32-битен) е успешно инсталиран.
  Тип на инсталација: Виртуелизиран со VMWare Server 2.0.
  Домаќин ОС: Windows 7 Enterprise.

  Не ми се допаѓа многу колку што е количината на RAM меморија што ја троши виртуелната машина, покрај тоа сè е бавно.
  Во споредба со другиот софтвер за виртуелизација, според мое мислење, VMWare троши премногу RAM меморија ... но еј ... кога нема чаши, се зема вода директно од шишето.

  Tryе се обидам да го инсталирам овој накит за дистрибуција користејќи други виртуелизатори ... Се надевам дека ќе имам добри резултати при инсталацијата.

  Поздрав од Колумбија !!!

  1.    Јорлан dijo

   Како можам да преземам slackware? : /

 44.   Феран dijo

  Го оставив Fedora 18 и инсталирав Slackware64 14.0 на HD на мојот компјутер, со работна површина Xfce 4.1. Оди навистина брзо, повторно благодарам за упатството. На здравје

  1.    DwLinuxero dijo

   Но, дали сте ставиле slpash на багажникот? Дали има начин да се направи тоа без повторно составување на јадрото? Како се инсталирани апликациите во Slackware? Составување? Или има некој начин сличен на Debian / Ubuntu?
   Со почит

  2.    елав dijo

   Мислиш на Xfce 4.10 нели? оО

 45.   Пепе dijo

  Здраво, како сте? Ви благодарам многу за упатството, многу е комплетно, ве прашувам за пребарување за време на партиционирање, кога ја креирате SWAP партицијата во Type, ставате Logical или Primary? затоа што на сликите можете да видите Основно, ви благодарам многу, поздрав!

  1.    Виктор Хенри dijo

   Човеку, го оставам како примарен, иако не сум сигурен што апликации подразбираат да се прави вака !!!

 46.   Феран dijo

  Така е, ја дебагирав инсталацијата, целосно ја отстранив десктопот kde 3.8.5 што доаѓа стандардно, веќе не добивам досадни ажурирања на дистрибуцијата. Сега оди многу брзо, плус Xfce 4.10 е целосно конфигуриран. На здравје

 47.   Isidro dijo

  Многу добра статија !!

  Но, имам проблем да го инсталирам на мојот лаптоп Toshiba L305D, тој се исклучува кога ги инсталира пакетите kdei и не го завршува процесот на инсталација :)
  Можете ли да ми помогнете да го решам овој проблем?

  Со почит

  1.    Isidro dijo

   Јас веќе успеав да инсталирам Slackware 14 64 бита и тоа е повторно во ред.

   Да сега!! Да го искористат тоа.

   Поздрав.

 48.   st0rmt4il dijo

  Исклучително одлично! .. да видите како оди со инсталацијата

  Честитки!

 49.   Joss dijo

  Одличен телесен придонес

 50.   TUDz dijo

  Совршен и одење.

 51.   елиотим3000 dijo

  Само она што ми требаше. И изгледа многу поудобно отколку да го инсталирате Arch, кога ги правите следните конфигурации.

  Јас ќе се одлучам за Slack за заедницата на ветерани што постои, покрај тоа барем ви дава добра поддршка, плус не мора рачно да го конфигурирате графичкиот систем (иако подоцна можете да ги измазните работите), само со внесување на startx и прашањето е решено.

 52.   Atонатан dijo

  Драга, морам да ви кажам дека навистина ме радува што наоѓам корисници на шпански јазик, кои користат Slackware, започнав со црвена капа 5.1 и по многу дистрибуции, го прифатив одличниот Slack, би сакал да бидам во контакт со вас да се консултирам со специфични теми што се. Ме комплицира хахаха
  Тотален генијалец !!!

 53.   Atонатан dijo

  Отсекогаш сакав да го најдам кодот на првата верзија и никогаш не го најдов, ако некој го има повеќе од благодарен!
  bbip@live.com.ar

 54.   DMoZ dijo

  Ви благодариме на сите за вашите коментари, запомнете дека за какви било прашања, испратете ги на форумите (http://foro.desdelinux.net/) бидејќи не можам секогаш да бидам свесен, но таму ќе најдете многу други експерти на оваа тема кои со задоволство ќе помогнат да одговорат на сите ваши прашања.

  На здравје !!! ...

 55.   Кристијан dijo

  Прашање ми беше побарано да го инсталирам ова како училишна задача, благодарам за многу добро упатство, тоа е веќе инсталирано, но најавувањето не го запишува.

  1.    Виктор Хенри dijo

   Човеку, може да ги следиш следниве врски ... лично морав да го користам инсталациониот диск и сè помина добро!

   врски:
   http://elsoftwarelibre.wordpress.com/2009/09/05/recuperar-tu-password-de-root-en-linux/

   http://linuxzone.es/faq/%C2%BFcomo-poner-y-recuperar-la-contrasena-de-administrador/

   http://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/reset-password-without-installation-cd-876500/

  2.    Хуан Карлос dijo

   Стријте го Rescatux, таму можете да ги избришете сите лозинки и потоа да внесете Slackware, еве ја врската, ме спаси многу пати
   http://www.supergrubdisk.org/rescatux/

 56.   Саул VS dijo

  Благодарам, кога го најдов објавувањето скоро добив солза колку е убаво, многу пати се обидов да го сторам тоа сам и никогаш не можев.

  Многу благодарам!

 57.   Ricardo dijo

  Одличен придонес пријател!
  Поздрав од Еквадор

 58.   јарови dijo

  Одличен туториал пријател, илјада фала навистина.

 59.   јуанкујо dijo

  Многу добро упатство, неодамна го прочитав прирачникот за администратор на Debian и морам да кажам дека ова упатство нема на што да му завидува на прирачникот за Debian. Честитки !!!

 60.   Ана dijo

  Многу добро упатство, благодарам Ц:

 61.   @Jlcmux dijo

  Некогаш ќе скокнам во вода со оваа.

 62.   јасмни dijo

  многу добро упатство Завршив со инсталирање и го сакам благодарам !!!

 63.   Бјорн Ментен dijo

  Здраво! Ги следев упатствата до писмото, но се најдов себеси дека треба да создадам USB стап за подигање за да стартувам Slackware. Прочитав сè за ЛИЛО затоа што во тој процес ми покажа грешка во врска со тоа. До денес не бев во можност да го подигнам без меморија, има ли некој сличен проблем? Со почит

 64.   ХЛОД-перика dijo

  Многу добро упатство. Ја инсталирав оваа дистрибуција без никаков проблем. Останува само да сфатам како да креирам трета / домашна партиција за време на процесот на инсталација, но ќе се појави истрага за тоа. Многу благодарам пријателе

 65.   Рејмонд dijo

  Пријател за инсталирање на верзијата 13.0 е ист (сакам да го инсталирам ова), во времето на правење на партицијата (/) и партицијата за размена со (fdisk-l) се појавува следново:
  - / bin / sh: fdisk-l: не е пронајден.

  И од таму не напредувам.

  Би ги ценел вашите коментари однапред, благодарам.

 66.   Еразмуу dijo

  Еј пријателе, прашање, јас го инсталирам од УСБ, како што ти кажувам каде е датотеката за подигање во меморијата, гледам дека си ја ставил за автоматско откривање од ЦД.

  Ат: Еразмо

 67.   Усуарио 3 година dijo

  Одлично упатство.

  http://taskwealth.com/?id=1171

 68.   Раул Муњоз dijo

  Упатството беше многу корисно за мене.

  Многу благодарам

 69.   Тим 1 dijo

  Ви благодарам многу што детално го споделивте процесот на инсталација на slackware ...

 70.   Франциско dijo

  Одличен ваш водич, ви честитам, сè уште се сметам себеси за почетник во Линукс, мора да се осмелите, да ја преминете реката, излегов од митот за оваа дистрибуција што во други коментари, им е многу тешко да ја инсталираат и затоа не се осмелував да го користам, но со овој спектакуларен водич нема причина да се плашам, ќе инсталирам дистрибуција за да го тестирам 14.1, во моментов користам Pclinuxos 2013.12 KDE 1.6 GB, да видиме што ќе се случи, Ги прифаќам вашите коментари и предлози во врска со промената на дистрибуцијата.

  ПОЗДРАВ, ЧЕСТИТАЛИ, ОД ЧИЛЕ МОЈА ЗЕМЈА, ГОЛГ.

 71.   Дарвин dijo

  ме прашува за најава на дакстар:
  лозинка:
  што пишувам

 72.   Цезар Кордова dijo

  Одличен прирачник пријател, ви благодарам многу за придонесот ...

  Јас сум нов во ова и инсталацијата беше прилично лесна, благодарам повторно и добро е да се знае дека има луѓе како тебе за да го споделат знаењето ...

 73.   џунил32 dijo

  На оваа страница има документација за slackware

  http://slackware-es.com/slackbook/

 74.   Макси dijo

  Прво на сите честитки и благодарам за водичот.
  Сега доаѓаат моите сомнежи. Јас едвај познавам компјутер и помалку ГНУ / Линукс. Пробав неколку едноставни дистрибуции како што се linux mint, trisquel, Guadalinex и едно нешто што не ме убедува е бројот на програми што се инсталирани по дифолт, а не знам дали на крајот го забавуваат компјутерот. Со што доаѓа стандардно Slackware? Во искушение сум што велат за неговата брзина и не треба да имам најнови програми на пазарот. Според она што го прочитав, многумина велат дека Kde е многу тешка работна околина. Дури и со Kde дали е сè уште брзо дистрибуција или треба да ставам друга околина за работна површина ако имам стар компјутер? Ми се допаѓа идејата за слободен софтвер, но кога се обидов со Trisquel и со Gnewsense, не можев да гледам видеа или работи со блиц. Дали Slackware ќе може да види што гледаат повеќето корисници? Моите аспирации се да започне брзо, да можам да сурфам на Интернет, да пуштам некое друго видео и музика и некој процесор за текст. Ајде, со прелистувач, vlc, pdf читач и процесор за текст, ако работи благо, би бил повеќе од среќен. Мојата идеја е да престанам во зависност од прозорците, што сè уште не можев да го постигнам. Откако ќе завршам со инсталирање како што вели упатството, дали е сè подготвено или треба да конфигурирам други работи?
  Извинете за незнаењето, ќе читам и ќе учам повеќе.

  честитки

  1.    onyони127 dijo

   Здраво, за нешто стар компјутер и ако имате малку компјутерско познавање, многу добра опција е да пробате лубунту.

   Поздрав.

   1.    Макси dijo

    Здраво, морам да кажам дека Лубунту беше првото дистрибуција што ја пробав. Пробав неколку од iosубопитност и иако знам дека Slackware не е најпријателски, би сакал да го разгледам, а потоа да продолжам со читање и повлекување упатства.
    Фокусирајќи се на ова дистрибуција, денес го следев упатството чекор по чекор и покрај фактот дека инсталацијата очигледно беше успешно завршена до крај, совпаѓајќи се на секој екран со она што го покажува упатството, откако ќе се рестартира и ќе напише startx, екранот станува сив и графичката околина никогаш не се појавува.
    Компјутерот е AMD-симпер, 1800 MH, со 512 рам (изгорив меморија и сега морам да фрлам со тоа за момент).
    Некоја идеја зошто работната површина не се појавува?

 75.   Алберто Кардона dijo

  Здраво
  Не знам дали авторот на овој пост ќе ми одговори
  тој веќе има две години
  Сакам да знам дали тоа работи со најновата верзија и дали треба да бидам поврзан на Интернет за време на инсталацијата преку cd / dvd
  Само тоа, вистината ми изгледаше одлична, ќе го сторам тоа утре, благодарам однапред ако сакате да одговорите.
  Честитки!

 76.   градоначалник dijo

  многу добро објаснето, но при инсталирање треба да го затворам целото ова објаснување или треба да го испечатам сето ова објаснување ???

 77.   Реиналдо dijo

  Добро утро, поздрав колеги slackweros, имам проблем ве молам, се надевам на вашата голема помош, инсталирав двоен slackware со w7, сè помина одлично, но од моментот кога се сменив од usb тастатура во ps2, не гледам слаба, ми рече пријател дека тоа е менито, но не знам како да го решам некој што може да ми помогне, или кажи ми ги чекорите што треба да ги следам, јас веќе го имам инсталирано изоото на истиот газиран софтвер, го следам коментарот на пријателот, но влегувам и видете ги различните партиции и не знам каде да влезам и да вратам сè како што беше кога инсталирав, извинете ако се објаснам погрешно, но ова е начинот на кој го детализирам мојот проблем.
  Благодарам однапред

 78.   Asonејсон Родригез dijo

  Добро утро! Како што многумина ќе знаат, Windows 7 Ultimate ќе престане да добива безбедносни ажурирања од Microsoft на 15 јануари 2020 година. Планирам да мигрирам на Linux 100% пред тоа да се случи. Во лаптоп користам fedora 30, во мини лаптоп користам Ubuntu Budgie и ми недостасува конвенционален компјутер. Сакам да инсталирам Slackware за последниот, но кога ги преземав ISO-сликите од официјалната веб-страница, сфатив дека треба да создадам два бутабилни USB-стика: едниот со двигателот за инсталација и другиот со "изворните кодови". Треба ли да ги користам и двете или само една? Засега имам компјутер со процесор Intel Pentium IV и Windows Vista. Ви благодарам.