Slackware 14: Соборување на чудовиштето

Сигурно мнозинството корисници GNU / Linux Тие ја започнаа својата прошетка по патеката за пингвин со некои лесни за употреба распоред.

Во мојот случај, како и во многу други, така беше UbuntuКако одминуваше времето, пробав многу дистрибуции, можеби скоро сите постоечки во тоа време, поминувајќи ги BSD и Solaris на располагање, но гласовите и текстовите на многу корисници ми навлегоа во curубопитноста во главата бидејќи посебната сложеност на три дистрибуции: Арх Linux, Slackware y Gentoo.

Тогаш решив да ги тестирам користејќи ги некое време како основни дистрибуции, првиот пресврт одговараше на многу познатата дистрибуција Арх ЛинуксСе чудеа чудата за нејзините перформанси, моќта на неговиот менаџер на пакети (Pacman), неговата разноврсност и неговата филозофија KISS.

Секако беше сложена задача да се инсталира и конфигурира, но исто така е точно дека pacman Го дадовте тоа дополнително нешто што ве натера да се чувствувате пријатно, по некое време со Арх сè беше конфигурирано целосно и одењето беше скоро совршено. Но, дојде време дека заради напредок во моето знаење решив да му ја дадам сега можноста Slackware.

Многу зборови се оние што ги имав слушнато, „Состави“, „Комплекс“ и многу други слики што сè што направија е да создадат слика за еден вид дистрибуција чудовиште во мојот ум.

Решен да се борам во големата битка, започнав да го преземам Slackware 14, првата пречка Ми дојде, не можев да најдам упатство за инсталација за верзија 14, затоа го фатив еден за верзијата 13.37 и се фатив за работа, некои работи беа малку поинакви за време на процесот на инсталација, но што беше моето изненадување што по „неколку“ минути веќе го инсталирав Slackware 14 со KDE Како работна површина и работејќи 100% не можев да верувам во тоа, леснотијата со која беше инсталирана навистина ме однесе, иако морам да напоменам дека е потребно не толку основно знаење за да се постигне таков подвиг.

Досега сè што беше совршено, сепак, време беше да ги инсталирам апликациите што ми беа потребни за мојот ден за ден, и покрај фактот дека Slackware во нејзината целосна инсталација има голем избор на пакети  подготвени да се користат како аудио и видео плеери, автоматизација на канцеларија, интернет, итн., има такви што не се достапни на ДВД, а потоа, „Хјустон, имаме проблем“, тој следниот предизвик, инсталацијата пакувања.

Собирав информации капка по капка на нашиот јазик, ги разоткривав тајните за ракување со пакувањата, но сè додека не ги открив тие мали херувими што ги правеа мојата loveубов кон slackware ќе се прелее, скоро се чинеше како небесно откровение, некаков вид Богојавление, магични зборови за ова „Slackbuilds“ y  „Сбопгг“ - за што ќе зборувам во подоцнежната статија - тоа е кога сè се смени, едноставноста со која беа инсталирани пакетите ме остави толку запрепастена што и покрај тоа Gentoo, Јас мислам Slackware и ќе имам многу долготрајна врска.

Нешто што го должиме земеме предвид ако сакаме да комуницираме со Slackware, дали управувачите со пакети што можеме да ги користиме, претежно, не решавајте ги зависностите, покрај времето за компилација што може да се искористи за одредени пакети и малку информации на нашиот јазик.

Но, како што секогаш велам Не е дека има сложени дистрибуции, туку има и мрзливи корисници. Особено оние кои ја прелеваат мрзеливоста за истражување, за читање.

Во заклучок, Слакверот престана да биде тоа чудовиште што ми го вградија во умот, до една од најубавите работи со кој имав задоволство да преминувам по овој пат на слободата, патот на пингвинот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

106 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   DMoZ dijo

  Ова утро само го пишував упатството за инсталација на Slackware 14, всушност, првите редови од овој напис беа напишани размислувајќи за тоа, но зборовите продолжија да течат сè додека не решив да го направам овој независен текст, се надевам дека ако времето дозволи, утре имајте го тој водич за инсталација тука ...

  Во врска со сè друго што е потребно за да имаме повеќе „управуван“ систем, јас веќе имам многу комплетен напис за тоа, тој е земен од друго место со изречна согласност на оригиналниот автор ...

  На здравје !!! ...

 2.   MSX dijo

  Добар пост!

 3.   Г-дин Линукс dijo

  Го имам точно ДВД-то Slackware 14 на мојата работна маса и не го инсталирав затоа што не најдов добро упатство, добро би било ако можете да направите упатство за инсталирање на оваа важна дистрибуција. Многу добри вашите забелешки и впечатоци за Slackware 14.

 4.   Давидлг dijo

  Тоа, водич би било многу убаво

  1.    танхаузер dijo

   Пред неколку недели, совпаѓајќи со неговото лансирање, го инсталирав следејќи го овој комплетен водич за Slackware 13, со тешко какви било потешкотии:
   http://nestux.com/blog/tutorial-de-instalacion-de-slackware-13-0

   Имав само неколку дена во virtualbox, но се чинеше како многу стабилно и сигурно дистрибуција, па со нетрпение очекувам да ги видам тие записи за sbopkg и slackpkg за да ги знам малку подобро
   Честитки!

   1.    Г-дин Линукс dijo

    Ви благодариме.

  2.    Марсијал дел Вале dijo

   Секој што направил инсталација на archlinux е во позиција да успешно инсталира slackware, сега друга работа е инсталирање на апликации и некои потребни конфигурации.

 5.   абимаелмартел dijo

  Мислев дека тоа е водич XD

 6.   Хјууга_Неџи dijo

  Го користев Gentoo еднаш, но и покрај неговата конфигурабилност, никогаш не ми се допадна идејата да треба да собирам скоро сè, сепак се приклучувам на Slackware водич за инсталација (што ако ми дозволиш да имам XFCE или LXDE)

 7.   хорхеманјаререзлерма dijo

  Како за DMoZ. Знаете дека не користев газиран софтвер со години. Последната верзија што ја користев беше 4.0 (1999 година), а потоа ненадејна промена во 7 (бидејќи 5 и 6 ги немаше таму). Вистината е дека требаше да се работи за да се инсталира, но подоцна беше задоволство. Тоа е одлична дистрибуција и вистината откако ќе се лоцирате е како секоја друга. Генто ме прави мрзлив само да размислувам за тоа, покрај тоа што е малку невнимателен за дистрибуцијата.

  За мој личен вкус, управувачот со пакети е срцето на дистрибуцијата и според мојот личен вкус, арх-пакман е многу напреден и полиран во споредба со тоа како се прават работите во Slackware. Се разбира, второто не го намалува ова дистрибуција (го користев долго време и го сакав), но како што велам, тоа е прашање на вкус.

  Одличен пост и добро би било да напишете мал учител на процесот на инсталација.

  1.    DMoZ dijo

   Поздрав Хорхе.

   Секако, за вкусови на бои.

   Се согласувам со вас за управувачот со пакети, но во Slack е многу едноставно да знаете како да се справите со него, ќе зборувам за тоа подоцна.

   Водич за инсталација е во тек.

   1.    хорхеманјаререзлерма dijo

    Знаете, како што ви реков, не го користев долго време (приближно 12 години) и гледам дека процесот на инсталација е „скоро“ ист. Имам релативно стар компјутер и мислам дека ќе го инсталирам (но ќе ставам XFCE на машината) за да направам добра вежба за инсталација, надвор од сегашниот канон (GUI). Иако сум за loveубен во Arch Linux и тоа е мојата основна дистрибуција, процесот на инсталација е нешто „различен“. Installе го инсталирам за да се сеќавам на старите времиња и особено затоа што тоа беше првиот дистрибу на Linux што го користев.

    Поздрав и се надевам дека наскоро ќе ни го објавите учителот за инсталација.

 8.   Блер Паскал dijo

  Единственото чудовиште што сè уште го имам во умот се вика Gentoo, иако Slackware се чини дека е дистрибуција за крајниот корисник XD, тоа ми паѓа во очи.

 9.   дијазепан dijo

  Ако некогаш случајно зборувате за Gentoo, мора да направите статија за составување на јадра и знамиња за употреба. Тие велат дека тоа е најтешкиот дел од целиот систем

  1.    дијазепан dijo

   Корекција. Најкомплицираниот дел од инсталацијата.

   1.    MSX dijo

    Тоа е најлесно всушност, само треба да знаете што правите.
    Во Гентоу нема фиксен рецепт за составување на јадрото -аКА-конфигурациска датотека- туку, следејќи ја филозофијата на дистрибуцијата, секој корисник го составува своето јадро според нивните потреби.

    Ако не сакате да го компајлирате вашиот јадро или немате време, многу пати се предлага директно да користите други веќе собрани јадра, како што е оној од SysRescCD или, за серверите, јадрото на Убунту.

    1.    анти dijo

     Но, дали го дистрибуира стандардниот јадро или има други по дифолт? Би бил заинтересиран за Linux-CK, но еј.

     1.    x11tete11x dijo

      sys-kernel / ck-извори [маскирани]
      Достапна најнова верзија: 3.6.2
      Инсталирана најнова верзија: [Не е инсталирано]
      Големина на датотеки: 80,503 XNUMX kB
      Главна страница: http://www.kernel.org/ http://www.gentoo.org/ http://dev.gentoo.org/~mpagano/genpatches/ http://users.on.net/~ckolivas/kernel/ http://www.fsfla.org/svnwiki/selibre/linux-libre/
      Опис: Извори за. јадрото на linux
      Лиценца: GPL-2! Деблоб? (слободен)

     2.    MSX dijo

      Луис ЦК е многу позабавен.

      Луи Луи Луи Луиееее, Луи Луи Луи Луааааа !!

 10.   хексборг dijo

  Slackware беше првото дистрибуција што ја испробав во колеџските денови. Тоа беше она што имаше и искуството беше многу добро. Но, сега, фактот што управувачите со пакетите што ги имаат не ги решаваат зависностите ме повлекува назад. За момент останувам со арх. Она што би сакал е да инсталирам Линукс од Скреч. Тоа навистина треба да биде кул. 🙂

  1.    Здраво јас сум dijo

   Оттука и филозофијата за „бакнеж“, име на датотека Pacman -Sy && pacman -S;

   Се сомневам …

 11.   Гебра dijo

  Користев Slackware од верзијата 7.0 и морам да признаам дека вашиот коментар е многу близу до реалноста. Надвор од фактот дека инсталацијата е извршена во режим на текст, тоа не претставува премногу тешкотии бидејќи има неколку прашања. Ако мислам дека слаба точка е поделбата на дисковите што во графички режим е многу поудобно.
  Негов голем недостаток се навистина зависностите, тие одземаат многу време на моменти. Но, ова дистрибуција открива како Linux работи толку внатрешно, што учите многу повеќе отколку со кој било друг. Отидов кај многу други (Дебиан е одличен и Убунту исто така), но секогаш завршувам да се враќам.

  1.    DMoZ dijo

   Се согласуваме дека Slackbuilds се небесни делови во овој поглед, во написот за инсталација на пакети ќе објаснам како можеме да ја направиме работата на зависностите поподнослива преку sbopkg.

   На здравје !!! ...

  2.    MSX dijo

   Слакот не е за луѓе кои користат графички инсталатери, така што воопшто не сметам дека партицијата е „мрзлива“.
   Ако користите GPT наместо MBR со GNU / Parted, нема да имате никаков проблем со поделба - всушност, го сторив ова за да ги усогласам секторите на мојот нов 4 kg HD.

   Ако сè уште користите MBR cfdisk е најудобната алатка во универзумот и неговата околина.

 12.   кик1н dijo

  МММ не го препорачувам Gentoo како дистрибуција на база и уште помалку на преносна.
  Ја препознавам неговата комплексност, стабилност и број на пакети, но потребно е засекогаш да се инсталира основниот пакет, сега ако ќе го ажурирате KDE (OO). Денес сите сакаме работи сега, подготвени за акција.

  Зборувајќи за slackware, јас сум фасциниран, тој е многу стабилен и актуелен, но зависностите lol.

  Сега го инсталирав Arch скоро една година, навистина гледам моќ над него и секогаш имам тековни и стабилни пакети, гледам малкумина како arch.

  Поздрав

  1.    DMoZ dijo

   Секако, го имам предвид Генту за дополнителното знаење што може да ми го донесе, светот на Линукс е мојот свет = Д, планирам да копам длабоко, ќе видиме каде ќе ме однесе патеката.

   Како што реков, мислам дека Слек и ќе имаме долга врска = Д ...

   За Арх Не можам навистина да кажам повеќе од само добри работи, во почетокот може да биде предизвик, но по некое време е исто така прекрасно ...

   1.    MSX dijo

    Дали сакате да копате и да полудите малку попатно?
    http://www.linuxfromscratch.org/lfs/index.html

    Таму треба да се забавувате ... и навистина да научите GNU / Linux - сè друго е само врвот на ледениот брег и начинот на кој се ракува со секое дистрибуција, токму тоа.

    1.    DMoZ dijo

     Јас веќе го имав слушнато терминот, иако не истражував за тоа, сега го сторив тоа и ова е забележано како уште едно од проблемите што чекаат и од сега морам да ги решавам, благодарам за информацијата.

     На здравје !!! ...

   2.    кик1н dijo

    Тоа е она што мислам на генту, дополнително знаење, токму тоа.
    Useе користи многу малку газиран софтвер, но ако имам време ќе го инсталирам.

  2.    x11tete11x dijo

   Би сакал да знам зошто не го препорачуваш ... Малку поцврст аргумент ... го имам на мојот лаптоп, Sony Vaio, составен со -O3 и со јадро на кое направив 1000 ахурии, мала латентност , прекинувај ја фреквенцијата и колку опции ми сметаат интересни (во 3.6.6) ... sorryал ми е што не се согласувам, но „сите сакаме работи сега, подготвени за акција“ зборува за тебе хахаха, ти не Инсталирам пакети цело време, времето што ми треба да го соберам целиот Gentoo (3/4 на ден) ми го враќа секој ден, убедливо најбрзата дистрибуција што ја пробав, а KDE трае 2 часа за да ги собере, Gentoo зачувува многу главоболки, мени и сите оние работи што чинат јајце надвор од Убунту ги тера да работат, тие одат како да се развиени за Генто, од друга страна, никој не ве присилува на оружје да гледате како собира ... Уу

   1.    MSX dijo

    Имате добро греење!

   2.    медина07 dijo

    Не можев да се согласам повеќе со тебе. Јас ја извршив целосната инсталација на Gentoo, вклучително и работната површина на KDE за 4 часа и 27 минути (земајќи предвид дека одвоив неколку моменти за да подготвам повремена шолја кафе, како и ревизија од време на време на упатството за инсталација), за кое време можеше да биде помалку; Од таму до инсталацијата на апликациите што обично ги користам, како што се: VLC, Caliber, XBMC, меѓу другото, траеше само неколку минути ... така што сè зависи од перформансите на вашиот компјутер и интернет-врската што ја поседувате .
    Важна точка при инсталирање на Gentoo и замислувам дека би се применувала и во Slackware е да го знаете хардверот на вашиот компјутер бидејќи врз основа на тие информации е дека ќе имате сопствен систем, бидејќи нема да биде стандардна инсталација за обични компјутери, но ќе биде ексклузивно според вашите потреби, ниту еден пакет повеќе и ниту еден помалку и прилагодена конфигурација.

    1.    Здраво јас сум dijo

     Верувам дека времето за инсталација е остатокот, високи приказни.
     Ништо не сте составиле повторно.

   3.    кик1н dijo

    Здраво.
    Не клевам или сум против gentoo, само што е досадно или „бавно“ да се инсталираат програми и систем.
    Кога инсталирав gentoo на мојот лаптоп, бев фасциниран. Стабилен е, моментален во некои пакети, итн ..., Но, требаше часови во основната инсталација kde.

    Наместо тоа, лак, за 30 мин со kde работи и неколку апликации.

    Само кажи.
    Генту ми троши време, од кој лак го користам.

    1.    Лукас dijo

     Ако го видиме од таа страна, ubuntu и linux нане се многу подобри од Arch и Gentoo XD

   4.    Ангел_Ле_Блан dijo

    Веќе сум убеден во она што го вели x11tete11x, особено во составувањето.
    Потребно е долго време да се вклучи Slackware со сите пакети, но вреди, сè работи многу добро и непречено.
    Во мојата формула, моето волшебно трио ќе биде Gentoo, Arch и Slackware, но засега го напуштив Gentoo затоа што компјутерот ми е со малку ресурси, во иднина повторно ќе го користам Gentoo.

 13.   helena_ryuu dijo

  slackware е ветеран во linux distros, во моите денови на distro hopping никогаш не ми падна на памет да го пробам, а сега кога користам arch. Изгледам интересно гасена, тоа е како генту, чувствувам дека единственото нешто што би го стекнала е некое знаење и многу време залудно потрошено, бидејќи лакот е повеќе од доволно, некогаш, во иднина, ќе инсталирам гасена или генту за да ја тестирам мојата трпеливост и знаење ^^
  патем, одличен пост!

  1.    MSX dijo

   Ако имате пакманитис, нема да издржите една недела во Слек, каде сè останува точно исто во текот на деновите.

   Пенелопе.

   1.    helena_ryuu dijo

    Добро, кога помислив на робистност, ми падна на памет дебијан и морам да прашам, дали имаш понови пакети отколку во дебајан?

    и мислам дека не страдам од пакманитис xD. Само што реков дека веќе се сместив во лак и поминувам повеќе зафатени работи со „нормални корисници“ (документи, веб, програмирање, уредување на слики, аниме и манга, преземања, слушање музика, бла бла бла), но не е дека не можам навистина да научам да користам слаба, го прочитав упатството за инсталација и не е голема работа, исто како и генту, само што треба да бидете повнимателни отколку во инсталацијата на „заедничко“ дистрибуција.

    иако знаењето што би можел да го стекнам е навистина непроценливо… .. сега го чувствувам како еден вид личен предизвик n_н хахаха
    здраво!

    1.    MSX dijo

     „Па, кога размислував за робусноста, дебијан ми падна на ум и морам да прашам, дали имате нови пакети во гасена отколку во дебијан?
     Што дефинирате како робустност!?
     Практично, било кој од утврдените дистрибуции е „робустен“, целата инфраструктура на Arch работи на серверите Arch (очигледно, се разбира) и дека јас не знам дека ништо не престанало да работи =)

  2.    DMoZ dijo

   Навистина, како што вели msx, pacman е нешто што може да се пропушти, исто така ослободување, но кога ќе ви кажат дека Slack е робустен и стабилен, верувајте ми, тие се апсолутно сериозни ...

   На здравје !!! ...

   1.    MSX dijo

    И покрај тоа што е робустен и стабилен, тоа е дистрибуцијата GNU / Linux најслична на Unix што постои, ако сакате да деактивирате даемон за да не започне при стартување, сè што треба да направите е да ги отстраните правата за извршување од скрипта, поедноставно ...

 14.   медина07 dijo

  Добар пост DMoZ. И не се согласувам со кој било од коментарите погоре, и Слек и Генто не се потрошено време ... тоа е спротивното, и не, Генту не е дистрибуција што се занемарува, се случува да не се користи од мнозинството или од страв или мрзливи, но неговите корисници и развивачи остануваат на дното на кањонот.
  Повеќето корисници на GNU / Linux се плашат да го испробаат овој вид дистрибуција за само неосновани митови ... Во мојот случај и без да бидам напреден корисник, ги инсталирав и Arch Linux и Gentoo користејќи го упатството што го нуди секој од нив на нивните веб-страници и не сум ги сретнал тие потешкотии што толку многу се рекламираат во екосистемот на ГНУ / Линукс.

  1.    DMoZ dijo

   Ви благодариме.

   Се обидов да го инсталирам Gentoo неколку пати и ако не сум го завршил тоа за нешто, тоа е поради времето што може да го одземе инсталацијата, што иако не е толку сложено ако имате одредено знаење, тоа може да биде макотрпно. Исто така, се согласувам дека со вас, Gentoo не е занемарен, напротив, бидејќи е дистрибутивно ослободување како што истакнувате, програмерите и нивната голема заедница се во подножјето на кањонот ...

   Исто така, се потпрев на упатството за вашето вики и е „едноставно“ да го следам, добро, Генту е проблем што чека ...

   На здравје !!! ...

  2.    x11tete11x dijo

   +1 како ми пречи што велат дека Генто е невнимателен затоа што не ти го дава „следното следно“, а оние што зборуваат за време на компилација, прашувам, има ли момче со пиштол покрај него што ги тера да ги видете како собира сè?

 15.   doc dijo

  Па, не се согласувам со првичниот коментар дека „не е дека има сложени дистрибуции, туку има и мрзливи корисници“. Јас повеќе верувам дека тоа што има корисници, да ги наречеме „нормални“, кои сакаат да инсталираат оперативен систем Гну / Линукс што ги тера да работат, без поголеми проблеми или напори, нивниот компјутер и нивните омилени апликации и некои корисници, ајде да ги наречеме „loversубители на истражување“ (во други времиња тие би се нарекувале „гикови“) кои сакаат да го окупираат своето време градејќи (составувајќи) или прилагодувајќи го оперативниот систем, така што за нив е скоро „крај“, а не „ медиумот 'да го користи компјутерот и неговите апликации.

  Значи, тие се два многу различни кориснички профили, обајцата многу респектабилни, и кои можат да коегзистираат совршено, без потреба да презираат никого, затоа што голема предност на Линукс е што има дистрибуција за сите вкусови ... и секој да избере префериран лажат ... дури и за секој момент од твојот живот.

  1.    DMoZ dijo

   Секако, и накратко не се осврнувам на „нормалните“ корисници затоа што тие се ограничуваат на користење на наједноставната и најефикасната дистрибуција што можат да ја најдат, јас самиот поминувам низ животот препорачувајќи Linux и очигледно не ги препорачувам трите што ги споменувам во написот ниту во другите што претставуваат одредена тешкотија на тие корисници.

   И во однос на другата точка, не мора да бидете „гик“ за да бидете overубител на истражувањата, велам, под строга смисла што му се дава на зборот, на пример во мојот случај, вежбам воен art tàijíquán, одам во теретана, играм кошарка, работам, играм Gears of War и сè уште одвојувам време за моите пријатели = Д just Само прашање на приод е

   На здравје !!! ...

  2.    MSX dijo

   Мислам дека тој секогаш зборува за технички корисници.

   Очигледно е дека мојата девојка нема да инсталира дистрибуција што не е апсолутно графичка ... па дури ни тоа. „Нормални“ луѓе, како што мислите, претпоставувам дека тие се однесуваат на „крајниот корисник“; за овие корисници, дури и инсталаторот за Windows или Ubuntu - најдобриот инсталер во историјата на ОС - е сложен.

 16.   Ñандекуера dijo

  Јас попрво би рекол, не е дека Linux е комплексен, туку дека има мрзливи програмери ...

  1.    DMoZ dijo

   Јас не се согласувам.

   Дистрибуциите имаат различни корисници на кои им се наменети, на пример, Арх и Гентоу ја одведуваат филозофијата на КИСС до крајна граница и тоа е навистина ценето, како и едноставноста на SolusOS на пример.

   На здравје !!! ...

  2.    соодветна dijo

   Не верувам. Кога програмирате за крајниот корисник, најтешко е да се програмираат едноставните и интелигентни интерфејси. Се сеќавам дека еднаш морав да програмирам пребарувач за системот на клиент и дојдов до брилијантна идеја да направам едноставен пребарувач, користејќи само поле за текст и копче, алгоритмот што требаше да го креирам за да направам пребарување моторот „интелигентен“ беше одисеја.
   На кратко, колку е полесно и поедноставно за крајниот корисник, толку потешко ќе биде да се програмира.

   За објавата:
   Многу добро, тоа ме натера да се сетам кога користев Slackware и се согласувам со тебе во сè што ќе кажеш.

   Со почит

   1.    MSX dijo

    Одлично, конечно коментар од некој што знае ...

   2.    Ñандекуера dijo

    „Накратко, колку е полесно и поедноставно за крајниот корисник, ќе биде потешко да се програмира.“
    Токму тоа мислев
    Ми се чини дека обвинувањето на корисникот за мрзливост не е добар програмер.

 17.   x11tete11x dijo

  Опасност, ако го инсталирате Gentoo, имате опасност да станете зависник, вели друг зависник хахаха

  1.    DMoZ dijo

   Да, нешто слично ми се случи со Slack xD ... Подоцна ќе видиме какви авантури и несреќи ти донесувам во однос на Gentoo ...

   На здравје !!! ...

  2.    MSX dijo

   Ако сакате дистрибуции базирани на извор, пробајте Source Mage GNU / Linux, тоа е одлично.

   1.    x11tete11x dijo

    : Или, јас ја гледав многу внимателно, што има? имавте искуство? добро е? ако е така, дали го пробавте Лунар? Се базира на Source Mage, зборувам од незнаење, никогаш не сум ги користел, не знам дали се актуелни или што има

    1.    MSX dijo

     И ... „добрата“ работа е субјективна, мислам дека најдоброто нешто во врска со дистрибуцијата е заедницата, тие се еден куп многу пријателски расположени нергови кои отсекогаш биле поврзани со дистрибуциите или дистрибуциите засновани на извори.

     Мало појаснување: и Source Mage GNU / Linux и Luncar Linux се вилушки на Sorcerer Linux, одлична дистрибуција базирана на извор, која иако беше со отворен крај, авторските права ги чуваше неговиот творец и еден ден тој реши да го затвори и преземе извесно време.нетото без -како што велат сите- дадат какво било објаснување.

     Во тоа време беше одлучено да се вметне дистрибуцијата во Лунар Пингвин (подоцна Лунарен Линукс) и изворот на изворот беше креиран одделно со користење на резервни копии на волшебникот, остатокот е историја: http://wiki.sourcemage.org/SourceMage/History

     Како интересна анегдота од времето кога го инсталирав - кога истражував што е изворот заснован на дистрибуција - ми се допадна една посебност на управувачот со пакети, а тоа е дека можете да ги соберете вашите пакети користејќи знамиња УСО во стилот Генто или Вие исто така можете интерактивно да ги изберете знамињата што сакате да ги користите за секој пакет во времето на градење.

     Волшебник Линукс-страница: http://sorcerer.silverice.org/
     Несомнено, оваа реченица сумира сè во врска со чувствата на развивачот на Волшебникот Линукс и, воопшто, на корисниците на извор-базирани дистрибуции во однос на остатокот од дистрибуциите: алатки за развој на софтвер и датотеки со заглавија. Гледајќи кутии како се градат и ажурираат, се обезбедува уверување дека инсталираните библиотеки и софтвер работат заедно, наместо да има кутија изградена од претходно составени бинари, споени заедно во нешто што личи на чудовиштето на Франкенштајн. »

     Честитки!

 18.   Manuel dijo

  Да, слушнав одлични коментари од Slackware, како и една од родителските дистрибуции таму. На пример SLAX или Puppu. Кои се базирани на Slackware, дали ги зафаќаат истите команди и пакети како SLACKWARE? Она што го инсталирам или пишувам во едното, ми одговара во другото?

  1.    DMoZ dijo

   Slackware е можеби најстариот „дистрибутер за Linux“ што постои, неговата филозофија KISS (држете ја едноставна стабилна, држете ја едноставна и стабилна) се однесува на едноставноста на дизајнот, без прекумерни алатки, затоа командите се вообичаени, освен ракување со пакети кои се различни во секој дистрибутивен „родител“, но скоро секогаш „наследен“ кај децата, како и локацијата на нивните конфигурациски датотеки ...

   На здравје !!! ...

   1.    MSX dijo

    Плус, му претходеше на Debian неколку месеци!

 19.   мајмун dijo

  Здраво Дмоз, ако ви се допаднаа sbopkg и slackbuilds, ќе ви се допадне slapt-get многу повеќе, „apt-get“ на slackware. Станува по дифолт во одличното дистрибуција произведена од слакифт, наречена Salix OS. Неговото складиште има резолуција на зависност преку slap-get, покрај тоа, можете да инсталирате пакети направени со лесна градба (или ако сакате со систем сличен на скриптите за лакови наречени "slkbuild") преку графичка алатка наречена Sourcery. Сè е 100% компатибилно со Slackware.

  1.    DMoZ dijo

   Ако веќе имав можност да комуницирам со slapt-get, slapt-src и Sourcery, како што напоменав во белешката, не сите нивни менаџери за пакети решаваат зависности, оставајќи ја таа мала дупка за овие алатки, за кои секако ќе напишам повеќе напред

   На здравје !!! ...

   1.    елиотим3000 dijo

    Па, подготвени сте да го конфигурирате slapt-get >> https://blog.desdelinux.net/bitacora-de-una-instalacion-slackware-pasos-finales-y-herramientas-adicionales/

 20.   мартин алгажараз dijo

  Slackware 7.1 беше втората верзија на linux што ја инсталирав на мојот компјутер (првата беше верзија на Linux која дојде како подарок во списание), slackware е убав ако сакате длабоко да ја знаете администрацијата и конфигурацијата на системот, носи многу различни скрипти што ви го олеснуваат животот. Иако веќе во верзијата 14 треба да се решат зависностите сами, јас го гледам тоа како голем недостаток. Отворете го за да го пробате повторно за да видите таму, Ви благодариме за статијата

 21.   LU7HQW dijo

  Штом излезе Slack 14, го симнав и инсталирав. Користев Slackware 12 и навистина ми се допадна, а потоа користев неколку дистрибуции базирани на Slackware (главно Slax, Vector Linux). Но, станав донекаде „тежок“ да не користам GNU / Linux и ме чини рака и нога за да ја конфигурирам резолуцијата на мониторот, што е 1440 x 900. Освен што немам многу време и немам време да му посветам на тоа.
  И, вистина е дека „колку е помалку автоматско дистрибуцијата, толку побрзо ќе научите да го извлекувате максимумот од GNU / Linux“.

  И мислам дека некогаш некој рече ... »Slackware не е сложен, само треба да го разбереш» ...

  Со нетрпение очекуваме белешка во која се опишани утробата на astверот.

 22.   јаболко dijo

  Тие коментираа дека ако slackware има нови пакети, јас во моментов користам slackware 14.0, со KDE 4.9.3, libreoffice 3.6.3, vlc 2.0.4, adobe-reader 9.5.1, skype 4.1 (нова верзија со поддршка за месенџер), како гледате дека го користам мојот десктоп компјутер, без никакви специјални ефекти и тоа оди добро,

 23.   Г-дин Линукс dijo

  Ажуриран водич за инсталирање на Slackware 14
  http://archninfa.blogspot.com/2012/11/guia-de-instalacion-slackware-140.html

  1.    DMoZ dijo

   Благодарам за информацијата, јас само му ги давам последните допири на оној што го направив, и не е за ништо, но е малку покомплетен = Д, додадов слики од екранот на секој чекор за да не оставам простор за сомнеж = Д ...

   Како и да е, се надевам дека ќе го објавам денес, најдоцна наутро тие веќе го имаат тука ...

   На здравје !!! ...

   1.    Блер Паскал dijo

    Одлично, веќе очајувам еден ден без нови објави овде XD. Јас сум многу страствен читател на блогот.

    1.    DMoZ dijo

     Хахахаха, да, истото ми се случува ... Всушност, имам и други во процедура, но му дадов предност на водичот и тоа беше најморалното xD ... herе имам соништа и кошмари со нејзината xD ...

 24.   јаболко dijo

  За оние кои течно зборуваат англиски јазик, добар водич за инсталација и системска конфигурација.

  http://www.fprimex.com/linux/slackware/install.html

  http://www.fprimex.com/linux/slackware/config.html

  1.    DMoZ dijo

   Ви благодарам, ќе ве прегледам за да видам што можеме да донесеме тука ...

 25.   еколокер dijo

  Добар пост

  Јас сум корисник на Slackware само неколку години и можам да кажам дека е најдобрата дистрибуција што ја испробав, а делумно е затоа што нејзината структура е добро осмислена и многу приврзана за едноставноста (KISS), така што природно не сметаат дека ќе имаат резолуција за зависност (дури и во Slackware 50 да не кажам најмалку), има многу дискусии за тоа од страна на тимот што го одржува Slac? kware жив и тоа не е дел од плановите. Покрај тоа, оние луѓе кои ја одржуваат дистрибуцијата, тоа е од времето кога не беше позната резолуцијата за зависност, па затоа на многу корисници на Slackware не им е потребна. Сепак, постојат алатки што веќе ги спомна за решавање на зависностите, не ги пробав сите, но тие сигурно работат многу добро.
  После многу Slackware, се обидував со Arch веќе некое време, кога работата се заостри и немаше многу време за инсталирање на пакети, затоа што мора да се признае дека во Slackware за ова треба време, и на крајот завршив да се враќам во Slackware затоа што Јас едноставно не се навикнав на тоа, сè се подготви без опции за прилагодување. Иако е потребно време денес да се инсталира нешто прилагодено за вашиот систем, деновите што доаѓаат ќе бидат попродуктивни бидејќи добрата изведба е извонредна.
  И за оние кои се сомневаат, Slackware е модерна дистрибуција и од моја гледна точка модерноста нема никаква врска со тоа што целиот систем е графички, бидејќи неговиот инсталер во текстуален режим на пример, едноставно го прави она што треба да го стори.
  Покрај тоа, Slackware е ажуриран во својата сегашна гранка (што ве молиме, не треба да се смета како тркалачко издание), а пакетите SBo се ажурираат во нивната најнова верзија, но пред сè СТАБИЛНИ. Иако секако е Linux и можете да инсталирате што сакате на ваш сопствен ризик, јас на пример користам KDE 4.9.3, неодамнешен, но стабилен.
  Не смееме да се плашиме од Slackware, Gentoo, LFS или какво било друго дистрибуирање за кое постојат митови ... ние сме Linuxeros и мора да ги гледаме како предизвик од кој ќе научиме многу.

  1.    DMoZ dijo

   Поздрав пријателе, убаво е да се гледаме овде.

   Сосема се согласувам со вас, една од апсолутните белези на Слек е несомнено нејзината филозофија во врска со зависностите, тоа е многу контроверзна тема, но штом ја разберете, целосно се согласувате со неа.

   И навистина, Slack може да биде многу тековна дистрибуција кога ќе се преземат соодветни мерки без да се изгуби стабилноста.

   Tryе се обидам малку да придонесам во последниот дел што го спомнавте, рушејќи ги митовите што опкружуваат некои од овие дистрибуции, правејќи ги да изгледаат речиси недопирливи.

   Се надевам дека наскоро ќе не почестите со вашите белешки за Slack на овие страни, тие сигурно ќе бидат многу корисни.

   На здравје !!! ...

   1.    еколокер dijo

    Би било убаво да го сторам тоа што ќе го кажете за дистрибуциите што ја заработија таа титула „речиси недопирлива“, ми се допаѓа идејата.

    И, секако дека би сакал да соработувам, само што сум зафатен со многу работи, но ние сме во контакт. Прашање е да одвоите време за да направите работи, нели?

    Со почит

    1.    DMoZ dijo

     Seeе видиме што ќе се случи со таа идеја =) ...

     Време, благословено време = Д ...

     На здравје !!! ...

  2.    MSX dijo

   «... Јас го пробав Arch веќе некое време, кога работата се притискаше и немаше многу време за инсталирање на пакети, затоа што мора да се признае дека во Slackware ова трае време, и на крајот завршив да се враќам во Slackware затоа што Јас едноставно не се навикнав на сè што е подготвено без опции за прилагодување. »

   о_О
   Дали сте сигурни дека го инсталиравте Arch Linux? Зарем не беше Убунту или друго дистрибуција!?

   1.    еколокер dijo

    Жал ми е

    Мислам дека не го напишав тоа што сакав да го напишам, корекција: Не ги најдов опциите за конфигурација / прилагодување во Arch на ист начин како и со Slackware. Зошто? Едноставна дебитантска грешка, сакајќи да ги најдам на истото место истите опции на кои бев навикнат во Slackware на различен систем, Арх. И јас го користев Pacman едноставно, дури и без да обрнам внимание на тоа што е инсталиран, зошто е инсталиран и со каква конфигурација, па ми се чинеше дека сè е подготвено.

    Ах, патем не користев Убунту повеќе од два часа во животот, хехехе, тоа е систем што не го познавам и мислам дека не би се навикнал да го користам.

    Со почит

    1.    Блер Паскал dijo

     Оо интересно. Овој пост е тука веќе неколку дена и е доста успешен. Со вашите коментари, тоа навистина ме тера да сакам да ги користам овие три дистрибуции. Јас сум еден од оние кои немаат достапно време, но вреди. Најголем придонес е знаењето.

     1.    DMoZ dijo

      Тоа е идејата, пријателе, да ги охрабрам корисниците да го изгубат стравот, никогаш не боли малку дополнително знаење ...

      На здравје !!! ...

 26.   ЈАФУ dijo

  Моето прво дистрибуција беше Slackware пред околу 10 години. Тоа е првото дистрибуција што ја натерав некој да ми ги позајми ЦД-ата. Немав идеја за GNU / Linux. Она што ми беше најтешко беше да разберам како треба да го партиционирам дискот, што го направив од комерцијален софтвер во Виндоус. Но, инсталацијата, ако добро се сеќавам, беше многу едноставна. Иако немаше графички инсталатер, инсталаторот за режим на текст беше доста интуитивен. Се сеќавам дека можете да изберете компоненти за инсталирање и секоја од нив беше придружена со описи. Тоа е, јас бев во можност да го инсталирам без потреба од каков било прирачник или водич. Тогаш инсталирањето на Slack беше поедноставно од инсталирањето на Arch денес.
  ПС: Обидете се со Slax 7, KDE 4 на 190 MB
  PD2: Slax се препорачува само да се користи како дистрибуција во живо во џеб, главно затоа што по дифолт се користи како root

 27.   зашеметен dijo

  Пробав неколку дистрибуции (такво беше што dd се залепи за мене и морав да преместам неколку кабли за да го вратам во себе) Не можев да инсталирам Slackware бидејќи никогаш не можев да го кренам X, тогаш ги пробав и Sabayon 10 и во kde и gnome и ми се допадна доста, но ми предизвика конфликти со апликации базирани на Java, во моментов сум верен lубител на Arch (ми требаа 6 недели да го инсталирам) и мислам дека ќе биде тешко да престанам да чувствувам loveубов за тоа, Генту ме убива, но јас го гледам како питбул со лош бес и претпочитам да го ценам зад решетките.

 28.   Господар dijo

  Јас сè уште користам лабавци ми се допаѓа твојата објава

 29.   Јнзер dijo

  Па, само она што ми недостасува е како се користат слаптгет, „Slackbuilds“ и „sbopkg“, се надевам дека наскоро ќе биде можно и она што не го разбирам е затоа што ако ја уредувам мојата датотека, продолжувам да пишувам на англиски, дали некој знае зошто?

 30.   Виктор Хенри dijo

  Одлично!!! Вистината е Slackware е единствената дистрибуција што ја користев во светот на Linux. Првиот пат кога се обидов да го инсталирам (го направив тоа на пријател на Vaio) и го оштетив системот што го инсталирав ... хехехех ... фала богу како и секогаш, корисник со малку здрав разум има „независен“ партиција за податоци и добро ... немаше толку проблем -хахахахаха-. Тогаш ми требаше скоро една година да се обидам да го инсталирам повторно, дотогаш имаше нова верзија .12.0 14.0 🙂 ја преземав и ја инсталирав на компјутерот на сестра ми… jojojo… и немаше никакви проблеми. Потоа, повторно го инсталирав неколку пати на истиот компјутер за да можам да имам појасни чекори за инсталирање. Конфигурирајќи и инсталирајќи некои работи, завршив добро заплеткан ... тогаш повторно би го сторил целиот процес. Ми се допаѓа ова дистрибуција ... иако трошам малку време на тоа. Само до минатата ноќ ја инсталирав верзијата XNUMX и ваооооооооооооооогу… го сакам на истиот компјутер како и секогаш чувствувам дека работи со поголема суптилност и елеганција ... како да е полесен. Едвај чекам да седнам да „разговарам со неа“ или „да разговараме и да се борам со неа“ лол, затоа што понекогаш сум тврдоглав и не знам како да направам одредени работи ... на крајот продолжуваме да „разговараме“ како ништо да не се случило! 🙂

  Па ... Тоа е нешто што сакав да го споделам.

  Поздрав од Колумбија.

 31.   Виктор Хенри dijo

  Аххх !!! Би сакал да ги објавите упатствата споменати овде.

  1.    кик1н dijo

   Хахахаха @VictorHenry
   На ист начин го инсталирав само неколку минути, се заситив од дебијан и бев импресиониран.
   Совршено користете ги драјверите за видео, lilo откривам 100 Win8, едноставно не можам да ја пуштам мојата музика што е на друг хард диск, денес ќе го посветам целиот ден на Slackware.

   Исто така, неговите репоа ме потсетуваа на Арка во старите денови.

   1.    Percaff_TI99 dijo

    kik1n која е грешката што ве фрла кога се обидувате да го монтирате другиот хард диск или е тоа друга партиција.

    1.    кик1н dijo

     Поздрав.
     Ви благодариме за одговорот, но јас сфатив, очигледно беше gstreamer.
     Но, не можам да инсталирам пулсеудио, добро инсталира, но не работи, продолжете со алса

     1.    Percaff_TI99 dijo

      ги ставаш овие редови:
      # groupadd -g 216 прес
      # useradd -u 216 -g пулс -d / var / lib / пулсен пулс

    2.    кик1н dijo

     Да, всушност ми се допадна sbopkg, на крајот што треба да направите или проблемот.
     Всушност, по инсталирањето на пулсеудио, инсталирав алса-алатки и аудиото веќе не се сервира.

     1.    Percaff_TI99 dijo

      Добро. Tryе се обидам да инсталирам печат на мојот Slackware за да видам што ќе се случи, го користам за да тестирам и да научам дека не е важно дали ќе скршам сè. Јас го користам Debian Wheezy како стабилен систем. Прочитав дека Slackware има многу проблеми со пулсот, дури ни Funtoo / Gentoo не ми ги дава тие проблеми.

      Честитки!

    3.    кик1н dijo

     Користите и Gentoo. Леле.
     Едноставно инсталирајте го Gentoo заедно со Slackware за споредба и не ми се допаѓаше gentoo. Го гледам многу изнервиран од USE и редоследот на пакетите хаха.

     Подобро да се држам со Slackware, иако ги пробав и Debian и. Јас не сум навикнат да се справам со соодветност или способност, тие не ме убедуваат.

     1.    Percaff_TI99 dijo

      kik1n инсталирав пулсеаудио, имам аудио, но како гледаш кој работи. Во htop има линија / usr / bin / pulseaudio –старт и нема алса.

    4.    кик1н dijo

     Tryе се обидам повторно. Зошто го отстранувам аудиото.

     1.    Percaff_TI99 dijo

      kik1n Ова е она што го инсталирав и конфигурирав:
      Инсталација на пулсеаудио и павуконтрол. Потоа креирав датотека ~ / .asoundrc и /etc/asound.conf и ја копирав следнава содржина во нив:

      компјутер. пулс {
      пулс од типот
      }
      ctl.press {
      пулс од типот
      }
      мин.! стандардно {
      пулс од типот
      }
      ctl.! стандардно {
      пулс од типот
      }

      Ова е стандардно да користам пулсен аудио ако добро се сеќавам и конечно му дадов дозволи за извршување:
      chmod + x / итн / rc.d/rc.pulseaudio

 32.   Виктор Хенри dijo

  Здраво kik1n, да или не, тоа што Slackware е УБАВА САМА?
  За другите дискови, ги монтирам еднаш за време на инсталацијата и немам проблеми со тоа (иако мислам дека би било подобро да ги монтирам кога ви требаат: П) ... сепак, секогаш можете да ги монтирате од системот ист.

  Поздрав од Колумбија !!!

  1.    кик1н dijo

   Целосно се согласувам.

   Откако ја завршив инсталацијата, ја сакам.
   Јас користам газиран софтвер скоро еден ден и силно го препорачувам.

 33.   Eu dijo

  Многу луѓе ја гледаат оваа дистрибуција како чудовиште, но по неколку дена играјќи со него, чудовиштето се скротува и завршува како вашето верно, стабилно и комплицирано едноставно милениче (K.eep It S.imple S.tupid). Всушност, го оставив настрана моето омилено убунту (минимум сè додека 13.10 не излезе)

  Благодарение на пакетите TXZ и TGZ нема повеќе компликации за инсталирање од:
  1.- Десен клик на пакетот и прашање.
  2.- Кликнете на «инсталирај пакет txz»
  3.- Почекајте неколку секунди и… .. готово !! Веќе имате пигден што работи да разговара со вашите пријатели, гром за е-пошта, google earth. торенти… .. Вино за која било .exe апликација… ајде, што би очекувале од кој било оперативен систем. Но, со сигурност дека „no_se_kuantos грешка“ нема да скокне кај вас.

  Ако Slackware 14.0 може да се дефинира со еден сериозен збор: Стабилен.

 34.   омеза dijo

  Користам Slackware повеќе од 10 години (кога беше инсталиран од дискети) и мислам дека најголемата тешкотија кога инсталирате е да ги конфигурирате партициите што е многу лесно ако ја прочитате книгата Slackware што е на истата страница , остатокот станува практично автоматски ...

 35.   WSN dijo

  Па, само што инсталирав slackware 14.1, пробав и други реномирани дистрибуции, дури помислив дека веќе го имав последниот со федора 22 ... не бев во право.

  Ниту федора, ниту осум четвртини, перформансите на мојот компјутер се зголемија неверојатно со газиран софтвер и велејќи неверојатно, можеби треба да кажам брутално.

  Како и сè, работите треба да се полираат, како конфигурацијата на тастатурата, акцентите, тие работи, мислам дека ова е дистрибуцијата со која ќе се омажам>)

  1.    DMoZ dijo

   Не заборавајте да застанете со ...

   https://blog.desdelinux.net/author/dmoz/

   На здравје…

 36.   Иван dijo

  Многу добра и стабилна дистрибуција ... моето чудовиште фу Арх што ми даде битка е конфигурацијата на видео картичката, круг p3 512 рам, хехехе сепак го користам.

 37.   Инуказе dijo

  Здраво многу добро, моментално сум на Slackware64 14.2. Дојдов од пред 1 недела во Gentoo xD (што го избришав од едноставна и едноставна причина, многу доцна сфатив дека требаше да го изберам дистрибуцијата 64-бит наместо 32-битниот, и ако бев мрзлив 7 дена да преземам , Конфигурирање и компајлирање на сè, така што за 7 дена ќе имате: Базен систем + Графички систем + Nvidia приватни драјвери без мтрр 304.134 + Вино + Пареа

  Па, се вратив во Slackware по трет пат, и на мое изненадување, Nouveau работи и во 2D и во 3D (што не можам да го направам да работи во многу други дистрибуции што ги пробав: Gentoo, ArchLinux / Manjaro / Chakra / Бунселаб, Дебиан, Убунту, Федора, Пресметај Линукс, итн.)

  Како и да е, за мене единствено што му треба на Slackware е да работи повеќе и подобро засновано на „sbopkg“ .Ако сте менаџер на пакети што работи со Slackbuilds.org. бидејќи претпочитам апликациите да се составуваат. подобро ако ги поминете оптимизациите „-O2 марш = мајчин тип = мајчин“ и „направи -j3“ (Тоа е една од работите што може лесно да се постават во gentoo да се прави кога и да составиш)

  Како што велев sbopkg би било одлично ако
  1 - Решајте ги зависностите, во моментот ги враќам зависностите на „clamtk“ што има неколку зависности, кои за возврат имаат многу перл зависности, а тие исто така имаат зависности. Значи, ако сум мрзлива да ги решам сите рачно кога ги има премногу

  Веќе бев 1 недела, пред да знам sbopkg, и сите преземања ги направив рачно од страницата

  2 - Откако тоа е завршено, можете да користите GUI што има едноставен Synaptic. затоа што искрено тоа е најоптималниот менаџер на пакети што го користев, дури и повеќе од октопи. но би сакал да има перформанси и брзина на „пакман“ што е многу побрзо од соодветно.

  И добро, иако Slackware64 14.2 е најдоброто дистрибуција што ја добив, откако поминав 7 дена на gentoo. а потоа 1 цела недела рачно решавање на Slackbuilds со зависности. Јас во основа сакам Slackaware64 14.2 со менаџер на пакети како пакман

  Дали некој знае за дистрибуција со голем број пакети еквивалентни на Debian Stable, базирани на Slackware, што стандардно го користи Pacman?

  Евентуална дистрибутивна количина што ја имам е Frugalware, но не знам колку има во неговите складишта или кои други деривати на лабавици се активни, дали ми предлагате?

 38.   Анонимен dijo

  Ова е точно истиот концепт што го имав за Arch пред да го инсталирам, ќе треба да видиме дали истото ми се случува со Slackware