Како да инсталирате и користите Spotify на Ubuntu или Debian GNU/Linux?

Како да инсталирате и користите Spotify на Ubuntu или Debian GNU/Linux?

Како да инсталирате и користите Spotify на Ubuntu или Debian GNU/Linux?

Како што е вообичаено и добро познато кај нас редовни читатели, чести посетители и глобална заедница на Linuxers и други ИТ професионалциОдвреме-навреме ја прегледуваме нашата веќе објавена содржина за да ја ажурираме во ваша корист. Поради оваа причина, и гледајќи дека нашиот брз водич за «како да инсталирате и користите Spotify на Linux » од 2013 година е застарена и ништо функционална, денес ви носиме нов и мал брз водич прилагоден на модерното време.

И додека тоа е вистина Spotify, познатото услуга за дигитална музика, подкаст и видео со глобален досег, не е бесплатен или отворен; Вистината е дека многу страсни корисници на GNU/Linux сè уште го користат, благодарение на фактот што обезбедува добар пристап до милиони песни и други содржини од уметници од целиот свет. Или преку вашата бесплатна регистрација што ви дава пристап до основните функции, како што е бесплатно пуштање музика, или преку вашата платена претплата на Spotify Премиум.

spotify 2013 година

Но, пред да започнете да го читате новиот и мал брз водич „Како да инсталирате и користите Spotify на Linux“, ја препорачуваме нашата претходна поврзана објава со наведената тема:

spotify 2013 година
Поврзана статија:
Spotify за Debian / Ubuntu и деривати

Spotify на Linux: Како да го инсталирате и користите?

Spotify на Linux: Како да го инсталирате и користите?

Инсталирање Spotify на Linux (Ubuntu / Debian)

Да се ​​инсталира „Spotify на Linux“ Процесот е навистина лесен и едноставен, а ние само треба да ги следиме чекорите кои ни се објаснети во продолжение линк и тоа го репродуцираме подолу:

За еден Дистрибуција на Убунту o GNU/Linux Distros кои го имаат интегрирана поддршка за Snap парцелата Чекорите се следниве:

snap install spotify

Додека, за а Дистрибуција на Debian GNU/Linux, изведена или компатибилна Со ова, чекорите што треба да се следат се следните:

curl -sS https://download.spotify.com/debian/pubkey_7A3A762FAFD4A51F.gpg | sudo gpg --dearmor --yes -o /etc/apt/trusted.gpg.d/spotify.gpg
echo "deb http://repository.spotify.com stable non-free" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/spotify.list
sudo apt-get update && sudo apt-get install spotify-client

Имајте на ум: Запомнете дека, во Debian и слично, исто така е можно да се замени командата „apt-get“ со едноставно „apt“ или „aptitude“. Како што може да се види на следната слика каде што го изведовме целиот процес опишан погоре.

Инсталирање Spotify на Linux (Ubuntu / Debian)

Користете

Нема многу да се каже за неговата употреба, бидејќи, како и обично, штом споменатата апликација е успешно инсталирана преку Терминал (CLI), можеме да ја бараме и да ја извршиме во менито со апликации или со стартерот на апликации што го имаме, за потоа да се најавиме со нашиот вообичаен корисник на споменатата услуга.

Како што е прикажано подолу на следните слики:

 • Најдете и стартувајте преку менито со апликации или стартер на апликации

Spotify на Linux - Слика од екранот 1

 • Прво стартување на апликацијата Spotify на Linux каде што мора да кликнете на копчето „Log in“ за да можеме да се најавиме.

Spotify на Linux - Слика од екранот 2

 • Пораки од апликацијата дека мора да отидеме во отворениот веб-прелистувач и да се најавиме на платформата Spotify и да потврдиме дека сакаме да ја користиме апликацијата за десктоп.

Spotify на Linux - Слика од екранот 3

Spotify на Linux - Слика од екранот 4

Spotify на Linux - Слика од екранот 5

 • Ако сè е добро, веќе ќе ја имаме апликацијата Spotify на Linux што работи и ќе треба да одиме само во менито за конфигурација, за мали прилагодувања, како што е промена на јазикот.

Снимка на екранот 6

Снимка на екранот 7

Снимка на екранот 8

 • Во овој момент, мора да ја рестартираме апликацијата за да ги видиме применетите промени.

Снимка на екранот 9

Конечно, и во случај навистина да користите или сакате да го користите Spotify бесплатно или платено, ви препорачуваме да ја истражите бесплатната и отворена програма наречена зачинат. Која е командна линија и алатка за крос-платформа приспособете го официјалниот клиент на Spotify.

Spotiflyer: Едноставен и корисен музички преземач за GNU/Linux
Поврзана статија:
SpotiFlyer: Едноставен и корисен музички преземач за GNU/Linux

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, инсталирајте и користете „Spotify на Linux» Во моментов тоа е нешто навистина лесно и брзо. Програмерите на рече услуга за дигитална музика, подкаст и видео со глобален досег Тие направија добра работа така што, без да мора да отвора веб-прелистувач, секој може да ужива во него од компјутер со Windows, macOS и GNU/Linux. Значи, ако сте страсни за музика, не двоумете се да се регистрирате бесплатно и да уживате во она што можете од неа.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» и придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.