SteamOS е ажуриран за да ги собере сите новости во Debian 8.11

Снимка на екранот од Steamos Steam

Вентил, далеку од напуштање развојот на SteamOS, сега објави нова стабилна верзија на својата дистрибуција ГНУ / Линукс. Оперативниот систем дизајниран за светот на дигиталната забава сега може да има корист од најновите безбедносни ажурирања и поправени грешки што се достапни сега во складиштата на Debian 8.11. Зборуваме за SteamOS 2.154, следниот чекор на патот во развојот на верзијата 3.0.

SteamOS 2.154 се базира на дистрибуцијата Debian GNU / Linux 8.11, верзија која ќе го достигне крајот на својот живот на 17 јуни 2018 година. Според Пјер-Луп Грифаис, еден од развивачите на Valve, новиот SteamOS ги содржи истите ажурирања што беа користени во Бета на SteamOS 2.151, тоа е односно мала верзија на поправки. Тоа сугерира дека Valve работи на нова и поголема верзија базирана (веројатно) на Debian 9 „Stretch“. Тоа значи дека ќе има голема надградба на јадрото и графичкиот стек во работата ... Покрај тоа, Пјер-Луп Грифа рече во оглас објавен на мрежата дека «Како и обично, некои од ажурираните пакети во ова издание се користат само за компилација и не се дистрибуираат како дел од складиштето SteamOS. Неодамна ја ажуриравме инфраструктурата за градење и оваа надградба намерно се чува мала за да се тестираат неколку работи пред следното ажурирање на големиот кернел и графичкиот двигател.".

Ако веќе знаете достапни ажурирања За Debian 8.11 „essеси“, знаете дека доставени се многу безбедносни ажурирања во ова издание за одредени главни компоненти на системот, како и за многу други пакети со апликации. Бидејќи SteamOS 2.154 се синхронизира со истите тие складишта, тоа е она што ќе го добиете ако одлучите да го ажурирате дистрибутивниот систем SteamOS. Проблемот е во тоа што, како што реков претходно, ажурирањата за оваа верзија ќе престанат овој месец за да се фокусираат на други понови верзии на проектот Debian ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.