Излезе SystemRescueCd 1.5.2, дистрибуција за поправка на вашиот систем

SystemRescueCd е Linux дистрибуција на LiveCD за да го поправите вашиот систем и да ги вратите вашите податоци по катастрофа. Исто така, се обидува да обезбеди лесен начин за извршување на административни задачи на вашиот компјутер, како што се креирање и уредување партиции, итн.

Го нема најпријателскиот интерфејс на светот и не е дизајниран да функционира како комплетен оперативен систем, но работи совршено за тоа за што е создаден: извлечете се од неволја.

таа содржи еден тон комунални услуги (разделена, партимиграција, измет, ...) и основни (уредници, командант на полноќ, мрежни алатки). Многу е лесно да се справите: го започнувате од ЦД-РОМ и ви дозволува да сторите сè. Системското јадро ги поддржува најважните датотечни системи (ext2 / ext3, reiserfs, xfs, jfs, vfat, ntfs, iso9660) и мрежни (Samba и NFS). SystemRescueCd се базира на ЦД Генто во живо.

Некои карактер да се земат предвид:

 • Кернел 2.6.33.02 или 2.6.32.11
 • GNU се разделија и GParted се на партиции или димензии на димензии, вклучувајќи FAT32 и NTFS
 • Менаџер за партиции на Раниш
 • fdisk за уредување на табелата со партиции на дисковите
 • PartImage, софтвер за клонирање дискови што копира само користени сектори
 • TestDisk за спасување изгубена партиција и PhotoRec за враќање на изгубените информации
 • ЦД и ДВД режач
 • Два подигнувачи
 • Интернет прелистувачи: Mozilla Firefox, Lynx, Links, Dillo
 • Полноќ командант
 • Софтвер за (не) компресирање на датотеки.
 • Системски алатки: креирање, бришење, промена на големината и преместување на датотечни системи
 • Поддршка за разни датотечни системи: целосна поддршка за читање / запишување за NTFS (преку NTFS-3G), како и FAT32 и Mac OS HFS.
 • Поддршка за Intel x86 и PowerPC системи, вклучително и Mac.
 • Можност за создавање дискови за подигнување за различни оперативни системи.
 • Поддршка за уредување на регистарот на Windows и менување на клучот за стартување на системот.
 • Можете да започнете FreeDOS, тестирање на меморија, дијагностика и други дискови за подигање од едно ЦД.

Официјална страницаhttp://www.sysresccd.org/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.