[Трет дел] LMDE во длабочина: Оптимизирање уште повеќе.

На претходните рати веќе видовме како инсталирате y надградба ЛМДЕ. Сега ќе ви покажам неколку совети за да направите некои мали прилагодувања на нашиот систем.

Оптимизирање на LMDE

Ако процесот на ажурирање не претставува никаков проблем и сè работи правилно, можеме да продолжиме да изведуваме одредени трикови за понатамошно оптимизирање на нашите ЛМДЕ и направете го тоа пофункционално. Имајте на ум дека ова мора да го сториме на наш сопствен ризик, и ако тие се сомневаат во нешто, тие го одразуваат во коментарите или прашуваат кој «Знае сè".

Измами за LMDE.

Инсталирајте го само она што му треба на АПТ.

Обично кога пакетот е инсталиран, тој може да ги инсталира предложените и препорачаните зависности за нас. Во многу случаи, едното зависи од другото, но не и од другите. Со оваа команда ќе направиме да го инсталираме apt само она што навистина му треба на пакетот што ќе го инсталираме.

echo -e 'APT :: Install-Препорачува „0“; \ nAPT :: Install-Suggess „0“;' | sudo tee /etc/apt/apt.conf.d/99synaptic

Ова исто така можеме да го сториме до Синаптик. Одиме да Поставки »Преференции и одштиклирајте ја опцијата: В.Разгледајте ги препорачаните пакети како зависности.

Пакети препорачани од Синаптик

Отстранете неколку непотребни пакувања.

sudo aptency purge live-installer-слајдшоу gnome-core

Со ова ние елиминираме Водици y Еволуција. Ако ги користите и двете, не додавајте јадро-јадро.

Прилагодете го поздравниот екран.

sudo cp /etc/gdm3/greeter.gconf-default / usr / share / gdm / Hello-config / 99_personal gksudo gedit / usr / share / gdm / Hello-config / 99_personal

Се разбира, за ова мора да имате знаење за тоа што правите :P

Поправете тајмаут во GRUB.

sed -r -e's / \ s + поставен тајмаут = \ $ \ {2 \} / поставен тајмаут = 0 / g '/etc/grub.d/00_header | sudo tee /etc/grub.d/00_header

Поправете го изгледот на терминалот.

En Тестирање на Дебијан некои пакети се додаваат Гном3, и затоа некои апликации (како што е терминалот) може да изгледаат ужасно. За да го надминете ова, го правиме следново:

способност на судо инсталирај gnome-theme-standard sudo cp -r / usr / share / themes / Mint-X / usr / share / themes / Mint-X2 sed -e's / Mint-X / Mint-X2 / g '/ usr / споделување / теми / Нане- X2 / индекс.тема | sudo tee /usr/share/themes/Mint-X2/index.theme sudo cp -r /usr/share/themes/Adwaita/gtk-3.0/ / usr / share / themes / Mint-X2 /

Сега треба да избереме само Мени »Апликации» Поставки »Изглед предметот Нане-X2. Терминалот ќе оди од ова:

Терминал пред тоа

на ова:

Терминал после

Сега при инсталирање на овој пакет, ГДМ ќе ги прикаже иконите Адваита и ќе изгледаат нешто погрешно. Авторот не најде поисплатливо решение отколку да се кандидира:

sudo rm -rf / usr / share / икони / Adwaita

За секој случај направете резервна копија

sudo cp -R / usr / сподели / икони / Adwaita / usr / сподели / икони / OldAdwaita

Оневозможете Bluetooth.

Ако користите Bluetooth само повремено, можете да ја користите оваа команда за да ја оневозможите при стартување:

sudo способност инсталирај rfkill sed -e '/ излез 0 / d' -e '/ rfkill блок Bluetooth / d' /etc/rc.local | sudo tee /etc/rc.local; echo -e "rfkill блок Bluetooth \ nexit 0" | sudo tee -a / итн / р.локално

Поставете го часовникот.

Според авторот, поставувањето на хардверскиот часовник на UTC не е добра идеја, особено ако користите повеќе од еден оперативен систем, затоа:

sed -r 's / ^ UTC = да / UTC = не / ig' / итн / стандардно / rcS | sudo tee / etc / default / rcS sudo apt-get инсталирај ntp

Ова ќе го оневозможи времето UTC и ќе овозможи синхронизација со NTP серверите.

Не рестартирајте го јадрото.

Сега можеме да се рестартираме, но може да наидеме на мал досаден проблем. Ако се обидеме, тоа само ќе го рестартира јадрото и ќе го прескокнеме GRUB и така натаму. Веќе имаше коментирано за ова, и го оставам тука решението:

sudo apt-get отстрани алатки kexec

Синаптички проблеми.

Ако имаме проблеми со Synaptic, можеме да го решиме со инсталирање на следниве пакети:

sudo apt-get install apt-xapian-index sudo apt-get install apt aptitude synaptic - повторно инсталирај

Ова исто така ќе овозможи брзо пребарување на него.

За картичките АТИ.

За корисниците на ATI, се препорачува да го сторите следново:

sudo apt-get remove --purge fglrx * sudo apt-get update && sudo apt-get install fglrx-driver fglrx-control sudo apt-get install libgl1-mesa-dri-експериментален компиз-фузија- * фузија-икона sudo / usr / bin / aticonfig - почетно рестартирање на судо

Авторот ни вели дека, по рестартирање, можеме да ги конфигурираме параметрите Compiz и ATI, а во второто, мора да обрнеме посебно внимание на: Без солза работна површина.

Исто така, ни кажува дека откривте дека мора да го користите Фузија-икона (вчитувајќи го при стартување) за да користите компиз како управувач со прозорци. Изврши го методот "компиз-замени”Тој ни дава Компиз само еднаш.

За корисниците на Смарагд:

sudo apt-get install build-basic libxcomposite-dev libpng12-dev libsm-dev libxrandr-dev libxdamage-dev libxinerama-dev libstartup-notification0-dev libgconf2-dev libgl1-mesa-dev libglu1-mesa-dev libmetacity-dev librsvg2-dev libdbus-1-dev libdbus-glib-1-dev libgnome-desktop-dev libgnome-windows-settings-dev gitweb curl autoconf automake automake1.9 libtool intltool libxslt1-dev xsltproc libwnck-dev python-dev python-pyrex libprotobuf-dev -компајлер питон-секси wget
wget http://releases.compiz.org/0.8.8/emerald-0.8.8.tar.gz tar xvzf smerald-0.8.8.tar.gz cd smerald-0.8.8 ./configure –prefix = / usr LIBS = -ldl направи судо направи инсталирај

Сега само треба да добиеме неколку теми и да ги тестираме. Авторот ни кажува дека ова овозможува ефект на замаглување во Compiz. Користењето на Гаусовата заматеност со најмалку радиус од 8 изгледа импресивно.

Исправете проблеми со типографијата.

Можеби имате проблеми со фонтовите. Рендерирањето на под-пиксели се однесува лошо. Со цел да се реши:

sudo rm /etc/fonts/conf.d/10-hinting-slight.conf sudo rm /etc/fonts/conf.d/10-no-sub-pixel.conf sudo ln -s /etc/fonts/conf. достапно /10-hinting-medium.conf /etc/fonts/conf.d/. sudo ln -s /etc/fonts/conf.available/10-sub-pixel-rgb.conf /etc/fonts/conf.d/. sudo dpkg-реконфигурирај го фонтот конфигурација

Оневозможете го звучникот.

Системот е скоро совршен веќе, но може да биде уште подобар. Не ви се допаѓа гласниот звук при стартување? Или можеби супер убавите звуци во терминалот? Да го оневозможиме звучникот на компјутер!

ехо "црна листа pcspkr" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf sudo rmmod pcspkr

Корекција на звук во Flash и Mplayer.

Говорејќи на звук. Дали сте забележале грешки во блиц? Вакво изобличување на звукот во Skype или Mplayer? За изобличување на звукот, волшебниот рецепт е како што следува:

ехо /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libc/memcpy-preload.so | sudo tee /etc/ld.so.preload

Ова е за 32 бита. Авторот не знае каде може да го стори тоа на 64 битни машини.

Разбудете се со компјутер со тастатура или глувче.

Дали сакате да го разбудите вашиот компјутер со тастатура или глувче? Многу лесно:

((ехо '#! / bin / sh' && sed -rn 's /^.* (USB [0-9E] + | EUSB). * $ / ехо \ 1> \ / proc \ / acpi \ / будење / pg '/ proc / acpi / wakeup) | sudo tee /etc/pm/sleep.d/05_usb && sudo chmod + x /etc/pm/sleep.d/05_usb)

Да, изгледа ужасно, но работи веднаш. Овој трик е од авторот.

Инсталирајте Grub Customizer:

sudo apt-get install bzr cmake libgtkmm-2.4-dev gettext bzr branch lp: grub-customizer cd grub-customizer / cmake. && направи мени за судо apt-get install hwinfo sudo направи инсталирај

И примени уште еден трик на авторот:

sudo mkdir /etc/grub.d/.disabled sudo mv /etc/grub.d/06_* /etc/grub.d/.disabled/ sed -r -e's / \ $ \ {2 \} / \ $ \ {GRUB_COLOR_NORMAL \} / g '-e' s / \ $ \ {3 \} / \ $ \ {GRUB_COLOR_HIGHLIGHT \} / g '/etc/grub.d/05_debian_theme | sudo tee /etc/grub.d/05_debian_theme> / dev / null

Со ова можеме да направиме да работи како што се очекуваше. Запомнете повторно да го применувате овој упад секој пат кога Grub Customizer одбива да работи. Ова ќе се случи по ажурирањето на датотеките /тнк/груб.д/ или некои од компонентите на GRUB.

Не користете Gnome-DO.

Конечно, авторот препорачува доколку ни е пријатно MintMenu y Alt + F2, да не користиме Гном-направи, бидејќи има конфликти на зависност. Решението може да биде, користете Synapse, што ви овозможува да го направите истото.

На следната рата ќе видиме малку да го конфигурираме изгледот и патем, да заштедиме малку MB потрошувачка за да заштедиме ресурси на системот.

 

Линкови: linuxmintlife | Форум LinuxMint


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Со почит Како прво, многу ви благодарам за блогот: тој е многу комплетен и ми беше од голема помош при моето преминување од Ubuntu 10.10 во Linux Mint 11 Debian.

  Го инсталирав вчера, откако ја испробав верзијата Lxde и сè одеше одлично до пред неколку минути: фонтот се смени. Се обидов да ги применам советите во оваа статија, но тие не ми помагаат. Буквите изгледаат чудно, како надвор од фокусот и не ми се допаѓа изгледот. Те молам, може некој да ми помогне малку? Ви благодарам.

  1.    Храброст dijo

   Буквите во LXDE ми изгледаа лошо, како на квадрат, но потоа со едно од ажурирањата или којзнае што, ми беа одземени, во Арх, во ЛМДЕ нема идеја

 2.   JJ dijo

  Добро По толку многу пребарување не најдов решение за опсесија што ја имам. Сакам да го ставам екранот за најава Mint 7 Gloria во новиот LMDE Gnome v1 што штотуку започнав да го користам. Пред 3 дена започнав да користам Нане и иако на почетокот помислив да ја користам Глоријата, имаше многу ограничувања.
  http://gnome-look.org/content/show.php/Arc-Colors+GDM-Walls?content=88305
  Не успеав да ги инсталирам Боите на лакот на кој било начин,

  1.    елав <° Linux dijo

   Сè што треба да направите е да инсталирате GDM и да го замените со GDM3 .. Потоа ја преземате темата, ја закачувате на GDM и тоа е тоа ..

 3.   Андрес Силва dijo

  Како прво, ви благодарам многу за советите, тие ми беа многу корисни, конечно успеав лесно да ја активирам мојата ATI картичка која беше кошмар во Убунту.

  Имам прашање со активирање на компиз, излегува дека границите на прозорецот се изгубени, дали има едноставно решение за тоа?

  1.    елав <° Linux dijo

   Сигурно сега не можев да одговорам на тоа прашање. Прво затоа што не користам LMDE во моментот и второ затоа што ако го користев, Compiz ќе беше оневозможен. Сепак, со пишување Alt + F2:

   compiz --replace

   Тоа не функционира?

   1.    Андрес Силва dijo

    Тоа е, ако работи, активирање на компиз со командата што ја наведовте и исто така преку иконата за фузија, но кога ја активирате, границите на прозорците исчезнуваат ... Мислам?

 4.   Sergio dijo

  Здраво Можете ли да ми го кажете спротивното од оваа команда: echo /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libc/memcpy-preload.so | sudo tee /etc/ld.so.preload… Генерирам грешка во мојот систем и сакам да ја вратам во својата нормална состојба

  грешка = ГРЕШКА: ld.so: објект '/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libc/memcpy-preload.so' од /etc/ld.so.preload не може да се преземе однапред: игнориран.