Совети: Како да го смените агентот за корисник на хром?

Ние веќе видовме како да го смениме Корисник на Firefox агент y Опера и сега е редот на Хром, што редовно го користам затоа што Firefox 8 ми ја јаде RAM меморијата.

Има Екстензии кои ви дозволуваат да го направите ова, но поради ограничувањата што ги наметна Google (многу мајки) a Куба Не можам да ги набавам, затоа морам да го правам ова рачно.

За ова ја уредуваме датотеката /usr/share/applications/chromium.desktop и ја бараме линијата што вели:

Exec=/usr/bin/chromium %U

И ние го ставивме вака:

Exec=/usr/bin/chromium --user-agent="Mozilla/5.0 (X11; Linux i686) AppleWebKit/535.1 (KHTML, like Gecko) Debian Chromium/14.0.835.202 Safari/535.1" %U

Ако отвориме јазиче и ставиме:

chrome://version/

Можеме да го видиме Кориснички агент што повеќе или помалку во мојот случај треба да биде вака:

--user-agent="Mozilla/5.0 (X11; Linux i686) AppleWebKit/535.1 (KHTML, like Gecko) Chrome/14.0.835.202 Safari/535.1"

Ако го споредите со линијата што ја оставив погоре, ќе видите дека додадов Debian и заменив Chrome од Хром.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

117 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Дали знаете што е екстензијата на Google, се согласувам дека тие се деца на лоша мајка, да ја поедноставам работата, хахахаха, и во која дистрибуција веќе имате Firefox 8?

  1.    елав <° Linux dijo

   Сега не се сеќавам на името на наставката. И Firefox 8 тогаш во Debian, со tar.gz

 2.   Тикс dijo

  Со таа патека (/usr/share/applications/chromium.desktop) не можам да најдам ништо, се гледа дека работи само за одредена дистрибуција, истите работи во LMDE во Mint 12 не и претпоставувам дека и за Ubuntu и Kubuntu.

  1.    елав <° Linux dijo

   Можеби во Ubuntu го менува името на .desktop, но генерално сите апликации што се појавуваат во менито се таму. Барај добро, можеби тоа се нарекува хром или езеро за тоа прашање.

   1.    Алф dijo

    Во Убунту е на патот што е наведен во објавата, само што кликнувате со десното копче на иконата и таа ќе се отвори со kwrite (мојот случај), и ја барате линијата, ја изменив и хромот престана да работи, за дека ги вратив вредностите како што ги имав.

 3.   Тикс dijo

  Јас сум на нане 12 RC.

  120MB плус 54,9mb плус 46mb плус 41mb плус 33mb направи вкупно 294,9 mb со отворени само 3 јазичиња
  и одење нагоре според системскиот монитор. Затоа, го напуштам Chromium и ќе пробам друг прелистувач што е помалку вампирен.

  Изгледав добро и не најдов ништо како chromium.desktop, во секој случај благодарам.

  1.    Aminамин Самуел dijo

   Ниту јас не најдов ништо .. Јас сум на Linux mint 12

 4.   Оскар dijo

  Хром троши повеќе RAM меморија од Firefox?

  1.    хиперсајан_х dijo

   Тие трошат иста работа со ист број на јазичиња, гледајќи ги истите страници, со идентични конфигурации и со исти или барем слични додатоци.

   1.    Оскар dijo

    @hipersayan_x, благодарам за советот.

   2.    Алијана dijo

    На Kubuntu 11.10, со Firefox 14, со отворени 74 (да, седумдесет и четири) јазичиња, ја трошам истата RAM меморија како Chromium со само 20-22 ... И ако отворам повеќе од 25 Chromium, тоа веќе станува многу бавно.

    Истото во Нане, Firefox го победува Хром.

    Во мојот случај барем НЕ е точно дека тие ја трошат истата работа со истите отворени јазичиња. Доколку е потребно, јас обезбедувам фаќања и податоци.

    Со други зборови, претпочитам Firefox и неговата огромна количина екстензии. За специфични работи, јас користам хром.

    Вистина е дека прелистувам компулсивно, не познавам некој што отвора толку многу јазичиња. Ако ви требаат само 3 или 4 трепки, можеби Хром ќе направи за вас.

    Но, веќе разговаравме за тоа на друго место.

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     74 јазичиња, добро.

     „Не познавам некој што отвора толку многу јазичиња“... хехех, подобро да не кажувам ништо, сигурно елав (другиот администратор кој до неодамна работеше во иста компанија како мене) ќе каже нешто како: «Да! овој (што се однесува на мене) отвора толку многу јазичиња што не ми остава ширина на опсег »… или нешто слично на тоа ХАХАХА.

     Ништо, сè уште отворам многу јазичиња, бидејќи како што се отвораат, сега читам полуотворени, и ги затворам ... додека многу други не завршија со вчитување.

    2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Патем (колку сум груб хаха) ... добредојдовте на блогот
     Се надевам дека ќе најдете интересни работи тука ... иако, бидејќи сте корисник на KDE, ви гарантирам дека ќе најдете многу работи што ќе ви се допаднат

     Со почит

     1.    Алијана dijo

      Добро, благодарам на вас.

      Но, пази, јас сум момче, алијана е кратенка.
      (Обично кога ќе го разјаснам ова, не знам зошто го менуваат пријателскиот тон за друг неутрален).

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Упс хахахаха извини за недоразбирањето хахахаха.
       Ништо, исто така задоволство да те имам тука пријател, и го повторувам она што го реков ... ако сакаш KDE, тука ќе најдеш многу интересни работи хахаха

       Поздрав и добредојде на блогот


 5.   KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

  елав сè уште имате само Chromium v14… леле

  1.    елав <° Linux dijo

   Да, и? Прави чуда за мојот Chromium v14. Всушност, јас не гледам никаква разлика во Chrome 15, освен почетниот таб.

 6.   sdaf2 dijo

  Ако не ви одговара, обидете се да го смените корисничкиот агент во хром / хром со овој брз и лесен метод. http://buildall.wordpress.com/2011/05/24/changing-google-chrome-user-agent-string-in-ubuntu-11-04/

  1.    Aminамин Самуел dijo

   Вероо не работи за мене или сè уште не знам како да го направам тоа: С.

   1.    Aminамин Самуел dijo

    ...

 7.   Aminамин Самуел dijo

  Дали ова може да работи и за google chrome?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ју up

   1.    Aminамин Самуел dijo

    ахахаа никогаш не можев да направам xD

 8.   Кинески dijo

  Тестирање

 9.   Aminамин Самуел dijo

  продолжувам да се обидувам

  1.    Aminамин Самуел dijo

   ....

 10.   Aminамин Самуел dijo

  Не разбирам што се случува ... Го ставам ова

  /opt/google/chrome/google-chrome %U Exec=/usr/bin/chromium --user-agent="Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/535.1 (KHTML, like Gecko) Linux Mint 12 Chrome/17.0.963.79 Safari/535.1" %U

  Те молам поправи ме ако имам нешто лошо

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Со тоа, не го гледате ниту логото на нане на банерот за блогот? (Десен горен агол)

   1.    Aminамин Самуел dijo

    не ништо 🙁

   2.    Aminамин Самуел dijo

    тоа е google chrome што го користам .. би можел да користам малку помош

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Уфф, само што пробав со Chromium (немам Chrome) и ми делуваше како чаре O_O... дозволете ми да испитам малку за да видам што ќе најдам.

     1.    Aminамин Самуел dijo

      имајте пред да истражите .. прво дозволете ни да го убиеме сомнежот, да не биде дека правам нешто погрешно ..

      Каде отидовте да го конфигурирате тоа? отворивте хром и тогаш што направивте?

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Отворив терминал и го ставив ова:
       chromium --user-agent="Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/535.1 (KHTML, like Gecko) Linux Mint 12 Chrome/17.0.963.79 Safari/535.1" %U

       Ништо друго

       Обидете се да видите каков резултат ви дава


     2.    Aminамин Самуел dijo

      ништо не се случува .. Го ставив тоа во терминалот и потоа ми се отвори нов прозорец на Google Chrome. но сè уште не се појавува во корисничкиот агент

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Ебате со овие од Гугл ... ¬_¬
       Затоа не користам Хром и користам Хром ...


     3.    Aminамин Самуел dijo

      ајајај чудното е што направив промена во firefox како што покажува и другото упатство .. и изгледа добро, ми го покажува логото на linux mint и сè освен хром и хром ништо

     4.    Aminамин Самуел dijo

      еј го ставив ова во терминал:

      хром-корисник-агент = »Mozilla / 5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit / 535.1 (KHTML, како Gecko) Linux Mint 12 Chrome / 17.0.963.79 Safari / 535.1 ″% U

      И тој ми рече:
      хром: нарачката не е пронајдена

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Наместо Хром, ставете / usr / bin / хром ... добро, тој нане ¬_¬ ...


     5.    Aminамин Самуел dijo

      ахахаха ќе се смееш малку ... види што ми рече сега:

      bash: / usr / bin / chromium: Датотеката или директориумот не постојат

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       WTF !!! … Пробајте / usr / bin / прелистувач на хром за да видите


     6.    Aminамин Самуел dijo

      Добро ставам како што ми рече:

      / usr / bin / хром-прелистувач –корисник-агент = »Mozilla / 5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit / 535.1 (KHTML, како Gecko) Linux Mint 12 Chrome / 17.0.963.79 Safari / 535.1 ″%

      И погледнете како излегува корисничкиот агент

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Убунту О_О. сега навистина се откажувам ...
       Не знам ни какво дистрирање користиш ... ЛОЛ !!
       Можеби можеш да го ставиш во / итн / хром / стандардно или нешто слично ... Ми снемуваат идеи, во Дебијан одлично ми одговара 0_0


     7.    Aminамин Самуел dijo

      АЛЕЛУЈА !! \ O / \ Ø / \ O / \ Ø / -> Јас веќе го постигнав тоа ... беше тоа што имав погрешно напишано хром ејеџеје БЛАГОДАРАМ

     8.    Aminамин Самуел dijo

      Сега треба само да ставам фотографија на аватарот .. како и онаа што ја имате.

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Ебате најпосле ЛОЛ !!!
       За фотографијата на аватарот, дали сте веќе регистрирани овде на страницата?


 11.   Aminамин Самуел dijo

  почекај ме малку .. добивам линукс нане, но кога ќе го затворам терминалот ме добива повторно како да е ubuntu: О

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Се разбира, не го стартувајте во терминал, туку извршете го со помош на [Alt] + [F2] и тоа е тоа

  2.    Aminамин Самуел dijo

   погледнете; (затворете го терминалот и ставете убунту .. и јас користам нане на Linux

 12.   Aminамин Самуел dijo

  [Alt] + [F2] тогаш го ставам ова:

  / usr / bin / хром-прелистувач –корисник-агент = »Mozilla / 5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit / 535.1 (KHTML, како Gecko) Linux Mint 12 Chromium / 17.0.963.79 Safari / 535.1 ″%

  ми отвора нов прозорец за хром .. Отворам јазиче и го ставам ова
  хром: // верзија /

  и покажува дека е ubuntu наместо linux mint AJAJAJAJA .. мојот прелистувач е демонизиран со канонски xD

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Затворете го целиот хром што го имате отворен и направете ја работата F2 повторно

   1.    Aminамин Самуел dijo

    истото продолжува да се случува .. ме отвора со логото на linux mint .. но кога ќе го затворам и повторно ќе го отворам, се појавува повторно со логото на ubuntu

   2.    Aminамин Самуел dijo

    Што треба да направам за да го поправам корисничкиот агент? бидејќи ако го отворам преку F2 или преку терминал ми го покажува системот што го користам, но кога ќе го затворам прелистувачот и ќе го отворам повторно ми покажува ubuntu

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Па, претпоставувам да ја уредим датотеката:
     /usr/share/applications/chromium.desktop

     1.    Aminамин Самуел dijo

      ок како го уредувам .. пошто не прави ништо за терминалот, не прави ништо за Ф2

 13.   Алгабе dijo

  Најпосле можев да го натерам да работи со помош на halалс и со помош на корисничкиот агент

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Уфф јебига на крај, како го стори тоа на крајот?

   1.    Алгабе dijo

    Многу лесно во терминалот ставам:

    [понуда] лоцирај chrome.desktop [/ понуда]
    и изменете го следново.
    [цитат] sudo nano /usr/local/share/applications/google-chrome.desktopactions/quote]
    Побарајте ја линијата "Exec = / opt / google / chrome / google-chrome" и оставете ја на следниов начин.
    [quote] Exec = / opt / google / chrome / google-chrome –user-agent = »Mozilla / 5.0 (X11; Linux i686) AppleWebKit / 536.5 (KHTML, како Гецко) Fedora Chrome / 19.0.1084.52 Safari / 536.5 ″% У [/ цитат]
    Рестартирајте го Chrome и работи корисничкиот агент

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     ААХХ !! ок ок благодарам многу 😀
     Сега го твитам хахахаха.

 14.   Гринукс dijo

  тестирање

 15.   Гринукс dijo

  Се обидувам повторно

 16.   Claudio dijo

  Здраво, имам Debian LXDE и дистрибуцијата не ме препознава. Ги прочитав претходните коментари, но не можам да ги конфигурирам! Во терминалот sudo nano /usr/local/share/applications/google-chrome.desktop празно е и не знам како да го поставам. Помош или две?

 17.   a dijo

  тест кориснички агент

 18.   Павлочо dijo

  Тестирање

  1.    Павлочо dijo

   Веќе можев, но го направив поинаков.

   1.    Павлочо dijo

    Ебате уште лошо, јас користам хром

 19.   Алехандро Мора dijo

  Тестирање… ..

  Ви благодарам многу!

 20.   Даниел Рохас dijo

  Тестирање

 21.   Алијана dijo

  Тестирање

 22.   Алијана dijo

  Еј.

  Пишувајќи од Конкерор, Кубунту 11.10.

  Откако го следев овој трик, мојот Chromium 18.0.1025.168 не работи, ми вели:

  "KDEInit не може да лансира" usr / bin / хром ".

  Во мојот случај, морав да ја уредувам датотеката

  /usr/share/applications/chromium-browser.desktop

  да го следат трикот.

  Не знам дали треба да сменам нешто покрај „/ usr / bin / хром-прелистувач“.

  И иако го поништив трикот, сепак немам хром.

  Се надевам дека нема да морам повторно да го инсталирам, за да не ги изгубам сесиите што ги зачував ...

  Дали имате помош за обновување на хром?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво
   Ако можете да ја ставите содржината на датотеката што ја изменивте тука - » http://paste.desdelinux.net
   За да може да го разгледаме подобро.

   Compareе го споредам со моето тука, и ќе видиме што не е во ред со тоа.
   Со почит ^ - ^

 23.   Алијана dijo

  Wasе го предложев тоа, тие да ја споделат датотеката за да видат ...

  Мој сега (заборавив да го насловам):

  http://paste.desdelinux.net/4518

  Но, мислам дека веќе го поправив.

  Ја сменив верзијата Хром на трикот (Хром / 14.0.835.202) за мојата (Хром / 18.0.1025.168), фала богу што имав претпазливост да ја запишам мојата верзија претходно ... И се чини дека веќе имам Хром повторно ... мислам ... дека кога повторно ќе го отворам, тоа продолжува да работи ...

  Но, трикот не ми одговара, тој постојано ми кажува погоре дека имам Убунту, како и пред да го следам трикот.

  Јас само нека биде, да не го зезнам повторно.

  Совет до кубунтерос, не допирајте ништо.

  Ви благодариме што присуствувавте, администратор за чудно име администратор

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   ХАХАХАХАХАХ како се смеев со тој крај на «чудно име администратор». СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!!!
   Со оглед на фактот дека мојот прекар не е толку едноставен како што мислев хаха ... убаво што се запознав, моето име е Алехандро

   Всушност, кога беше напишана оваа објава, Chromium не даде проблеми да посочи дека е друга верзија, без идеја зошто сега ги има тие детали O_O ...

   Го ставате Кубунту во UserAgent и ви кажува дека користите Ubuntu? Проверете дали, ако е така, повторно ќе го проверам кодот за да видам каква било грешка што сум ја пропуштил.

   Со почит

   1.    Алијана dijo

    Мислиш на промена на „Debian Chromium /“ во „Kubuntu Chromium /“?

    Giveе пробам, но се плашам дека рестартирањето на Chromium повторно ќе се заебе.

    И како што реков погоре, јас сум момче, моето име исто така започнува со А ...

   2.    елав <° Linux dijo

    ХАХАХАХАХАХ како се смеев со тој крај на „чудното име администратор“. СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!!!
    Со оглед на фактот дека мојот прекар не е толку едноставен како што мислев хаха ... Мило ми е што се запознав, моето име е Алехандро

    Остави го „сосот“ дека Алиана е фраер xD xD

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     ХАХАХА знаете дека со сите се однесувам добро хаха

 24.   Алијана dijo

  Предлагам: можеби треба да додадете на трикот дека тие го менуваат v. Хром на кодот за кој инсталирале ...

 25.   Алијана dijo

  Промени „Дебијан хром /“ во „Кубунту хром /“ и ништо. Постојано ми кажува дека сум на Убунту.

  Целосно отстранети од „Debian Chromium /“ и „Kubuntu Chromium /“. Ништо.

  Сега можам да го отворам само Chromium од конзолата, иако тоа е проблем на Kubuntu / KDE што ќе го решам кога ќе ми се допадне.

  Барем знаете дека е Хром, нешто е нешто.

  Го оставаме сега, нема да полудиме ниту за малку детали.

 26.   битблу3 dijo

  мммм, јас сум добар корисник на firefox, но му давам шанса на хром, и вистината е дека забележав дека ги користи придобивките од нову подобро од firefox. На здравје

 27.   Фега dijo

  тестирање со чакра

 28.   Фега dijo

  Имам инсталирано Чакра со Гугл Хром и не можам да го натерам корисничкиот агент да работи, дали може некој што го стори тоа да ми помогне? Благодарен од сега

 29.   Хјууга_Неџи dijo

  тестирање на Debian + Google Chrome 15

  1.    Хјууга_Неџи dijo

   во / usr / share / апликација нема google-chrome.desktop
   всушност, таа датотека е во /opt/google/chrome/google-chrome.desktop

   1.    Хјууга_Неџи dijo

    мојот проблем е во поставувањето на линијата што води кон Дебијан уште од http://www.useragentstring.com/pages/Chrome/ се појавуваат само линии за Ubuntu, Windows и Macosx

 30.   sieg84 dijo

  тестирање.

  1.    sieg84 dijo

   добро, во openSUSE работи без да се пресели во ништо, но јас не користам хром, тоа е хром

 31.   Даниел dijo

  prueba

 32.   конец dijo

  убаво

 33.   иззивп dijo

  добар

 34.   Gубре_Килер dijo

  тестирање

 35.   Gубре_Килер dijo

  тест 2

 36.   Дкој dijo

  Тест

 37.   Дкој dijo

  Test2

 38.   x11tete11x dijo

  тест

 39.   Шмишка dijo

  тоа функционира

 40.   Шмишка dijo

  вер

 41.   Шмишка dijo

  гледање

 42.   Хозе dijo

  Тестирање на Макстон

 43.   Шмишка dijo

  qqw

 44.   Шмишка dijo

  ннмнм

 45.   Шмишка dijo

  мгн мх

 46.   mat1986 dijo

  Тестирање на кориснички агент ...

 47.   mat1986 dijo

  Да видиме дали сега xD

 48.   mat1986 dijo

  План за тестирање Б ...

 49.   mat1986 dijo

  План за тестирање C, ако го препознава LXQt

 50.   mat1986 dijo

  Тестирање на кориснички агент со максимум ...

 51.   mat1986 dijo

  По ажурирањето на хромот, прилагодениот корисник е променет, па затоа тестирам повторно ...

 52.   5ull1v4n dijo

  Тестирање по ажурирање

  1.    5ull1v4n dijo

   Тест 2: v

   1.    5ull1v4n dijo

    уште еден тест

 53.   mat1986 dijo

  Тестирање на кориснички агент во qupzilla

  1.    mat1986 dijo

   и сега?

   1.    mat1986 dijo

    И сега да?

 54.   mat1986 dijo

  Се проверува корисничкото ажурирање во qupzilla

 55.   Брутико dijo

  Последна шанса

 56.   Шмишка dijo

  тестирање на тест за агент на корисник

 57.   Шмишка dijo

  Тест за тест Тест за тест за тест

 58.   Шмишка dijo

  тест за повеќекратниот кориснички агент