Tmux: Започнување со терминален мултиплексер (Прв дел)

Продолжуваме со изродите:

Ако сте користени на одреден начин за широка употреба на конзолите (јас се вклучувам и мене), ќе наидете на тоа дека најдобра опција кога преземате одредени задачи без да фрлате многу конзоли на работната површина е да користите мултиплексер што не е ништо повеќе отколку субјект што дозволува создавање на куп конзоли достапни од истиот терминал. Во најдобрите случаи имаме алатки како што се Гнускрин  што е очигледно најпозната и најдолговечна опција. Вистината е дека во светот на слободниот софтвер, ако можеме да најдеме нешто, тие се опции за употреба. Буквално имаме скоро бесконечен опсег:

Овој пат сакам да ви кажам малку за Tmux

Ако како мене имаш Лак само направи А. пакман -С tmux за да го инсталирате Корисниците на други дистрибуции ги имаат на ист начин во официјалните репорти.

Откако ќе се инсталира, започнуваме да пишуваме tmux во термички:

startmux

На прв поглед тоа е само терминал што чека да се извршат командите и сигурно е така. Првото нешто што ќе се кандидира за ова упатство ќе биде неколку терминали во еден прозорец, за што ја притискаме комбинацијата на копчиња:

Контрола + b Контрола +%

останувајќи како што следува:

подели

Како што ќе видиме, работниот простор е поделен на две најпрво, но можеме да го повториме процесот онолку пати колку што е потребно за да постигнеме колку терминали сакаме. Логично, можеби со толку многу работни простори, сигурно треба да го нарачаме распоредот на тие терминали на одреден начин. За што притискаме:

ЗАБЕЛЕШКА: при првиот обид на оваа комбинација на копчиња, терминалите ќе бидат прилагодени да имаат еднаква големина во димензиите, така што нема да видите промена на позицијата сама по себе, но нивно уредување

Контрола + б Копче за празно место

промена на позицијата

Сега ни е претставен случајот да сакаме да одиме од едниот до другиот терминал, за што ја користиме логиката на насоката на копчињата нагоре и надолу на тастатурата. Во овој случај, бидејќи имаме два терминали еден над друг, притискаме:

Контрола + б Копче за надолу (под претпоставка дека покажувачот е во терминалот погоре)

Контрола + b копче нагоре (под претпоставка дека покажувачот е во долниот терминал)

 Во случај кога имавме повеќе терминали, на пример, еден од горниот терминал и еднаш сместен во првиот терминал подолу, би ја користеле логиката на насока на тастатурата, што е:

Контрола + b Десен клуч

одлучно право

Сега, како што споменав во описот на влезот, Tmux буквално создава куп сесии во истиот терминал. Командата за ова е:

Контрола + б в

нов екран

Од овој момент ќе создадеме нова сесија (дел од оџакот што го коментирав) и што можеме да го провериме гледајќи го посочениот дел од сликата (). Seeе видиме anвездичка сменета во терминалот каде го наоѓаме токму ова како водич. Ако сакаме да се вратиме таму каде што започнавме, притискаме:
 
Контрола + b p (За да се вратите на претходниот терминал) 
Контрола + бн (Да се ​​оди на следниот терминал)
 
Willе видиме theвездичката повторно да ги менува местата. Секој прозорец е независен за да можете да ги делите и модифицирате по своја волја.
Ако сакаме да затвориме еден од прозорците на сесијата, ќе треба да притиснеме:
 
                                                                                                                                                                 Контрола + b &
 
граница
 
Во делот означен со жолто, ќе видиме дијалог за заклучување каде што мора да поставиме Y (да затвориме) или N (да ја откажеме нарачката)  Y / N . останувајќи во соседниот терминал откако ќе одговорите потврдно на прашањето.
 
Прашањето би било колку корисна ја давам оваа алатка? Одговорите се многу, но она што најбрзо ми паѓа на ум е: да има неколку конзоли за управување со ssh сметки, мрежна анализа, извршување команди на општ начин и системски монитори без да остави терминал ја зголемува продуктивноста на личност која мора се занимаваат со многу терминали. 
 
Во вториот дел од ова воведно упатство ќе објаснам малку повеќе за внатрешната конфигурација на Tmux и другите карактеристики, иако прирачникот обезбеден од програмерите е секогаш достапен.  „Човек tmux“ 

Ви оставам дополнително зафаќање:

скоро iii

На здравје--.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

35 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   сатанаГА dijo

  Здраво, одличен пост. Појаснување и информирање дека тоа е во складиштата на Debian Wheezy (7). Доста е тогаш, со apt-get инсталирај tmux

  Поздрав.

  1.    фрибсдик dijo

   Колку е добро што ви беше од корист. На здравје !!

  2.    елиотим3000 dijo

   Јас веќе го инсталирав, и работи одлично за мене.

 2.   Езекиел dijo

  Пред сè, tmux е многу корисен кога се поврзувате далечински преку ssh. Одличен влез!

  1.    фрибсдик dijo

   Без сомнение .. Искрено, тоа е првата употреба што ми паѓа на ум !! но секако можностите се многу широки !! .. Поздрав

 3.   Хесус Балестерос dijo

  Ви благодарам многу за овој пост, барав вакво нешто за KDE, претходно користев емулатор на терминатор, но не постои qt алтернатива што го прави истото, ова многу ми помогна.

  Со почит.

  1.    фрибсдик dijo

   Па, сеп .. тоа е прилично најнова алатка .. што ме погодува поради едноставноста во користењето. можеби ако погледнете во официјалниот документ, би можеле да постигнете многу интересни работи. На здравје

  2.    пандев92 dijo

   Не разбирам, не работи ли конзолата за тебе? оО

 4.   прашај dijo

  Кул Но, сè уште имам прашање: каква разлика има во користењето терминален емулатор (како gnome, на пример) што ви овозможува да отворите неколку јазичиња во истата апликација? Ми се чини полесно да го користам оној што го споменав, а повеќето терминали за работна околина за кои знам ја имаат таа можност ...

  1.    фрибсдик dijo

   Објектот е нешто субјективен факт. Кога корисникот треба да користи алатки како urxvt, тој бара едноставност, не бара да биде убав (иако може да биде со некоја друга дополнителна конфигурација).

   Во случај на rxvt, ако имате можност правилно да се идентификуваат јазичиња со фонтовите што ги сакате со боите што ги сакате. Мислам дека основната поента на ова е во основа потрошувачката на ресурси. gnome терминалот и другите општо доаѓаат со работна околина, така што тие користат многу повеќе овен што може да биде незначителен на релативно нов компјутер, но на компјутер на одредена возраст заштедите без отстранување на функционалноста е нешто што треба да се разгледа

 5.   пандев92 dijo

  МХХ изгледа интересно

  1.    фрибсдик dijo

   Луѓето кои имаат терминали расфрлани на работната маса и кои исто така имаат малку простор да го искористат, ги сакаат овие видови алатки .. !! Исто така, ако користите средина како i3, што е управувач од типот на водопад, може да извлечете многу од тоа затоа што заштедува многу простор на работната површина.

 6.   Саито dijo

  Вистината е многу интересна и јас ја искористив неколку пати, но гледајќи ги перформансите, тежината (зависности од програмата) и леснотијата секогаш завршувам да се враќам на „терминатор“, што е терминал со вклучен мултиплексер и јазичиња исто така, и истото за мене, дури можам да зачувувам профили и сè, можам да отворам врски без потреба од додаток како urxvt, треба да го пробате

  Тоа не значи дека Urxvt е убав, туку за удобност и леснотија Terminator.

  Забележете ако некој ја сака конфигурацијата на Терминатор, не двоумете се да ме прашате

  1.    фрибсдик dijo

   Во tmux ги има и тие карактеристики .. Ако тоа е поради бројот на програми, можам да се осигурам дека само преземањето на Tmux не ви треба ништо друго! Во моментов имам неколку машини без графичко опкружување, вклучително и водење на неколку услуги паралелно. Потрошувачката на ресурси е навистина важна за мене бидејќи компјутерите на кои користам tmux се стари повеќе од 10 години. Особено во врска со емулаторот на терминалот, јас обично користам zsh како стандардна конзола + urxvt. Поентата е дека Tmux може да ги зачува сесиите на она што сте го правеле без никаков проблем со цел да ги продолжите во кое било време кога сакате. Што е со јазичињата, треба да знаете дека само со активирање на јазичињата во uxrvt веќе ќе ја имате таа функција .. Секако, мора да земете предвид дека не е дека ќе објаснам сè одеднаш, би било премногу долго за воведен пост Затоа, ова ќе го поделам на делови.

   Ако сакате да проверите што ви велам, треба само да отидете на официјалниот документ, ве уверувам дека ќе ги најдете сите оние карактеристики што обично ги користите со алатките што ги коментирам. Со почит

  2.    елиотим3000 dijo

   Јас веќе го инсталирав. Сега, јас го следам упатството. Ви благодариме за предупредувањето, затоа што не мора повеќе да го инсталирам стапчето.

 7.   Герман dijo

  Нешто друго да се обиде и да научи; придонесот е ценет, иако засега со Консоле во KDE ми оди добро.

 8.   елиотим3000 dijo

  Добра алатка, иако важи и за употреба на RatPoison од време на време за работа.

  Досега најмногу KISS и најлесна за употреба алатка досега.

 9.   @Jlcmux dijo

  Здраво Можете да го уредувате tmux така што конзолата има бои. и сето ова што го уредуваме скоро сите во .bashrc?

 10.   Саито dijo

  Ако е вистина она што ми го кажуваш, само како што реков за леснотија и удобност, Терминатор е подобар, пример:

  Како го делите терминалот на 2 хоризонтални делови
  Контрола + b, а потоа копчето Space

  Како се префрлате на приложените терминали:
  Контрола + дотогаш стрелка за насока

  Како да го поделам терминалот на 2 хоризонтални делови:
  Контрола + стрелка надолу

  Како прекинувач помеѓу прицврстените терминали:
  Стрелка за насока Alt +

  Тој уште еден чекор што треба да се направи со tmux е дека двапати што го тестирав добро, на крајот ќе се вратам на терминаторот заради таа погодност, покрај тоа што конфигурацијата не е долга како во случајот со Urxvt + Tmux

  И, како што реков, секако, дека таа конфигурација е убава, само ако можам да ја конфигурирам на ист начин како што ми се случи терминаторот веднаш, што не можев да го сторам (можеби поради мрзеливост за конфигурирање или затоа што можеби го направив тоа погрешно )

  Добро објаснување во објавата !!!!

  П.С: Ми се допаѓа вашата работна површина е флуксбокс нели ???

  1.    фрибсдик dijo

   Па замислувам дека тоа е веќе прашање на вкус .. на пример, јас барам едноставност и навистина ја гледам употребата на овие два елементи исклучително едноставна, ќе треба да направам објава за да ги опишам причините. Можеби имам малку помала склоност да се користи глувчето.
   Ако е флуксбокс конфигуриран со неколку елементи ..

   Со почит

 11.   tmux dijo

  за леснотија и практичност имате tmux, клучното пресликување може да се додели на она што го пеете.

  Можете исто така да креирате приклучок и да споделувате сесии и ако сакате нешто што претходно ја конфигурира околината или воспоставува дозволи за приклучокот, имате скрипти како tmuxinator за управување со проекти и wemux за споделување сесии. И во овој аспект, терминаторот паѓа на кратко, покрај тоа што троши повеќе ресурси отколку tmux.

  1.    Саито dijo

   Како што реков, терминаторот е полесен и поудобен заради начинот на кој ги конфигурирате кратенките на тастатурата, не успеав да го конфигурирам да се дели директно со (Control + Arrow), но секогаш дека сум го користел е (Control + z + Arrow), тоа е начинот на кој можев да го конфигурирам барем како што го гледам, се чини како уште еден чекор, но како што рече „freebsddick“ тоа е повеќе прашање на вкус, јас не одам во споредбена борба помеѓу tmux и терминатор, како што вели „msx“ терминаторот е графички терминал, секако дека доаѓа со вклучен мултиплексер, за разлика од tmux што може да го користите

 12.   MSX dijo

  За сите оние кои го споредуваат tmux со останатите графички терминали:

  TMUX не е терминал, тоа е мултиплексер на терминали на TTY / VTY

  Главната разлика е во тоа што иако Terminator, Konsole и пријателите можат да ги поделат своите главни екрани на многу други, тие секогаш го прават тоа на ГРАФИЧКИОТ СЛОВ.

  tmux и GNU Screen, од друга страна, самостојно го имитираат текстуалниот терминал дозволувајќи го НЕДВИНО, главниот контејнер како апликација во преден план и продолжуваат да работат во позадина.

  tmux е особено корисен кога пристапуваме од далечина преку SSH и кога ни треба 100% сигурност при извршување на одредени неграфски задачи во графички средини кои не се 100% сигурни.

  Да претпоставиме дека правиме бекап, scp или извршување на скрипта што ќе трае со часови за да се заврши и не можеме да ризикуваме прекин: tmux доаѓа на помош.
  Наместо да ја извршуваме наведената скрипта, резервна копија или scp директно од графички терминал или да треба да се најавуваме во режим на текст во режим на текст, можеме да се повикаме на tmux, да ја започнеме зададената задача и да го отклучиме мултиплексираниот терминал во случај да не треба да ги гледаме повратните информации од нашата команда.
  Ако поради која било причина, нашата X сесија се сруши тивко, започнеме нова сесија или одиме на tty, ја закачуваме тековната tmux сесија и продолжуваме од таму каде што сме.

  Или, ако, на пример, треба да извршуваме задача за која ќе биде потребно извесно време и мора да се оддалечиме од машината, секогаш можеме да пристапиме до сесијата што работи на tmux преку SSH и да продолжиме да работиме оттаму.

  tmux е фантастичен, иако со најновите модификации што ги направија во Konsole, се наоѓам дека го користам сè помалку и само за некои многу специфични задачи како оние што ги споменав погоре.

  http://i.imgur.com/L4JJI8m.png
  http://i.imgur.com/rfWjAMs.png
  http://i.imgur.com/oy5uqSN.jpg
  http://i.imgur.com/AN8guja.png
  http://i.imgur.com/og6NQBE.png
  http://i.imgur.com/JTH4SHc.jpg
  http://i.imgur.com/LaO9IUp.png
  http://i.imgur.com/fQoaKSk.png

 13.   само-друг-dl-корисник dijo

  Одлични податоци, само пред некој ден ми требаше вакво нешто.

  1.    фрибсдик dijo

   Добро е што ти служи .. сè додека имам малку време ќе го објавам вториот дел

 14.   Давид Солорзано dijo

  Еден од терминалите што го препорачувам бидејќи ја има таа карактеристика да се биде мултиплексер е терминаторот, го препорачувам
  Да го инсталирате едноставно со терминатор за инсталирање на способност

 15.   Драгнел dijo

  Штета, во основно не работи, поздрав

  1.    MSX dijo

   ШТО!?
   Во единствениот основен оперативен систем што го инсталирав (Бета 2 на ден) тоа е една од првите алатки што ги инсталирав.

   tmux работи дури и на тостери, и ако не, проверете го проектот NetBSD.

 16.   Алгабе dijo

  Многу добар Tmux е многу сличен на Terminator, иако сум навикнат да користам екран

 17.   закуска dijo

  Можеш да мешаш конзола со tmux?

  1.    MSX dijo

   Тие не се мешаат, се надополнуваат едни со други, проверете ги сликите од екранот на мојот коментар погоре.

 18.   Армандо dijo

  Tmux е неверојатен сам по себе и во комбинација со Vim. За оние кои користат екран, чекорот кон Tmux е директен, прашање е само мапирање на ctrl до ctrl и учење на неколку команди.

 19.   Двирус dijo

  tmux = Терминатор

  Овозможува комплетно функционален интерфејс за командна линија (CLI) за Linux, Подредете терминали во мрежа, Отворете повеќе сесии во јазичиња, Повлечете и испуштајте повторно нарачување на терминали, Многу кратенки за тастатура што може да се конфигурираат, Зачувајте повеќе распореди и профили во преференциите, Истовремено пишување на произволни групи терминали, визуелен стил што може да се прилагоди.

 20.   Луиџи dijo

  Одлично, многу ми служеше.

 21.   картички за тргување dijo

  Ви благодарам многу за придонесот