Препорачани аудио упатства под GNU / Linux

Пред да продолжите со различните бесплатни алатки за создавање мултимедија, верувам дека е потребно да ви стоиме на располагање серија написи што ги составуваме од Хиспасоник. Целта на ова е да се избегне повторување на содржината што е повеќе од присутна во „мрежата“ и чие знаење може да биде повеќе или помалку важно во зависност од нашите потреби. Оттука, ќе се обидам да се фокусирам на практичната употреба на овие програми, сепак избегнувајќи да бидеме премногу детални и да поопшти, бидејќи никој од нас не е професионалец на оваа тема. Исто така, бидејќи собираме повеќе прирачници, време ќе биде повторно да ги наведеме.

Системски поставки и комплет JACK Audio Connection

Моите први записи за GNU аудио во UsemosLinux имаа за цел да подготват генерички систем и да откријат добар број дистрибуции со кои ќе ги зачувате вашите први чекори. Вреди да се знае што се случува во нашиот систем "со мала латентност" (за ова започнавме да играме со Linux, нели?). Иако кај најновите верзии на јадрото, употребата на јадро во реално време повеќе не е неопходна, сепак има луѓе кои го претпочитаат. За сето ова, аргентинската веб-страница SounDebian треба да биде присутна во вашите обележувачи. Покрај тоа, тој вклучува добар дел од прирачниците.

Најнезгодниот дел од процесот на создавање музика под Linux е навикнување на користење на JACK. Тука треба да ги „врзете доларите“ и да го изгубите стравот. Можно е да наидеме на повеќе од еден проблем, но моето искуство ми кажува дека повеќето корисници кои полудуваат да го конфигурираат тоа се дека „не ги прочитале правилно упатствата“.

ОСНОВНО е да се разбере неговото работење минимум (иако помага да се избере добро тестиран аудио хардвер под Linux, повеќе од еден го користи без проблем со интегрираните картички). Да се ​​вратам на моето лично искуство, вежбите за Semicorchux (Pablo_F на хиспасонски јазик) се најдобри и секогаш се достапни за да одговорат на прашања и да ни помогнат во конфигурацијата на тие форуми.

Конечно, во нејзиното време преведов статија од упатството AvLinux во кое се сумира работата на JACK за најновата.

Ардор

Ардор е „убава девојка“ на аудио софтверот GPL, и повеќе од доаѓањето на верзијата 3. Друга опција исто толку функционална (иако поедноставна и со „алфа“ карактер) е Qtractor. Работејќи со Ардор ќе имаме најголем дел од нашите потреби исполнети.

Досега има целосни прирачници за верзијата 2.8 (на англиски и шпански, и двата достапни на SounDebian), на кои е додадена привремена верзија на прирачникот Ardor3, во моментов само на англиски јазик. Посебно споменување за новиот Прирачник за Интернет достапни на нивната веб-страница.

Но, се разбира, јас веќе ги познавам корисниците, а вие сè уште не сакате да се спакувате со 200 страници прирачници, па мора да обезбедите нешто поедноставно. Па, имаме среќа, бидејќи YouTube постои. Како што се навикнуваме на верзијата 3, можеме да му се претставиме на Ардор со видеата од Андриу (исто така корисник на Хиспасон) и Radialistas.

Разно

Завршувањето (бидејќи во спротивно овој запис ќе биде огромен ...), ќе цитирам некои поконкретни написи:

Има уште, но тоа е друга приказна ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рој Бети dijo

    Д-р Малведадес… LOL