Убунту МАТЕ сега е официјален „вкус“ на Убунту

Што е мат?

MATE Тоа е работна околина добиена од основниот код на GNOME 2. Всушност, се смета за продолжение на GNOME 2, по појавата на GNOME 3, што воведе радикални промени во традиционалниот кориснички интерфејс. Името потекнува од Јербе мате, еден вид светилка, растение кое потекнува од суптропска Јужна Америка (особено во Аргентина, Бразил, Парагвај и Уругвај) што се користи за подготовка на многу популарен и енергичен пијалок, наречен колега.

Во моментов, таа е една од стандардните околини за работна површина испратена со најновите верзии на Linux Mint. MATE е исто така достапен од официјалните складишта на разни дистрибуции на Linux, вклучувајќи Arch Linux, Debian, Mageia, Gentoo, Fedora, Ubuntu и openSUSE.

Убунту + МАТЕ

Десктопот е еден од главните елементи вклучени во изгледот на Убунту, а исто така е и еден од најозборуваните кога станува збор за избор на вистинскиот „вкус“ на оперативниот систем. Десктопот Mate го започна својот развој кога во Убунту 11.04 Canonical го замени класичниот изглед на GNOME со сегашниот Unity, генерирајќи мноштво дискусии и поплаки во заедницата. Ubuntu Mate има за цел да го имитира стариот изглед на GNOME 2 додека останува лесен за да понуди најдобро можно искуство на сите видови компјутери, особено на помалку моќните. Задачата не беше лесна, особено на почетокот, бидејќи имаше неколку проблеми со компатибилноста со пакетите на Убунту. Сега, благодарение на постигнатиот напредок, доаѓа веста дека официјално ќе стане дел од семејството Убунту.

ubuntu колега

Потегот Ubuntu MATE да стане официјална дистрибуција добиена од Ubuntu трае веќе некое време. Тимот на УБУНТУ МАТЕ најави одобрување од МАТЕ заедно со објавувањето на неговата прва бета фаза во развојниот циклус на Убунту 15.04. На овој начин, Ubuntu MATE сега е официјален „вкус“ на Ubuntu, придружувајќи им се на другите како што се Xubuntu, Kubuntu и Ubuntu Kylin.

Што значи да се биде официјален „вкус“ на Убунту?

Промените ќе се случат позади сцената и крајниот корисник може да не види премногу промени. Сепак, тимот на Ubuntu MATE сега ќе има пристап до огромната инфраструктура на Canonical за градење, тестирање и дистрибуција на пакети, вклучително и дневно (ISO) слика. Дополнително, овој потег може да понуди дополнителна промоција и зголемено медиумско покривање, што е секогаш добредојдено.

Ubuntu MATE 14.04 LTS и 14.10 ќе останат „неофицијални“ верзии, и покрај одобрувањето.

Дали користите MATE? Што мислите за оваа работна околина? Дали мислите дека ова е добра вест што ќе го фаворизира развојот на МАТЕ?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

38 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   вејланд-јутани dijo

  Паф, бидејќи носталгијата е во ред, но Гном 3 прави скокови и граници. Gnome2 (и Мате, според тоа) е нешто старо што веќе заостанува. Не гледам многу смисла за Мате, навистина.

  1.    разбиени dijo

   Не гледам многу смисла во Гном 3, навистина. Напредувањето е во ред, но ако напредувате со врзани очи може да удрите во ламба и да ја повредите главата. Подобро е да бидете мирни и без да одите напред, или да се движите напред без врзани очи, за да не се срушите.

   1.    дарио dijo

    joоако
    барем она што го тестирав на мојот компјутер беше како овој гном да троши повеќе.

    И повторувам, што му прави подобро на gnome 3 на gnome 2 за да може да го нарече avanze?

  2.    дарио dijo

   и кажи ми што го прави gnome 3 подобар од gnome 2 за да можам да го нарекувам напредок затоа што го гледам повеќе од 10 чекори наназад, од најкористената работна површина стана заменет од други како kde во разни истражувања.
   Има такви апсурдни работи како што неговата обвивка е поврзана со управувачот на прозорци (мрморење), така што не можете да ставате други како компиз (со сите свои ефекти) или отворено сандаче ако сакате да го користите.

   За да можете да направите каква било конфигурација, колку и да е основна, треба да инсталирате апликација за тресење на трети лица gnome или преку додатоци, работи како прилагодување на копчињата на прозорецот.

   номе-школката тежи околу 400 mb во меморија и затоа сега користењето на kde е многу полесно

   секој пат кога ќе го ажурираат gnome 3.x во gnome 3. (x + 1) постои ризик инсталираните приклучоци и теми да ја изгубат компатибилноста, поради што е потребно повторно да се прилагодуваат темите итн. (апсурден товар за оние кои се посветуваат на правејќи ги)

   сега корисникот мора да се прилагоди на gnome, а не обратно -

   Тоа е многу поограничено во неговите алатки што се чинат направени за будали со многу малку опции (нема да се изгубат со толку многу менија што ги отстрануваме сите) на апликацијата.

   накратко целосна катастрофа.

   1.    joоако dijo

    KDE полесен од Gnome 3? Ве молам, обајцата се товар, мислам дека KDE е дури и малку потежок од Gnome 3.
    Во врска со Gnome, дали е напред или назад, зависи од корисникот. Верувам дека тоа е аванс во повеќе аспекти, но, за возврат, интерфејсот е многу направен за уреди со екрани на допир, па дури и ако може да се користи со глувче, не е исто, KDE, Mate, Xfce се поедноставно да се користи со глувчето.

   2.    Јукитеру dijo

    400 Mb само Gnome Shell? Не знам што пропуштив, но мојот целосен систем на AMD64 едвај достигнува 380MB при подигнување и го користам Gnome 3.14 на Debian. Не затоа што јас сум fanубител на Гном 3, вистината е дека на Школката и недостасуваат многу работи, но не е лошо опкружување, тоа е само прашање на навика и начин на работа.

   3.    joоако dijo

    Мислам дека е аванс затоа што се обидува да се прилагоди на промените што доаѓаат, уредите за допир, минимализмот итн.
    Сепак, дали е аванс или не зависи од тоа кој го користи.
    Корисникот на тастатурата веројатно ќе го нарече враќање назад, бидејќи пред тоа би можеле да го сторите истото со Gnome 2 во помалку чекори.
    Корисникот на уреди на допир ќе каже дека тоа е чекор напред, од очигледни причини.
    Мислам дека ако требаше да кажам некои достигнувања, непристрасно, т.е. да заборавам ако користам глушец или допир, би рекол дека спојувањето на лентата на прозорците со остатокот е аванс, менито што го вклучија со повеќето од работите што ви требаат се аванс, изгледот што го дадоа е аванс (изгледа појасно и поубаво), просторот посветен на активности од кои можете да управувате со работните маси и други работи е многу добар.
    Тие не се одлична работа за напредок, тие не доаѓаат целосно да ја променат парадигмата за работната површина, но тие се добро. Можеби ќе ми кажете дека тие се многу ориентирани кон теренот, но мислам дека нивното земање и пренесување на други работни маси ќе даде добри резултати.

   4.    дарио dijo

    јукитеру
    очигледно апсурдната потрошувачка на меморија што се наоѓала во обвивката на гномот се должи на грешка, а не на нормално однесување.
    bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=174050

    но и покрај тоа, остануваат другите точки што не ме убедуваат

   5.    Јукитеру dijo

    @daryo тогаш не ја земај потрошувачката на меморија на Gnome Shell со грешка во меморијата како нормална потрошувачка на околината. Грешки има насекаде, тоа е несовладливо.

    Во мојот конкретен случај, KDE може да стане многу слаба околина во меморијата (KDE 4.8 во Debian Wheezy троши 285 Mb RAM и со активен Nepomuk) или може да биде голем хаос со скоро 850 MB меморија користејќи KDE 4.12 при тестирање на Debian ( и тие рекоа дека троши помалку меморија). Сепак, константа во KDE е дека е потешка од GNOME3, и тоа едноставно затоа што KDE има многу работи и опции интегрирани, што на крајот се додаваат и на зафатената меморија и на окупацијата на процесорот.

    Сега, KDE е многу поприлагодлив од GNOME според светлосни години на разлика, и работниот тек е практично ист како и во останатите работни површини (ова го велам затоа што управувањето со прозорците е многу слично, покрај тоа што има задачи) тој ГНОМЕ3 проби во корист на својата Школка, што во многу случаи може да биде ноќна мора на петок 13-ти, или многу златни соништа. Сè е прашање на тоа како изгледа, и дека се чувствувате попријатно за работа. Онаму каде што GNOME3 не успева е во прилагодувањето и во погледот на опциите за тоа без да се жонглира.

    Сега да кажам дека е подобро или не е сосема релативно, и во мојот случај, претпочитам да работам со GNOME3 наместо KDE, од многу причини што не би биле релевантни во овој момент.

    Поздрав.

  3.    Петерчеко dijo

   Се согласувам со тебе. Гном 3 ја направи работата многу попријатна од Гном 2. Исто така, важи и фактот дека во неколку истражувања е полошо од KDE, но имајте во предвид дека тие истражувања беа направени во периодот 2012, 2013 и првиот квартал од 2014 година Од тогаш па натаму, се наоѓа на второто, па дури и на првото место и ја обновува топката против KDE. Можете да го проверите со Googling малку. За мене тоа е најдобрата околина и толку среќна што сум со неа. И за оние кои сакаат да користат нешто покласично овој Гном-класик ... Поздрав до сите и нема намера да навредам никого :).

   1.    елиотим3000 dijo

    Не го користам затоа што е врзан за SystemD (ја тестирав верзијата 3.10 на ЦД во живо на Ubuntu GNOME и вистината е дека тие ги подобрија кратенките на тастатурата), и затоа премногу се навикнав на GTK2.

  4.    Marcelo dijo

   Тркалото, рачката и рачката се многу постари од Гном 2 и сè уште се корисни (повеќе би рекол дека се неопходни). Да се ​​нарече нешто застарено само затоа што е старо не е многу разумно.

   1.    ЈавиМГ dijo

    Хехехех ... многу добро!

    Сосема се согласувам со Марсело ... поимот „застарен“ е многу релативен.

    Користев MATE на стара нетбук која ја спасив од пријател, но со PClinuxOS и вистината е дека не изгледаше лошо и работеше многу добро, донесе неколку многу интересни алатки, не знам дали исто така ќе биди вклучен во Ubuntu Mate ... Јас во секој случај не го менувам Ubuntu со XFCE за ништо ... некои пријатели многу ме мешаат затоа што на десктоп компјутерот имам ресурси за работа со потешки системи, но јас останувам верен на XFCE на кој било компјутер што ќе падне во мои раце ... ми нуди сè што ми треба и е многу конфигуриран без повеќе дополнителни алатки од оние што ги вклучува оваа околина ... (иако ми недостигаат некои скрипти за „наутилус“, сè е кажано .. .: S)

    честитки

 2.   Диего dijo

  Јас го користам Мате и се чини дека е многу лесен и убав биро. Го чува најдоброто од стариот Убунтус.

  Покрај тоа, тој е многу аргентински!

 3.   Pablo dijo

  Вилушката другар ќе се вика терере! хаха (исто е со другар, но ладно ...). Одлична вест!
  Јас користев нане само за Мате. Сега кога ќе дојде во ubuntu, мислам дека ќе се вратам на чистото ubuntu.

  Со почит

  1.    Карлос Фера dijo

   Aboutе го сторам истото ... хехе

 4.   Роберто Месина dijo

  Добри вести!
  Се надевам дека ова е корисно не само за овој вкус на ubuntu, туку и за дифузијата на работната површина што е одлична.
  Поздрав.

 5.   Atонатан dijo

  Ако некој е заинтересиран за работната површина на Mate, пред извесно време беше интервјуиран Перберос кој ја направи вилушката gnome2.
  http://www.lanacion.com.ar/1563613-una-ronda-de-mate-para-el-mundo-linux

 6.   ЕрикСито dijo

  Ми се чини многу добра вест, го сакам Gnome2 и сега повеќе за MATE, секогаш треба да има избор. 🙂

  Поздрав од Перу.

 7.   Chaparral dijo

  Јас го користам Mate, иако во LinuxMint Debian и иако не е ист со изменетиот запис, тој е одлична работна површина со која сум тотално идентификуван и кој нема да го променам денес.

  Убеден сум дека Убунту ќе направи извонреден Мате (очигледно се однесувам на оперативниот систем), но во овој случај споредбите не функционираат. Се сеќавам дека кога Ubuntu му ја даде папката на Gnome и се организираше голема метеж, LMD излезе во прв план и благодарение на ова имаше многу луѓе кои се чувствуваа спасени од катастрофата. И Linux Mint Debian оди напред и со право, бидејќи Linux Mint работи совршено на стари или модерни компјутери. Кога е инсталиран, има многу малку за допир, само секој го дава својот личен допир и подготвен за работа. Вистината е дека на Убунту им требаше долго време да одговори на корисниците кои се чувствуваа напуштени во нивното време.

 8.   педручини dijo

  Лубунту, Убунту и Кубунту нудат нешто различно, така што ќе преживеат без застој. Но, тоа ми дава дека Xubuntu и Ubuntu Mate ќе се борат да придобијат ист тип на корисник (оној што сака релативно лесна, но прилично комплетна работна површина).

  1.    joоако dijo

   Вистината е дека повеќе го сакам Xfce, полесен во секој поглед, има помалку грешки, но сепак го користам Mate, бидејќи ми се чини поцелосен. Како и да е, со новото ажурирање на Xfce, можеби ќе преминам на второто, ќе видиме, ќе му го дадат оној допир што му недостасува.

  2.    сефирот dijo

   во нивно време знаеја како да коегзистираат со gnome 2 и xubuntu без проблеми. Не ја гледам причината за тоа да се случи во моментов, можеби тоа ќе украде некои корисници од нане.

   1.    педручини dijo

    Затоа што времињата се менуваат. Кога стануваше збор за избор помеѓу XFCE, Gnome и KDE, XFCE беше изборот ако сакате лесна и функционална работна површина. Потоа се појави Лубунту. И од другата страна на спектарот, сега ги имаме Единство, Гном 3, Цимет ... за оние кои сакаат конвенционална работна површина (т.е. за оние кои порано користеле ГНОМ). Сега има повеќе што да се избере и, како што можете да видите овде, разликата во потрошувачката на ресурси помеѓу XFCE и MATE е минимална (барем кога ќе се спореди со Unity, Gnome3 или Cinnamon): https://flexion.org/posts/2014-03-memory-consumption-of-linux-desktop-environments.html

 9.   луизми dijo

  Користам Ubuntu Mate нешто помалку од еден месец и вистината е дека сум воодушевен. Тоа е како да се враќате на старите верзии на Убунту, но подобрено! 😀

 10.   нејсонв dijo

  каква носталгија, да видиме кога ќе ја пренесат на gtk3

 11.   pablo dijo

  Мате и Xfce, за мене. далеку најдобрите работни маси

 12.   Минсаку dijo

  Мислам дека Mate го започна својот развој од корисник на Arch Linux за да продолжи со искуството со Gnome2, нема никаква врска со Ubuntu и Unity. Подоцна беше LinuxMint кој го поддржа неговиот развој, а сега и Ubuntu.

  Gnome2 сега Mate нуди многу добро искуство во работната површина и различно од другите работни површини (главно поради неговите менија), сметам дека Mate е фантастичен, но користам цимет и би сакал верзија на нане со Gnome3. Ова се трите бироа што ми се допаѓаат, и Xfce изгледа добро.

  Мислам дека Gnome3 нуди многу добра парадигма за луѓе кои имаат потешкотии со управувањето со компјутерот, благодарение на неговиот концепт на едноставност, отстранување опции што ги збунуваат овие луѓе или, како мене, не ни требаат. За оние кои сакаат повеќе опции, тие имаат други работни површини, тоа е добра работа кај GNU / Linux, големата разновидност за сите вкусови и потреби.

 13.   Gabriel dijo

  Па, вие не „заебавате“ толку многу трпеливост и секој кон својата работа, што е добра работа при припаѓањето на овој прекрасен светски див свет, ако се согласам со оние кои велат дека корисникот ќе се чувствува поудобно во таков биро АКО ГО КОРИСТАТ и не затоа што сте слушнале таков коментар, секоја работна површина има свои предности и недостатоци, добрата работа е што може да се избере и да се обиде да даде информирано мислење (да или не причина), поздрав линуксерос! (:

 14.   грешник мене dijo

  Не знам за вас, но според мое скромно мислење, Мате и циметот се најдобри што се измислени во работни околини ... иако користам Mac JA!

 15.   Мигел dijo

  Мислам дека Ubuntu веќе има 4 вкусови, со по три верзии, што дава 12 различни истовремени ubuntus

  Повеќе го сакам тимот на нане што се фокусира на верзијата LTS и тие ја подобруваат, во Мате не гледам смисла да се издаваат верзии на секои 6 месеци

 16.   дамјан dijo

  Имам двојно подигање на компјутер со ubuntu mate и windows 8, еден техничар ми го инсталираше и ми рече дека ubuntu mate не прифаќа crt монитори, молам помогни ми дека сакам да го користам ubuntu со мониторот crt бидејќи сè уште не ' имам пари да купам лед. помогнете, молам, влезете во многу форуми и не можам да најдам концизна помош или да ми кажам дали тоа што техничарот ми го кажа е вистина или лага. Групата се појавува совршено и работната површина се појавува на LED монитор (техничарот го тестираше на неговата локација), но на мојот монитор по изборот на linux, екранот оди црно и се појавува "надвор од опсегот"

  1.    Марио dijo

   Генеричките монитори за ЦРТ го имаат тој проблем, ако не, јас ќе претрпев. Можеби е проблем со стапката на освежување (Hz) или резолуцијата што е многу висока, старите монитори не можат да се прикажат. Јас би го тестирал на друг монитор и ќе ја спуштам резолуцијата на 800 × 600 или 1024 768. Опциите се зачувуваат и се менува на другиот монитор.

 17.   ПАТА dijo

  Добро утро, Ubuntu беше побрз, отколку gnome 3 што го направи повторно тежок. Освен со овој ubuntu, тој се враќа на потеклото

 18.   Виктор Канчело dijo

  Многу добра вест !!!. Неколку години сум корисник на Ubuntu и Xubuntu, освен системот Windows, и сè повеќе сум возбуден за различните Linux платформи. Тие се многу постабилни и наметливи од конкуренцијата. Јас наздравувам x тоа ... Честитки. За следната инсталација ќе го имам присутно ова дистрибуција. !!!!

 19.   Даниел dijo

  MATE е мојата омилена работна површина, ми се чини дека сè е достапно и организирано (апликации, места и поставки). Исто така е многу убава и може да се конфигурира. Секако, типовите на работната површина како LDXE, KDE, GNOME и сл. Ми изгледаат многу добри. Се надевам дека ќе продолжат да го одржуваат многу години.

 20.   Никанор dijo

  Видот на менито е брз, непосреден, можам да пристапам до која било апликација без да мора да ја барам. Многу ми се допаѓа и исто така е лесен. Многумина ќе се согласат со мене. Колку добро!

 21.   Сајеман dijo

  На Linux со MATE можете да ја избришете историјата Alt + F2 (дијалог "Изврши апликација") со извршување (во Alt + F2 или терминал):
  поставени поставувања org.mate.panel-историски-управувани "[]"

  О добро:

  Ние го отвораме полето за дијалог "Изврши апликација" со држење на Alt и притискање на F2
  Ставаме dconf-уредник и притиснете Enter
  Ајде да одиме на организација -> другар -> панел -> општо
  Во историјата-водена од партнерот оставаме []

  Fuente: http://www.lawebdelprogramador.com/foros/Linux/1599085-MATE-Limpiar-el-historial-de-AltF2-cuadro-de-dialogo-Ejecutar-una-aplicacion.html